Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu
Microsoft pracuje na náhradě za klasické mlhovky
Microsoft pracuje na náhradě za klasické mlhovky
Microsoft pracuje na náhradě za klasické mlhovky
Otočný ovladač zapínání světlometů je umístěn nešikovně nízko vlevo od volantu a řidič si o něj při vystupování snadno narazí koleno. Samočinné rozsvěcení se dodává spolu s mlhovkami za 9400 Kč.
7
Fotogalerie

Video: Víte, jak správně používat mlhová světla? Poradí sami policisté

Podzimní sychravé počasí je opět tady a s ním i tradiční nešvar, mlhovkáři a bludičky. Policie proto radí, jak správně používat mlhovky.

Podzim je opět tady, se svým sychravým počasím a brzkým stmíváním. Po roce se tak opět ukazuje, že mnozí řidiči pořád neumějí správně používat světla svých vozidel. Přiznávají to i sami policisté, kterým se množí dotazy na správné využití světel a stížnosti na řidiče, kteří špatně svítí. Proto policie natočila přiložené video, v němž připomíná pravidla o správném svícení.

Ta by si měli připomenout hlavně takzvaní mlhovkáři a nebo bludičky. Do první skupiny patří ti, co zapnou mlhová světla a už je nevypnou ani za jasného počasí. Druhá skupina jsou pak tací řidiči, co se spoléhají na denní svícení i za stmívání nebo v tunelu, a tak nejsou zpravidla vidět. Většina automobilů s denním svícením totiž při jejich sepnutí svítí jen vpředu, byť se naštěstí objevuje stále více výjimek, s denním svícením vpředu i vzadu.

Policie přitom připomíná, že dnes platí povinnost svítit i za dobrých světelných podmínek a během dne potkávacími světly, případně denním svícením, je-li jím vozidlo vybaveno. U starších vozů bez denního svícení je tak ve výsledku práce se světly jednodušší, za setmění světla pořád svítí vpředu i vzadu. Naopak u vozů s denním svícením je potřeba za zešeření přepnout na potkávací světla, což si ne každý řidič uvědomí.

Automatické spínání potkávacích světel přitom není vždy spolehlivé, a tak není ideální se na něj vždy spolehnout. I moderní systémy totiž někdy zazmatkují a nerozsvítí potkávací světla, i když už je docela tma. Pozor navíc musíte dávat i při jízdě v tunelu, v takovém případě opět platí nutnost sepnout potkávací světla. Denní svícení nestačí.

Podzimní počasí pak odhalí i nešvar v podobě špatného používání mlhových světel. Ty je ze zákona nutné sepnout za mlhy, sněžení a hustého deště. To však mluvíme o zadním mlhovém světle, přední mlhovky povinné nejsou, a tak si je řidič může spínat dle svého uvážení, aby si mlhu tzv. „podsvítil“.

Policie v tomto směru připomíná, že řidič má povinnost sledovat situaci v provozu, a tak musí opět mlhovky vypnout, když z mlhy, sněžení nebo deště vyjede, aby neoslňoval okolní účastníky provozu.

Světlomety byste si každopádně měli zkontrolovat už před vyjetím. Před jízdou máte povinnost zkontrolovat, zda všechna světla svítí. V případě potřeby je pak nutné světla otřít, pokud jsou špinavá. Vhodné je také předem si zjistit, jak se světla v daném vozidle spouští. Abyste pak v provozu neřešili, jak mlhovky nebo dálková světla zapnout.