Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Tatra Phoenix na veletrhu IDEB 2012

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 15. 5. 2012 • 07:59
4
8
Kopřivnická automobilka na mezinárodním obranném veletrhu IDEB 2012 představila svou novou modelovou řadu Phoenix ve vojenském provedení.

Nová modelová řada těžkých nákladních vozidel Phoenix od letošního roku rozšiřuje nabídku automobilky Tatra ve speciálním sektoru. Vedle stavebnictví, důlního průmyslu, lesnictví, těžby ropy nebo plynu a dalších průmyslových odvětvích se může Tatra Phoenix uplatnit i při armádním využití.

Premiéru ve vojenské podobě měla Tatra Phoenix s konfigurací podvozku 6x6 a valníkovou nástavbou v první polovině května na mezinárodním obranném veletrhu IDEB 2012 v Bratislavě, na kterém se představily společnosti Tatra, a. s. a VÝVOJ Martin ve společné expozici.

Podvozek Tatry Phoenix připravený k montáži různých nástaveb nese typové označení T 158-8P5R33 391 6x6.2 a v Bratislavě se představil v typické vojenském zbarvení khaki. Novinka v nabídce automobilky představuje tzv. commercial of-the-shelf produkt – COTS, což jsou vozidla s minimálními úpravami oproti sériovému provedení, vhodná pro provoz v těžkém terénu.

Standardně jsou vozidla modelové řady Tatra Phoenix, využívající tatrováckou koncepci s centrální nosnou rourou, osazena pneumatickým odpružením všech náprav. Jde o stejný systém, který je použit také u speciálů řady TATRA 815-7. Proto je zachován stejný jízdní komfort a jízdní vlastnosti jsou na velmi podobné úrovni.

Řadový, šestiválcový, kapalinou chlazený motor PACCAR MX emisní specifikace Euro V (na přání také ve specifikaci Euro III) odpovídá při maximálním výkonu 300 kW a točivém momentu 2000 Nm, nebo o výkonu 340 kW a točivém momentu 2300 Nm, aktuálním legislativním požadavkům EU.

Nová, doplňková řada těžkých nákladních vozidel určených pro obranný a vojenský segment je podle výrobce vhodná především pro použití jako vozidla logistického zabezpečení.

Svoji premiéru na veletrhu IDEB 2012 měl také nový univerzální obrněný nosič ISO kontejnerů TATRAPAN 8x8, vyrobený specialistou na vojenská vozidla, společností VÝVOJ Martin, a.s. Toto vozidlo využívá k pohybu v těžkém terénu i po zpevněných komunikacích tatrovácké koncepce podvozku s nezávislým pérováním a vzduchovým odpružením všech náprav.

Nový model TATRA PHOENIX v provedení COTS představí kopřivnická TATRA v červnu také na výstavě EUROSATORY 2012 v Paříži.

Modelovou řadu Phoenix představila Tatra v létě loňského roku. První mezinárodní úspěch této novinky představovalo druhé místo v anketě International Truck of The Year 2012.

Témata
Avatar - JFK
1. 6. 2012 17:34
Re: Kde jezdí ?
jj, má jí Gema MB
15. 5. 2012 20:00
Re: Kde jezdí ?
jednu potkávám vždy okolo 5 cestou přez Kosmonosy směrem na Turnov :-)
15. 5. 2012 15:19
Re: Kde jezdí ?
Potkal jsem ji :-) Hloubení tunelu ve vesnici Střelná. Jezdí tam jedna nebo dvě.
15. 5. 2012 12:58
Re: Kde jezdí ?
tohle piše Tatra na svých stránkách [odkaz] ale je pravda že v provozu jsem je také ještě nepotkal ale snad to bude jen otázka času
15. 5. 2012 12:55
Re: Kde jezdí ?
tak nějak nevím jestli tuto otázku myslíš vážně nebo z ironie :-) ale kdyžtak Tatra stále vyrábí vzduchem chlazené motory (akorát nejsou v tomto modelu) tady je vznětový řadový šestiválec PACCAR MX chlazený kapalinou a budka je použita z tahačů Daf což je celkem logické když se Daf podílel na vývoji tohoto modelu

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku