Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

TEST Subaru Impreza WRX - čekání na „estéíčko“

Libor Zezulka
Nová Impreza WRX STI buší na vrata a dožaduje se pozornosti. Než ji pustíme dovnitř a necháme rozpoutat uragán, proklepneme druhou nejsilnější verzi, Imprezu WRX. Jsou tři písmena o tolik méně než písmen šest?

Den první

Je úterý. Brzy ráno dostávám od kolegů hlášku, že nová Impreza WRX stojí před redakcí a čeká na svých osm minut slávy v Roadlooku (Auto Moto Stylu). Čeká nás video, o jehož podobě stále ještě není úplně rozhodnuto, a které nám hodně znepříjemňuje skutečnost, že jsme čekali vrcholnou verzi WRX STI (ta dorazí o něco později). Cestou do práce přemítám o možnostech, obcházím téma kolem a dokola, ale nakonec vždy skončím na stejném místě. Motám se v bludném kruhu.

Lidé od Imprezy očekávají něco extra, něco výjimečného, divokého, úchvatného, lidé prakticky od každé Imprezy očekávají výkony na úrovni profesionálních sportovců a často příliš neřeší, co se ukrývá pod kapotou. Impreza je sakra o jízdních zážitcích, o rychlosti, skvělé ovladatelnosti, tak ať se ukáže. Jenže tak jednoduché to není. Bez ohledu na skutečnost, že tahle nová Impreza vypadá úplně jinak, že přišla o svůj půvabný zadeček a má i nový obličej, není Impreza jako Impreza.

Když na vás vyjde Impreza 2,0 R Sport, říkáte si, že Subaru odbočilo někam, kam si to nikdo nepřál. Měkké, komfortní auto s tradičně výborným řízením, malinko trucovitým řazením a motorem, který si zaslouží mnohem větší výkon, ve vás nijak zvlášť velký dojem nezanechá. Tady se někdo pokoušel napodobit Němce, napadne vás a okamžitě se začnete uklidňovat, že opravdové eso Subaru z rukávu teprve vytáhne – Imprezu WRX STI nebo alespoň Imprezu WRX.

Jenže je tu právě to „alespoň“. Kdysi mi jeden známý bezmezně zamilovaný do Subaru vykládal, že si splní životní sen a koupí si Imprezu. Básnil o ní snad rok i více a jednoho dne skutečně v modrém ďáblovi dorazil. Ale ouha, nebyla to Impreza WRX STI, nýbrž „pouze“ Impreza WRX. Všem na potkání vykládal, že je to vlastně jedno, zda koupíte WRX nebo WRX STI, že tyhle dva modely mají k sobě blíž než Voskovec s Werichem nebo Laurel s Hardym.

subaru testy nizsistredni subaru testy nizsistredni
 

Popovídejte si ale s někým, kdo sedlá Imprezu WRX STI a řekne vám přesný opak. Mezi prvním a druhým někdy zeje obrovská propast a tohle byl i v minulosti přesně ten případ. V hlavě mi tedy stále rezonovala nevyřčená otázka: Jaká bude nová Impreza WRX ve srovnání s Imprezou WRX STI? Mezi tím jsem dorazil do práce. Imprezu nemusím dlouho hledat. Vytvořil se kolem ní hlouček lidí, kteří zběsile fotografují všechny detaily. Je v modré barvě a má žluté nápisy. Dav je v transu.

Beru si v redakci klíče a vracím se dolů. Jakmile cvaknou dveře a probliknou směrovky, dav vytuší, že se blíží majitel nebo v mém případě dočasný správce. Ocitám se pod palbou dotazů: „To je nové estéíčko? Jak to jezdí? Jaký to má výkon? Jaké jsou jízdní vlastnosti, když už to není sedan?“ Pánové klid, výkon je 230 koní, není to estéíčko, ale WRXko a zatím jsem v tom nejel. Zeptejte se mě na konci týdne. „Aha, to není WRX STI, tak to nic, já myslel…,“ končí svou exkurzi dobrovolně jeden ze zvědavců. Za chvíli se dav rozchází.

Den druhý

V úterý jsem s Imprezou strávil příjemné adrenalinové odpoledne, které mi pomohlo rozhřešit hádanku videa a vlastně i tohoto testu. Mottem týdne se stala věta – Impreza WRX není Impreza WRX STI. Jasná věc, kterou si dostatečně neuvědomuje tolik lidí, že byste se divili. Má to modrou barvu, bouli na kapotě a žluté nápisy, tak to musí člověku lámat kosti. Ale kdeže. Impreza WRX je rychlé a zábavné auto, ale jeho hranice jsou úplně jinde než hranice WRX STI. Doufám.

Ve středu začínám den malou projížďkou. Do práce nejedu nejkratší možnou cestou, ale vybírám trasu složenou z široké cesty první třídy, klikatých okresek s hezkým asfaltem, klasických proděravělých silniček nejposlednějších z posledních tříd a něco málo šotoliny. Začínám hezky poklidně, auto stále ještě nemám v ruce, a tak volím seznamovací tón. Impreza WRX ochotně poslouchá příkazy, baví mě přesným řízením, rychlou odezvou na plynový pedál a symetrickým pohonem všech kol.

Svět á la Subaru. V zatáčce se nemusíte strachovat, že vám ustřelí zadek, nebo že budete muset čarovat s volantem, brzdou a plynem, pokud přeženete nájezdovou rychlost. Impreza se na limitu chová nedotáčivě, ale přesvědčit ji, aby nedotáčivost ukázala, chce hodně odhodlání a ještě více odvahy. Musím se vám přiznat, zamiloval jsem se do motoru. S přeplňovaným čtyřválcem s objemem 2,5 litru, maximálním výkonem 169 kW/5200 ot./min. a točivým momentem 320 Nm/2800 ot./min. to byla láska na první akceleraci.

Ploché motory Subaru s protiběžnými místy, ideální hmotností a nízko položeným těžištěm jsou tradiční předností všech modelů tohoto výrobce, ale dvoupůlitr se svým přísně lineárním nárůstem výkonu, kouzelným mechanickým zvukem a velkou silou mě fakt dostal. V nízkých otáčkách si tiše přede pod kapotou a nezajímá se o dění okolo. Jen si tak v klidu spaluje okolo devíti litrů benzinu na 100 km jízdy (v kombinovaném cyklu) a roztáčí všechna kola, aby se páníček v bezpečí a pohodě dostal všude, kam potřebuje.

Povolte mu ovšem uzdu a začnou se dít věci. Za doprovodu syčení turbodmychadla a mechanického koncertu všech zúčastněných komponent motoru Impreza WRX nabere rychlost, okamžitě zvedne řidiči tepovou frekvenci, roztáhne zorničky a stáhne půlky. Auto se řítí kupředu rychlostí závodního speciálu a vy máte pocit, že za chvíli proletíte za jásotu diváků cílem švédské rally. Jenže neproletíte. V první prudké zatáčce narazíte na problém.

subaru testy nizsistredni subaru testy nizsistredni
 

Impreza WRX stojí na moderním, ale sériovém podvozku, který v této nové generaci charakterizuje velmi komfortní pružení (a to mírně řečeno). Komfortní naladění podvozku zahrnující vinuté pružiny, tlumiče i stabilizátory způsobuje v zatáčkách náklony, které však Impreze WRX vůbec nesluší. Pokud vás auto elegantně přenese přes nerovnosti, hýkáte nadšením, pokud ale po průjezdu několika ostřejších esíček hledáte pytlík na zvracení, nadšení vás přejde.

Impreza WRX se v zatáčkách skutečně vlní s odhodláním vítězky krajského přeboru břišních tanců a i když stopu udrží, nadšení z přilnavosti se nedostaví. Extrémní situace vrcholící ztrátou přilnavosti nevoní ani elektronice a diferenciálu, které se vzniklou situací, což nám potvrdil i profesionální závodník, bojují občas trochu rozpačitě. Ve středu jsem dorazil do kanceláře zpocený a udýchaný, jako bych právě absolvoval sprint na 400 m. Uklidnil jsem se a vyrazil se štábem do terénu.

Den třetí a čtvrtý

Čtvrtek začal podobně jako úterý. Ráno jsem si skočil koupit do supermarketu něco k snídani a našel u auta trojici oddaných fanoušků Subaru, kteří se pohoršovali nad novými tvary Imprezy a zároveň si pořizovali důkladnou fotodokumentaci. Na odemknutí vozu reagovali prosbou o svolení k prohlídce interiéru, kterýžto rovněž podrobili analýze a zvěčnili ve svých mobilech. S vyjádřením, že už to není, co bývalo, se obrátili k odchodu. Patrně ve firemní dodávce však vyčkali do chvíle, než nastartuji motor a vystřelím z parkoviště. Tak jsem vystřelil.

Vystřelil jsem se přímo na místo natáčení. Čekal nás okamžik, kdy se měl za volant Imprezy WRX posadit člověk, jenž se živí přestavbou sériových vozů na závodní speciály a sám od útlého věku závodí. Na smluveném místě nás čekal sympaťák okolo třicítky, ze kterého jsem nejdřív vytáhl nějaká moudra ohledně řízení a zvláště zvládání smyků ve čtyřkolkách, domluvil doučování a následně mu předal klíče od Imprezy WRX, ať ukáže, co umí.

Po několika opatrných průjezdech se Impreza WRX předvedla na kameru několika učebnicovými smyky, které jsem se později snažil napodobit, k eleganci smyků z rukou profesionála ovšem měly daleko. No, mám se ještě hodně co učit, ale kdo z běžných řidičů tvrdí, že nemá, kecá a zřejmě sám žádnou zatáčku smykem nikdy neprojel. Pan závodník předvedl ten den své umění ještě několikrát, večer nicméně prohlásil to, čím jsem jej ráno vítal. Impreza WRX není žádný závodní speciál. Je to hodně rychlý a zábavný hatchback, který se stará o komfort jízdy víc, než byste chtěli.

subaru testy nizsistredni subaru testy nizsistredni
 

Pátek poznamenalo setkání s majitelem Imprezy WRX STI z roku 2003 a podrobnější analýza interiéru WRX. Mladý majitel za námi dorazil v rámci snahy o znázornění provedených designových změn a kromě toho, že o automobil ztratil zájem ve chvíli, kdy zjistil, že jeho název končí písmenem X, nás několikrát ujistil o svém odhodlání setrvat se svou verzí rychlého sedanu až do samotného konce. Jinými slovy se rozhodl auto spotřebovat a nekupovat nové.

Současná Impreza prý není podle jeho gusta, ale to už tady bylo. V pátek jsem musel uznat, že interiér se z hlediska kvality zpracování i výběru materiálů zlepšil, ale asi tak o 5,789 procenta. Plasty jsou stále stejně tvrdé a zhruba stejné kvality jako v předchozí generaci, kvalita slícování šla lehce nahoru, trochu se zlepšila i ergonomie. Nebýt vrzání v chladných ránech, v zásadě není co kritizovat, ale ani chválit. Zkrátka standardní Subaru Impreza.

V interiéru vynikají sportovní sedačky, komfortní na dlouhých cestách a nekompromisní při sportovní jízdě a špičkový volant MOMO s koženým věncem. Impreza se podle přání marketingových manažerů více přiblížila evropským hatchbackům počtem odkládacích prostor, místem na zadních sedačkách, jen s tím s kufrem to nějak nevyšlo. Základní hodnota 301 litrů žádného zběhlého milovníka hatchbacků neoslní.

Den pátý

O víkendu se má odpočívat, takže ráno poměrně brzy vstávám a věnuji se práci. Zábava přichází s odpoledními hodinami v podobě vyjížďky s Imprezou WRX. Na okreskách a rychlostních silnicích jsem strávil hodně času, ale rozhodně ne tolik, abych se jízdy mimo město dostatečně nabažil. Vzpomínám na středu a znovu si vychutnávám zakroucené silničky, na šotolině se učím smyky a říkám si, že bych Imprezu WRX vyzbrojil tužším podvozkem.

A také přesnějším řazením. Asi to k Impreze patří, asi bychom nakonec nadávali a vzpomínali na staré dobré časy, kdyby rychlosti zapadaly snadno a hladce, na druhou stranu situace, kdy se snažíte silou přesvědčit řadicí páku, aby vás nechala zařadit trojku, také nejsou úplně optimální. Dokážu si v Impreze WRX představit lepší řazení, jedním dechem však dodávám, i tohle trucovité dítě má něco do sebe, a jak jsem říkal, k Subaru prostě patří.

subaru testy nizsistredni subaru testy nizsistredni
 

Pátý den končí ve městě, kde Impreza WRX jasně dokazuje, o co konstruktérům šlo. Tenhle japonský hatchback tlumí nerovnosti stejně dobře jako němečtí premianti a dokáže výborně odfiltrovat i otřesy způsobené přejížděním retardérů a kočičích hlav. Paměť servíruje nejasné vzpomínky jízdy ve stejných podmínkách s Volkswagenem Golf, ale moc bych za to nedal, že na 17palcových kolech si Němec s nerovnostmi poradí hůř.

Mimochodem, ve městě si motůrek WRX řekne o 15 litrů a dlužím vám i hodnotu kombinované spotřeby za celou dobu testování. Nuže jezdil jsem a se mnou všichni ostatní, kteří se za volant posadili, hodně svižně a spotřeba tomu odpovídala. Hodnotu nižší než 15 litrů jsem zahlédl na displeji (ať už palubního počítače nebo kalkulačky) výjimečně, mnohem častěji se mi naskytl výhled na čísla 17, 20 a někdy i 23.

Den šestý a poslední

Poslední den, poslední projížďka, poslední pohledy, očista a rozloučení. Nové Subaru Impreza WRX je prý japonské auto, které by si přáli Němci vyrobit. Tedy alespoň to tvrdí Subaru na těchto stránkách, a v téhle reklamě. Pokud jde o přeplňovaný čtyřválec Boxer, symetrický pohon všech kol, odezvu od řízení, naprosto souhlasím. Co se ale týče kvality materiálů nebo přesnosti řazení, mohou zůstat Němci naprosto v klidu. Impreza WRX může a zřejmě i má soupeřit s evropskými hot-hatchi, které v něčem předbíhá a v něčem za mini naopak zaostává. Impreza WRX STI ale bude jiná písnička. Doufám.

První cena vozu 498.800,-Kč (Impreza 1,5 R, 79 kW, Active)
První cena vozu s testovanou motorizací 848.800,-Kč (Impreza 2,5 WRX, 169 kW)
Základní cena testovaného vozu 848.800,-Kč (Impreza 2,5 WRX, 169 kW)
Cena testovaného vozu vč. příplatků 860.600,-Kč (Impreza 2,5 WRX, 169 kW)

Plusy

  • Vynikající přeplňovaný benzinový motor
  • Přesné řízení
  • Účinné tlumení nerovností
  • Dobré jízdní vlastnosti

Minusy

  • Nepřesné řazení
  • Velké náklony v zatáčkách
  • Vysoká spotřeba
  • Malý zavazadlový prostor
Libor Zezulka
Subaru Imoreza WRX
Cena základní sestavy 498 800 Kč
Výbava základní sestavy Stálý pohon všech kol, ABS, systém jízdní stability VDC, Hill asistent, přední brzdové kotouče s vnitřním chlazením, samosvorný zadní diferenciál, posilovač řízení, čelní + boční + hlavové airbagy, kožený volant Momo, stereo audio systém s CD měničem na 6 CD, multifunkční volant, AUX vstup, automatická klimatizace, tempomat, nastavitelný volant v obou osách, výškově stavitelná sedačka řidiče, 17palcová litá kola, sportovní sedadla, kožená hlavice řadicí páky a ruční brzdy, elektricky ovládaná a sklopná vnější zpětná zrcátka, xenonové světlomety, mlhovky, elektrické ovládání všech oken, dálkově ovládané centrální zamykání, chromovaná koncovka výfuku, zadní nárazník s deflektorem, střešní + přední + prahové spoilery, tónovaná skla. Kč
Cena testované sestavy 860 600 Kč
Výbava testované sestavy Metalický lak (+ 11.800,-) Kč
Motor
Typ motoru: zážehový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 2457
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 169 / 5200
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 320 / 2800
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 209
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 5.8
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 14.3 / 8.2 / 10.4
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 301 / 1216
Objem nádrže (l): 60
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1530 / 390
Rozměr pneu: 205/50 R17
Subaru Imoreza WRX
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4415
b) šířka (mm): 1740
c) výška (mm): 1475
d) rozvor (mm): 2620
e) rozchod vpředu (mm): 1495
f) rozchod vzadu (mm): 1500
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 820 / 1060
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 640 / 880
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1000
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm): 910
k) šířka vpředu (mm): 1300
l) šířka vzadu (mm): 1300
délka sedáku vpředu (mm): 470
délka sedáku vzadu (mm): 450
výška opěradla vpředu (mm): 600
výška opěradla vzadu (mm): 600
místo vzadu pod předním sedadlem: ANO