Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

V Norsku pořád letí elektromobily. Jejich podíl rekordně roste

ČTK ČTK 2. 4. 2019 • 09:10
17
11
Zobrazit náhledy (17)
Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3

V Norsku se minulý měsíc poprvé počet nově prodaných čistě elektrických aut podílel na celkovém prodeji aut více než polovinou.

Elektrické vozy měly v březnu na celkovém prodeji aut rekordní podíl 58,4 procenta. Vyplývá to z údajů nezávislého norského silničního svazu NRF. Norsko plánuje ukončit prodej aut se spalovacím motorem do roku 2025.

Za první čtvrtletí měl prodej elektrických aut na celkovém prodeji podíl 48,4 procenta a za celý rok by se měl pohybovat kolem 50 procent. Loni měla elektrická auta na celkovém prodeji podíl 31,2 procenta, což je více než v kterékoliv jiné zemi na světě.

Auta, která mají pouze spalovací motor, a ne hybridní, měly v březnu podíl na celkovém prodeji jen 22,7 procenta. To je rekordní minimum.

K březnovému vysokému růstu prodeje elektroaut přispělo zvýšení dodávek nového Modelu 3 automobilky Tesla, který se v březnu stal nejprodávanějším vozem. Celkem Tesla prodala 5822 vozů, což odpovídá podílu na trhu 31,7 procenta. Loni byl nejprodávanějším vozem v Norsku elektrický Nissan Leaf.

Norsko, které má 5,3 milionu obyvatel, poskytuje pobídky, které mají podpořit prodej elektrických aut. Elektrické vozy nejsou zatíženy dovozními cly, prodejní daní a majitelé nemusí platit poplatky za registraci auta a mýtné a při dopravní zácpě mohou používat pruhy určené pro autobusy, napsaly agentury AP a Reuters.

Související články

Témata
Avatar - Hammunasakra
3. 4. 2019 08:44
Re: Nórsko je dobré laboratórium
Sakra debilní zastaralá nepřehledná nekvalitní diskuzní platforma = ten >:D měl bejt na konci = zapomněl sem že tady nejdou dát 2 smajlíci po sobě = díky MACHALO nikdy ti to nezapomeneme :-!
Avatar - Hammunasakra
3. 4. 2019 08:42
Re: Nórsko je dobré laboratórium
>:D Fakt musíš? ;-\ A jo Norsko je skvělý = už roky nám posílá prachy na obnovu památek i zdravotnictví atd. atp. U nás nás máš dluh na hlavu asi 170.000 kč na hlavu http://www.verejnydluh.cz/ to je i na důchodce co dneska odejde na věčnost i mimčo se právě narodilo. V Norsku totéž krát 3 = v plusu A je tam fakt pěkně = nečet si neviděl si https://www.csfd.cz/film/182343-stoparuv-pruvodce-po-galaxii/prehled/ za norský fjordy dostali cenu :yes:
Avatar - Hammunasakra
3. 4. 2019 08:38
Re: Je to jednoduché
99% elektřiny v Norsku = je z obnovitelných zdrojů :yes:
3. 4. 2019 07:50
Re: Je to jednoduché
Pane kolego, kdybyste si přečetl článek pozorně, dozvěděl byste se, že v Norsku jsou elektroauta výhodná díky brutálnímu zdanění aut klasických. Takže si za přibližně stejnou cenu můžeš koupit nějakého normálního Golfíka nebo e-Golfa. K e-Golfu dostaneš ještě nějaké bonusy typu jízdy ve vyhražených pruzích a parkování, navíc nižší náklady na provoz, takže volba není zase tak složitá. Fakt je, že Norsko je díky výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů v dost unikátní situaci a e-auta tam dávají větší smysl.
Avatar - WinDiesel
3. 4. 2019 01:21
Re: Nórsko je dobré laboratórium
Tak o tom neblábol a přispěj k rozmachu elektromobility nákupem 1 "levnějšího" elektromobilu za 30 000 €. Aha, ty jsi zapomněl dodat že 30 000 € nemáš a při svém IQ asi nikdy mít nebudeš. Bychařů kteří tady zasvěceně plácají o Norsku jak je to tam skvělé tady pár je a všichni jsou mimo mísu. 30 000 € je totiž HODNĚ peněz a naši lidi ty peníze nemají, ještě tam maximálně 15 000 na ojetinu nebo Dácii. A ty je taky nemáš a tak blbě plkáš.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud