Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Tatra má expandovat v Rusku, Jižní Americe a v Saudské Arábii

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 18. 8. 2010 • 00:31
40
10
Zobrazit náhledy (40)
Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Abarth Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra Tatra
Vedení kopřivnické Tatry chce dostat věhlasnou automobilku po několika problémových letech zpátky na vrchol. Pomoci k tomu má expanze firmy do Ruska a na dalších světových trzích.

Firma za poslední dva roky vykázala ztrátu zhruba 1,3 miliardy korun. Navíc se musela letos v březnu za více než miliardové úvěry zaručit bankám celým podnikem.

Generální ředitel Tatry Ronald Adams ve výroční zprávě konstatoval, že loňský krizový rok přivedl sféru výroby a prodeje těžkých nákladních automobilů i samotnou společnost Tatra do pravděpodobně nejobtížnější finanční situace za posledních 50 let. "Byl to skutečně zápas o přežití," podotkl. Tatra musela snížit počet zaměstnanců o téměř 1400 lidí na 2300. V minulých týdnech však začala nabírat zaměstnance zpátky.

Adams k plánům do budoucna uvedl, že plánují montovat nákladní auta přímo v Rusku nebo v jiné zemi bývalého Sovětského svazu, aby znovu získali ruský trh. Také chce expandovat na trzích v jihovýchodní Asii, Brazílii, Saúdské Arábii, Kanadě, Austrálii a Indii.

"Můžeme konstatovat, že se nám podařilo snížit náklady a výdaje a že začínáme být úspěšní ve zvyšování našeho tržního podílu i tržeb. Toto je vítězná kombinace nezbytná k tomu, aby se Tatra dostala zpět na vrchol, kam patří," napsal akcionářům ve výroční zprávě Adams.

V současnosti jsou nosným výrobním programem těžká nákladní off-road vozidla a automobily pro kombinovanou přepravu terén - silnice, které stále zdokonalují a vyvíjí. V minulém roce Tatra pokračovala ve vývoji a testování elektronického zařízení vlastní převodovky a úspěšně odzkoušela nové aplikace vozů s plně automatickými převodovkami. Tato vozidla mají být zařazena do sériové výroby v průběhu tohoto roku.

V Jižní Americe automobilka dokončila hloubkovou analýzu a předpokládá, že zemí, která jí otevře dveře na jihoamerické trhy, bude Brazílie. "Jsme přesvědčeni, že to je trh pro 400 až 1000 nákladních vozů plus vojenská vozidla, který bude v blízké budoucnosti rozvíjen," konstatoval Adams.

V současné době podle Adamse představuje pro Tatru z hlediska dalšího rozvoje klíčovou roli také Saúdská Arábie. Její pozemní vojska budou kupovat 3000 vozů 4x4, po nichž bude v průběhu pěti let následovat zakázka na další 4000 vojenských vozů 6x6 a 8x8. Technici Tatry také spolupracují s americkým výrobcem vojenských vozidel Navistar Defense a vyvíjejí první společné vozidlo pro kanadské ozbrojené síly.

Témata
18. 8. 2010 16:11
Tatra v Cine
Tatra nema svoje auta v Cine, protoze si v minulosti cinani objednali asi 1500 aut, "bohuzel" zrovna v tu dobu si Havel pozval Dalajlamu, coz cinani brali jako urazku, nebo osobni utok, tak od objednavky ustoupili a o Tatre nechteji ani slyset.
Avatar - Barrichello
18. 8. 2010 14:54
Re: a co Mao?
Myslím že něco braly i soukromý podniky, stejně jako v rusku těžaři, ropný společnosti atd...
18. 8. 2010 14:51
dobrá zpráva
je hlavně těch 7000 aut pro saudskou Arábii.. kdyby vyšla alespon půlka toho co sem se teď dočetl,tak by mohla dělat tatra tak 4 tisíce vozů ročně a to je po období kdy jich dělala 15OO opravdu skvělá zpráva.. pryč sou doby kdy jich bylo 20000 ale i dneska to může být prosperující podnik. má dva roky nato aby to dokázala a já tam mohl nastoupit jako technik nebo konstruktér po výšce...:DDD
18. 8. 2010 13:35
Re: Tatra
hlavne by to chtelo rozsirit servisni sit...
Avatar - T613
18. 8. 2010 11:37
Re: a co Mao?
Tata toho myslím vyrábí kvanta. Tatra zde dodává především pro indickou armádu, jak je na tom s civilní sférou netuším.