Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

V Německu parkuje okolo 100 tisíc elektromobilů, které čekají na zákazníky

Ondřej Šámal
Diskuze (67)

Podle automobilových expertů je na území Německa zhruba sto tisíc elektromobilů, které čekají na zákazníky. Za vysokým počtem stojí především slábnoucí domácí poptávka po těchto vozech.

Německo je největším producentem nových automobilů v Evropě, totéž platí také o samotných elektromobilech. Vedle zavedených místních značek zde vyrábí také Tesla (Model Y), která odsud obsluhuje především evropské trhy. Jenže jak už jsme psali mnohokrát, poptávka po elektrických autech nemá takovou dynamiku, jak se očekávalo. V Německu dokonce po zrušení dotací na nákup prodeje i podíl těchto vozů klesají.

To jsou hlavní důvody, proč na území Německa v okolí továren, na pronajatých plochách a v přístavech parkuje okolo 100.000 nových elektromobilů. K tomuhle číslu došel Werner Olle, který se automobilovému průmyslu věnuje. V tom jsou zahrnuty jak vozy určené k exportu, tak i „ležáky“, o které není velký zájem. K nim můžeme započítat například tisíce čínských elektromobilů (například od automobilky BYD), které si hledají zákazníky.

Video se připravuje ...

Vývoz elektrických aut z Německa přitom letos výrazně stoupl. V meziročním srovnání se export za prvních pět měsíců roku 2024 zvýšil o 58 procent na 786 tisíc elektromobilů v hodnotě 36 miliard eur (zhruba 888 miliard korun).  Každé čtvrté nové auto z Německa prodané v zahraničí tak má čistě elektrický pohon.

V Česku se letos počítá s vyšší dynamikou trhu s elektromobily, kterému pomáhají dotace na pořízení. Registrace za prvních letošních pět měsíců ovšem stále ukazují spíše nižší čísla. Celkových 2622 aut odpovídá tržnímu podílu 2,71 %, loni přitom za celý rok dosáhl rovných tří procent.

Ondřej Šámal
Diskuze (67)

Doporučujeme

14. 6. 2024 14:59
Re: Čínská EV jsou mi volná
Možná, ale jak sám říkáš, to mají i spalováky a jsou to detaily, které netvoří polovinu hodnoty vozu, jako ta baterie.
14. 6. 2024 11:33
Re: Čínská EV jsou mi volná
nebude mít jen čínskou baterku. Bude mít i čínské řídící jednotky, čínské displaye, čínské serva atd atd a to u auta s jakýmkoli pohonem.... ;-)
12. 6. 2024 12:29
Čínská EV jsou mi volná
Že nikdo nekupuje čínská EV je mi srdečně jedno. A je chyba jim to tady zadarmo skladovat v evropských přístavech, kde to jenom překáží. Pokud si už nějaké EV pořídím, musí být vyrobeno evropským dělníkem. Dost na tom, že bude obsahovat čínskou baterii.
10. 6. 2024 09:47
Re: Odborníci
Už by sme konečne mali dostať rozum a euroúradníkov, čo tie kraviny vymýšľajú, hnať palicou... Ale keď vidím, čo zase bude v europarlamente, tak neviem-neviem, či sa niečoho takého dožijeme.
Avatar - Ondore
9. 6. 2024 20:19
Re: Odborníci
Tých 15 € nebola narážka na chudobných finančne, to bezpochyby tragédia je, to mala byť narážka na kolegu hejtera. Keď nad tým premýšľam, to je tiež tragédia :-D

Totálna kontrola je žiaľ nezastaviteľná a nesúvisí s druhom pohonu. Nedávno som hovoril historku, ako sa mi priateľka venovala pusou počas jazdy a zostal som zhrozený, keď sme míňali autobus, lebo som si až vtedy uvedomil, že z vyššieho autobusu všetci pozerali priamo do auta. Dnes by vytiahli mobily a bolo by to na webe. A nie je to len o tom, čo je v autách, o pár rokov budeme mať satelitný systém, ktorý nás bude účtovať za prejdené kilometre.