Unikátní hybrid PAL-V už získal certifikaci jako auto a téměř i jako letadlo
Lidstvo sní o létajících autech už dlouhá desetiletí, zatím z toho ale nikdy nic pořádného nebylo. Projekt PAL-V se ale téhle praxi pomalu začíná vymykat. Půjde o první skutečně vyráběné a prodávané létající auto se všemi potřebnými certifikacemi?
O projektu PAL-V, což je vírník schopný proměnit se na dosti atypický automobil, jsme poprvé psali již v roce 2015. Od té doby se holandská společnost pochlubila několika dalšími evolucemi svého unikátního stroje, během nichž zlepšovala parametry, upravovala design a nakonec v roce 2018 představila i produkční verzi s označením PAL-V Liberty, o jejímž provozu už měly uvažovat i kuvajtské aerolinie.
Ještě předtím však společnost musela svůj stroj nechat certifikovat. Jako první přitom Pal-V v září minulého roku úspěšně prošel procesem evropské silniční certifikace, díky čemuž tedy může legálně na evropské silnice. Jenže s létáním je to podstatně těžší.
Dobrou zprávou však je, že k získání tohoto certifikátu už PAL-V nemá daleko. Holandská společnost se totiž pochlubila, že splnila kompletní certifikaci Evropské agentury pro bezpečnost letectví EASA (European Union Aviation Safety Agency), čímž si otevřela cestu k úspěchu. Pokud půjde vše dobře, mohla by EASA již v roce 2022 vydat certifikát, který bude platný i pro USA a Čínu.
„Při pohledu na výsledky naší práce jsem hrdý. Nyní můžeme urychlit dokončení demonstrační fáze o dodržování předpisů. Je těžké vystihnout množství práce potřebné k certifikaci letadla,“ uvedl v prohlášení Cees Borsboom, šéf PAL-V zodpovědný právě za leteckou stránku stroje.
„Více než 10 let analyzování, testovacích dat, testovacích letů a testovacích jízd nás dovedlo k tomuto významnému milníku. Souběžně jsme již zahájili demonstraci o shodě, abychom získali typový certifikát, po jehož získání budou následovat dodávky vozidel našim zákazníkům.“
Připomeňme, že PAL-V je vírník (vzhledem připomíná vrtulník, ale funguje jako letadlo a neumí viset ve vzduchu) schopný fungovat jako automobil. Je vybaven dvojicí motorů, které mu umožňují dosáhnout maximální rychlost až 160 km/h na zemi nebo 140 km/h ve vzduchu. V nabídce je několik verzí, přičemž základní edice Pioneer stojí od 499.000 euro (přes 13.000.000 Kč).