Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Toyota konečně prozradila, co bude vyrábět v TPCA po převzetí kolínské továrny

ČTK ČTK 30. 11. 2018
12
Spekulovalo se o tom, že by v Kolíně mohla nově vznikat Toyota Corolla. Plány automobilky jsou ale nakonec jiné.

Automobilky PSA a Toyota ukončily spekulace, co bude se společnou kolínskou automobilkou TPCA, kterou od ledna 2021 Toyota kompletně převezme. Toyota v ní bude dál vyrábět vozy pro obě společnosti. Skupina PSA pak bude dodávat Toyotě nový kompaktní užitkový vůz. ČTK to sdělil mluvčí TPCA Tomáš Paroubek.

„Toyota plánuje pokračovat ve výrobě a udržet pracovní místa v kolínské továrně," uvedl mluvčí. Automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) je nyní společným závodem Toyoty a francouzské skupiny PSA.

Ve francouzském tisku se před časem objevily informace o plánovaném ukončení spolupráce PSA a Toyoty ve výrobě minivozů v jejich společném kolínském závodě. Žádná z firem je tehdy nepotvrdila. Mluvčí PSA tehdy v reakci jen sdělil, že původní dohoda o společném podniku v Kolíně podepsaná v lednu 2002 zahrnuje klauzuli, která umožňuje každému z partnerů přehodnotit své postavení v daném okamžiku.

Klauzuli nyní zmínil i Paroubek. Podle něj se kolínská TPCA po převzetí Toyotou stane součástí společnosti Toyota Motor Europe (TME) a připojí se k dalším sedmi závodům, které firma provozuje v Evropě. PSA a Toyota se podle mluvčího rovněž dohodly, že PSA od konce roku 2019 rozšíří vozový park, který dodává Toyota na evropské trhy, o nový C-Van. PSA ho bude vyrábět ve Španělsku, půjde o sourozence Citroënu Berlingo, Peugeot Rifter a Opel Combo. Podobně už Toyota Proace vznikla na bázi Citroënu Jumpy/Spacetourer, respektive Peugeotu Expert/Traveller.

TPCA vyrábí malé vozy značky Peugeot, Citroën a Toyota. Kapacita závodu je 330.000 aut ročně, což je strop, kterého závod dosáhl v roce 2009. Ve společnosti pracuje zhruba 2700 lidí a firma je jedním z největších exportérů v České republice a zároveň největším zaměstnavatelem v kolínském regionu.

Související články

Témata

Diskuse: Přidat názor

Co se tam bude vyrabet?
Arese
| 1. 12. 2018
>:-[] >:-[] >:-[] :yes: Jenže to by nesměl být ve slušných zemích tak zdiskreditovaný. Kromě Izraele (který je čestnou výjimkou) už ho totiž berou jen v tom Putinostánu a v Číně. :-O :no:
Avatar - white label
Ehh
white label
| 30. 11. 2018
Toyoty přece... >:D ;-)
Avatar - _Karel_
Co se tam bude vyrabet?
_Karel_
| 30. 11. 2018
Problém nebude v autorovi článku, ale u toho, co bastlí nadpisy.
Avatar - praděda7
Karoq
praděda7
| 30. 11. 2018
Koncern bude stavět a vyrábět na Balkáně, protože v Česku už jsou pro něj moc vysoké mzdy, jak bylo jinde řečeno..... :-!
Avatar - Blue Sun
Karoq
Blue Sun
| 30. 11. 2018
Hádám, že by to šlo těžko, když jeden z partnerů převzal celou továrnu. To by asi prvně museli odstoupit všichni tři, pak by teprve měl šanci někdo jiný.
Taky zůstává otázkou, zda je TPCA vůbec připravena na výrobu větších aut, než něčeho kolem čtyř metrů.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku