Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Toyotě klesl zisk o tři čtvrtiny, prodala o polovinu méně aut

ČTK ČTK 6. 8. 2020 • 08:02
22
Zobrazit náhledy (22)
Toyota Aygo Toyota Aygo Toyota Aygo Toyota Aygo Toyota Yaris Toyota Abarth Toyota Toyota Yaris Toyota Yaris Toyota Yaris Toyota Yaris Toyota Yaris Toyota Yaris Toyota Yaris Toyota Yaris Toyota Yaris

Největší japonské automobilce Toyota Motor klesl v prvním čtvrtletí jejího finančního roku čistý zisk meziročně o 74,3 procenta na 158,84 miliardy jenů (33 miliard Kč). Kvůli pandemii nemoci covid-19 firmě klesl celosvětový odbyt o polovinu.

Automobilka dnes také uvedla, že z dopadů pandemie se zotavuje lépe, než čekala, a proto zvýšila výhled prodeje aut.

Provozní zisk automobilce ve čtvrtletí meziročně klesl o 98 procent na 13,9 miliardy jenů (2,9 miliardy Kč), což je nejvíce od čtvrtletí do konce června 2011. Analytici v anketě společnosti Refinitiv ale čekali ztrátu 179 miliard jenů.

Tržby se za období od dubna do června propadly o 40,4 procenta na 4,6 bilionu jenů (956,8 miliardy Kč), a to vlivem karanténních opatření, zastavených provozů a narušení prodeje. Zasaženy byly všechny velké trhy, ten čínský se ale začíná pomalu zotavovat.

video

V uplynulém čtvrtletí Toyota celosvětově prodala 1,2 milionu aut, zatímco loni ve stejném období to bylo 2,3 milionu. Výhled prodeje za finanční rok, který skočí v březnu 2021, společnost zvýšila na 7,2 milionu z květnového odhadu sedm milionů aut. V předchozím finančním roce Toyota prodala devět milionů aut.

Na rozdíl od japonských konkurentů, jako je Honda Motor či Nissan Motor, anebo největší americké automobilky General Motors, se Toyotě podařilo za uplynulý kvartál udržet v zisku.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud