Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

UAZ Hunter zachraňuje jihoamerický trh. V Rusku o něj není zájem

David Bureš David Bureš 20. 4. 2020 • 05:41
13
8
Zobrazit náhledy (13)
UAZ Hunter Expedition UAZ Hunter Expedition UAZ Hunter Expedition UAZ Hunter Expedition UAZ Hunter Expedition UAZ Hunter Expedition UAZ Hunter Expedition UAZ Hunter Expedition

Lada 4x4 alias Niva nadále patří mezi nejprodávanější vozy na ruském trhu. Její konkurent v podobě UAZu Hunter je v zcela jiné pozici.

UAZ Hunter je dnes už stálicí nabídky ruských Uljanovských automobilových závodů. Jméno Hunter sice nese teprve od roku 2003, ve skutečnosti to ale není nic jiného, než rozsáhle modernizovaný UAZ 469, tedy původně armádní offroad vyráběný od roku 1972. Přestože na ruském trhu nejsou tak staré vozy ničím neobvyklým (vzpomeňme na stále prodávanou Buchanku nebo Nivu), o Hunter už není takový zájem jako kdysi.

Jestli si totiž myslíte, že jeho prodeje táhne ruský trh, jste na omylu. Jestliže ještě v roce 2014 se v domovském Rusku podle tamějších prodejců UAZu udalo 3.740 exemplářů Huntera, v roce 2018 už se tam prodalo jen 1.445 kusů a loni dokonce pouze 1.059 kousků.

Trend přitom podle dosavadních statistik pokračuje i v letošním roce. Sami dealeři hovoří o 156 prodaných Hunterů v prvním čtvrtletí roku, zatímco před rokem jich bylo 249. Oficiální statistiky pak zmiňují 173 registrovaných exemplářů s tím, že jen osm z nich bylo vyrobeno v letošním roce. Jen dvě auta z těchto osmi koupili soukromí vlastníci.

Prodeje UAZ Hunter tak dnes primárně těží ze zájmu na jihoamerických trzích, kde se prodá většina ze zhruba 4.000 ročně vyrobených kusů tohoto offroadu. Pro tamější odbytiště dokonce vznikla speciální varianta s plátěnou střechou.

UAZ Hunter je tak údajně na domácím ruském trhu ve velkém ohrožení, protože při takhle nízkých prodejích se ho přestává vyplácet nabízet. Řešením by možná byla zástavba automatické převodovky, která pomohla odbytu dalšího modelu v nabídce UAZu, Patriotu, kdysi už ale taková verze bez většího úspěchu vznikla. V Libanonu byl totiž vůz nabízen se čtyřstupňovým automatem od Aisinu.

Naproti tomu konkurenční Lada 4x4 je v jiné pozici. Její prodeje sice na ruském trhu letos také klesají, o 13,9 %, 6.651 registrovaných kusů za první čtvrtletí roku z ní ale pořád dělají 16. nejprodávanější auto v Rusku. Ladě tak spíše dělá starosti crossover Xray, přestože je mnohem modernější než 4x4 a přizpůsobený dnešním ruským zvyklostem, jeho prodeje za tři měsíce roku klesají o 19,9 %. S 5.170 registrovanými kusy se tak prodává hůře než stařičký offroad. Důvodem může být to, že se až příliš podobá hatchbacku, nebo to, že se je tu vážná konkurence z vlastní dílny, Vesta SW Cross nebo Granta Cross.    

Související články

Témata
Avatar - Barrichello
23. 4. 2020 15:00
Re: Pritom
Ale jistě že je to Niva, auto se jmenovalo VAZ 2123, něco si o tom dohledej a vnzniklo plně v režii Avto Vaz. Bohže ve špatnou dobu, takže vznikl joint venture s GM a vznikla Chevrolet Niva. Ale celá kastle, nápravy atd je všechno vývoj Avto Vaz
21. 4. 2020 20:56
Re: Pritom
Asi ked porovnas povodnu nivu s terajsou, bude to nebe a dudy. Ale ked sa na to pozries optikou aktualnych offroadov resp. aky sa udial posun v tomto segmente, je lada zaujimava fakt len cenou.
Avatar - Beefcake
21. 4. 2020 20:31
Re: Pritom
Dobre vies, ze to druhe niva nie je. A ano, sudruhovia nieco prelestili, niekde spravili fejslift na nepodstatnych castiach. Inak je to stale o tom istom.
Avatar - Barrichello
21. 4. 2020 12:27
Re: Pritom
Co je tam 40 let starého?

Palubka ne, motor ne, zadní světla ne......převodovka taky není původní.

Takže karosérie a nápravy? Kdo chce komfortnější Nivu, tak je tu Lada Niva II (dřív Chevy Niva). Kdo chce komfortnější UAZ je tu Patriot
Avatar - Beefcake
21. 4. 2020 09:20
Re: Pritom
Jediny argument pre kupu Nivy je motanie sa po rozbitych cestach, takze potreba je jasna a samozrejme obstaravacia cena :)
S pohodlim UAZ si nerobim ziadne iluzie. Ale to auto ma aspon uzavierku napravoveho diferencialu a som si 100% isty, ze je vyrazne odolnejsie, takze podla mna aj cena je primerana.
Ako keby ta nova Niva dnes nebola retro veteran a 40rocna technika, ked uz sa bavime o tom "hodne pozadu" :)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku