Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Tata bude kompenzovat nedostatek čipů vlastní výrobou, plánuje také produkci baterií

Filip Melich Filip Melich 5. 5. 2022 • 06:43
22
Zobrazit náhledy (22)
Tata Avinya Concept Tata Avinya Concept Tata Avinya Concept Tata Avinya Concept Tata Avinya Concept Tata Avinya Concept Tata Avinya Concept Tata Avinya Concept Tata Avinya Concept Tata Avinya Concept Tata Avinya Concept Tata Avinya Concept Tata Avinya Concept Tata Avinya Concept Tata Avinya Concept Tata Avinya Concept Tata Avinya Concept

Nedostatek čipů a potíže s dodávkami ze zahraničí tlačí indickou Tatu k vlastní výrobě polovodičových součástek. Zvažuje také výrobu baterií pro elektromobily.

V současné době nejistých dodávek dílů a nedostatku polovodičových součástek se řada automobilek snaží vymyslet nějaké dlouhodobé řešení, které by situaci stabilizovalo. Mezi nimi je i indická Tata, která plánuje rozjet vlastní výrobu čipů. Tato snaha je v souladu se snahou indického premiéra Narendra Modiho o snížení závislosti země na dovozu ze zahraničí.

Šéf Taty pro oddělení osobních vozů a elektromobilů, Shailesh Chandra, mezi důvody pro start vlastní výroby uvádí lockdowny způsobené zhoršení dodávek čipů z Číny. Aktuálně se Tata snaží nedostatek kompenzovat sháněním polovodičových součástek na volném trhu a připlácením za prémiovou dopravu. I přesto automobilka odhaduje, že komplikace s nedostatkem dílů budou trvat minimálně dalších šest měsíců. Poslední kvartál letošního roku má podle Taty být dokonce ještě náročnější než v loňském roce.

Stejně jako u mnoha dalších výrobců, i u Taty problém s čipy způsobuje zpoždění dodávek vozů zákazníkům, kteří na některé vozy se spalovacím motorem musí čekat až čtyři měsíce. V případě elektromobilů je situace ještě horší a čekací lhůta může dosahovat až šesti měsíců. Tata přitom aktuálně drží 70% podíl na trhu s elektrickými vozy. I proto kromě vlastní výroby čipů uvažuje také o výrobě baterií, přičemž konkrétní plány mají být oznámeny již brzy.

V současnosti Tata prodává dva elektromobily, které vychází z ekvivalentů se spalovacími motory, Nexon EV a Tigor EV. První výhradně elektrický vůz slibuje představit do roku 2025. Vycházet bude z konceptu Avinya a dle všeho půjde o pětimístný crossover stojící na globální elektrické platformě Gen 3. Má nabídnout vysokou úroveň pasivní i aktivní bezpečnosti a pokrokovou konektivitu. Tata také slibuje podporu rychlého nabíjení, při kterém má být do 30 minut v baterii dostatek elektřiny na ujetí 500 kilometrů.

Video se připravuje ...

Doporučujeme

Témata