Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu
Subaru Outback
Subaru Outback
Subaru Outback
Subaru Outback
35 Fotogalerie

TEST Subaru Outback H6 – Druhá atestace

Teprve druhou atestací se lékař, po několika letech od ukončení studií, stává specialistou. Podobně je na tom současná generace Outbacku. Po letech úspěšné, byť minoritně exkluzívní existence se vůz na hranici luxusního kombi s terénními schopnostmi...

Základní atributy si přitom nese stále stejné a s konkurencí si jej nespletete. Lze namítnout, že Audi Allroad Quattro je prodávanější a Volvo XC90 prestižnější – Outback tu ale byl první a nejnovější generace, zvláště s vrcholným třílitrem pod kapotou, má konkurenci hodně co říci.

Odlišnost od nového kombi Legacy (test Legacy 2,0 GL najdete zde) vyniká až na druhý pohled. Námi testovaný exemplář totiž postrádal efektní dvoubarevné lakování a kromě nápisu na zádi tak pozorovateli zůstala k rozlišení jen mohutnější 17 kola a zvýšená světlost. Subjektivní oko by sice mohlo spekulovat nad (oproti protáhlému Legacy) menší dynamičností karosérie, ta ale není u tak všestranného vozu na závadu. Ty, kteří dohlédnou na 1545 mm vysokou střechu, potěší nově asymetricky členěné střešní okno, jehož přední část je výklopná a zadní výsuvná.

Uvnitř je díky kombinaci světlé kůže a hliníku velmi útulno, je ale potřeba počítat s větší náchylností k ušpinění. Středovému panelu dominuje rozměrný barevný displej s dotykovou obrazovkou, který sice zobrazuje všechny myslitelné údaje, pro praktické použití je ale pro některé úkony trochu složitý. Nikdy jsme sice při pátrání po dané funkci „nezabloudili , jisté ovládání při jízdě chce ale přece jen trochu cviku. Orientaci přitom významně usnadňují pevná tlačítka s příslušnými symboly pod displejem.

Obě přední sedadla jsou elektricky posuvná a vyhřívaná, naopak parkovací senzory nelze dostat ani za příplatek. Na všech místech se již tradičně sedí pohodlně, hladká kůže v kombinaci s jen průměrným bočním vedením těla je pro tento typ vozu sice omluvitelná, omezuje však trochu požitek z razantnější jízdy. Redesign celého interiéru se konstruktérům Subaru povedl na výbornou – přesně takovýto interiér očekáváme od luxusního SUV vyšší střední třídy.

Nejpodstatnějšími rysy vozu jsou ale pochopitelně nový třílitrový šestiválec a (konečně) pětistupňová automatická převodovka s možností ručního řazení. Boxer s vynikajícím maximálním výkonem 180 kW při 6000 otáčkách má několik nepopiratelných pozitiv. Především se zbavil pro Subaru dříve typického kmitavého efektu při startování a to mimo jiné díky sedmkrát(!) uložené klikové hřídeli. Příznivý průběh kroutícího momentu s vrcholem 297 Nm při 4200 otáčkách pak zaručuje vozu naprosto plynulý zátah bez jakýchkoli pauz a náznaků vadnutí. V automatickém režimu je pochopitelně radost z takto katapultovaného vozu o trochu menší, o to více se ale dá vychutnat skvělá kombinace síly a plynulosti zrychlení.

Výborná adheze, nízko uložené těžiště a naprosto rovnoměrné rozložení zátěže na obě nápravy pak dílo dokonávají: přimět Outback k nejistotě při akceleraci je velmi těžké. Prakticky v jakýchkoli otáčkách stačí podřadit a hučící agregát vytáhne vůz vpřed silou, kterou bychom čekali spíše od turbomotoru. Negativem je samozřejmě spotřeba – v městském provozu při nijak dramatické jízdě jsme se drželi okolo patnáctilitrové hranice, při rozumně rychlých výletech po okreskách pak o tři až pět litrů méně. Za radost z jízdy se ale platí i u jiných značek a Outback ještě nevynesl všechny trumfy.

Těmi jsou již tradičně jízdní vlastnosti. Pokud pominu mírný sklon k nedotáčivosti a ponory přídě při razantním brzdění, patří Legacy určitě ke špičce v disciplíně pohodlí vs. průchodnost terénem. V pískovně u Benátek nad Jizerou jsme si znovu ověřili, že teorie o nájezdových a přechodových úhlech je mnohdy daleko za zkušeností, kterou jsme s autem udělali. Jako již u Subaru tradičně nás zastavoval jen pud sebezáchovy a Outback se vyškrábal i přes zlomy a kopce, na které bychom si s leckterým opravdovým SUV ani netroufli. Je úžasné vjet do téměř pouštního jemného písku a vědět, že se zase dostaneme ven. A je ještě lepší vyjet po takovém písku šikmou terasu

Outback se s vrcholným a žíznivým motorem prodává za nezanedbatelných 1.448.000 Kč, je ale možné si jej objednat i v nákladní verzi, která ušetří přes 200 tisíc korun. S ohledem na nepopiratelnou kvalitu vozu, výlučnou image značky i velmi slušnou výbavu lze tuto cenu akceptovat jako mezní. Za výrazně menší peníze je ostatně možné koupit Outback s motorem 2,5…