Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Uhlíkově neutrální už se stávají i obyčejné modely autíček

Ondřej Mára Ondřej Mára 18. 4. 2021 • 18:11
10
30
Zobrazit náhledy (10)
Matchbox Matchbox Matchbox Matchbox Matchbox

Ze slovního spojení uhlíková neutralita se v posledních letech stala mantra, která se objevuje i v oblastech, kde bychom ji rozhodně nečekali.

Nejnovější příklad nabízí společnost Matchbox, která se pochlubila nevšedním modelem Tesly Roadster. Na první pohled obyčejné autíčko je totiž z 99 procent vyrobeno z recyklovaných materiálů a celý výrobní proces by měl být uhlíkově neutrální. Co to v praxi znamená?

Model Tesly by měl být z 62,1 procenta vyroben z recyklovaného zinku, dalších 36,9 procenta pak připadá na recyklovaný plast a pouze jedno procento je z nerecyklované nerezové oceli. Model, který by se měl na trhu objevit v roce 2022, je navíc v obalu ze směsi papíru a dřevěných vláken, který se dá kompostovat a nevzniká z něj tedy žádný odpad.

Tesla však není jediným modelem společnosti Matchbox, který by se měl stát takto šetrným vůči životnímu prostředí. Již koncem jara tohoto roku by měla společnost představit sérii environmentálně ohleduplných autíček, která bude tvořena elektromobily a hybridy jako Nissan Leaf, Toyota Prius, BMW i3 nebo BMW i8.

Během listopadu by se navíc v nabídce společnosti měly objevit i sady s čerpací stanicí a garážemi, která budou obsahovat i nabíječky elektromobilů. Cílem by přitom mělo být rozšířit povědomí o environmentálních problémech a jejich řešení i mezi dětmi.

Společnost Matchbox ovšem propaguje recyklaci a ekologické nakládání s odpady i u svých elektrifikovaných hraček. Většina elektroniky by totiž měla být umístěna do jednoho odstranitelného modulu, jehož vyjmutí by mělo být snazší, než u starších hraček. Nové produkty by navíc měly být doplněny letáky, jak je v případě vyhazování správně roztřídit.

Navíc se stejně jako u automobilek mluví o snižování energie spotřebované při výrobě a omezování emisí vznikajících při výrobě – ovšem bez vlivu na výslednou kvalitu. Matchbox tak následuje kroky své mateřské společnosti Mattel, která chce do roku 2030 využívat ve své výrobě stoprocentně recyklované, recyklovatelné či bio-plasty.

Související články

Témata
Avatar - speedfred
20. 4. 2021 14:18
Re: Zelená
Ja si modely kupujem tak nejako podľa toho čo sa mi zapáči, ale iba 1/18. Samozrejme že idem s dobou a hybrida mám aj ja - LaFerrari.🤣
Avatar - Ozzman
19. 4. 2021 23:03
Re: Zelená
No počkej, já jsem rád, že Matchbox zase dělá autíčka, sháněl jsem to docela dlouho a v ČR to ještě nedávno nebylo moc k dostání, sice kvalita naprosto neodpovídá těm z počátku 90tek, které mám z dob mého dětství, ale že ti do sady nacpou ekoauto, to jo, teď jsem to kupoval synovi a povinně je tam hybridní Honda Insight v sadě! :D Ale pořád mohl dostat ještě Priuse... :D
19. 4. 2021 12:09
Re: Už vidím....
Matchbox taky netvrdí, že tím zachrání svět.

Je přece úžasné, že se konečně o tomhle začlo mluvit. Každý se musí sám rozhodnout jak se chce chovat.
Avatar - Jerry.Gunman
19. 4. 2021 12:08
Re: Už vidím....
Přesně tak...
Ony už nejsou ani oktabíny na plastovej granulát - a ani dřevěné přířezy / desky na EUR a CP palety :-O :-O :-O
19. 4. 2021 11:56
Re: Už vidím....
Myslíš to jistě dobře. Já také. Pro ilustraci záměrně přeháním. Ale lze zpochybnit, že řešení lodí, letadel, raket, pralesů rozhodně není v řádném poměru důležitosti, množství, efektivity a dalších důležitých vstupních parametrů.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku