Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Toyota se připravuje na další Le Mans. Plánuje hypersport pro běžný provoz

Ondřej Pavlůsek
Diskuze (1)

Toyota v rámci letošních 24 hodin Le Mans potvrdila, že její tovární tým zůstane součástí šampionátu FIA WEC i po změně pravidel, kdy dosavadní vozy LMP1 nahradí nová třída automobilů na základech hypersportu schválených pro běžný silniční provoz.

Toyota již v lednu roku 2018 v Tokiu ve světové premiéře odhalila koncept GR Hyper Sport, který evropskému publiku představila během loňských 24 hodin Le Mans, když jej vystavovala ve „Fan Village“ týmu Toyota GAZOO Racing.

Zároveň s představením konceptu v Le Mans bylo samotnou automobilkou Toyota oficiálně potvrzeno, že byl zahájen vývoj sériového modelu. Letos pak tovární tým Toyota GAZOO Racing v rámci 24 hodin Le Mans potvrdil, že zůstane součástí šampionátu FIA WEC i po nahrazení třídy LMP1 novou kategorií určenou pro vozy, jejichž základech jsou hypersporty schválené pro běžný silniční provoz.

Toyota GAZOO Racing se tedy hodlá účastnit poslední sezóny třídy LMP1 v letech 2019 a 2020 s poslední evolucí svých úspěšných speciálů TS050 Hybrid a pro následující sezónu 2020/2021 již připravuje nové závodní vozy podle nový pravidel.

Základem pro nové vytrvalostní speciály značky Toyota se má stát sériový model pro běžný silniční provoz, jehož vývoj byl potvrzen již v loňském roce. Ten má přímo vycházet z konceptu GR Super Sport a rovněž využívat zkušenosti z konstrukce a provozu speciálů TS050 Hybrid pro třídu LMP1.

Toyota GR Super Sport ve své podobě z loňského roku využívala k pohonu dvojicí turbodmychadel přeplňovaný vidlicový šestiválec o objemu 2,4 litru, který doplňoval Toyota Hybrid System – Racing. Celkový výkon této soustavy byl 735 kW (1000 k). Podle pravidel pro novou třídu Hypercar má však být povolen maximální celkový výkon 551 kW (750 k).

Zdroj: Toyota

Ondřej Pavlůsek
Diskuze (1)

Doporučujeme

Avatar - pradeda777
17. 6. 2019 23:05
Tak to je konec závodění....
Podle pravidel pro novou třídu Hypercar má však být povolen maximální celkový výkon 551 kW (750 k).