Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Volkswagen Golf GTI přijíždí v nejostřejší verzi Clubsport

Marek Bednář
Diskuze (17)

Vrcholné GTI nabídne speciální režim pro jízdu po Nordschleife a možnost zbavit se omezovače rychlosti, takže na nejdelších rovinkách této trati dosáhnete až 267 km/h.

Automobilka Volkswagen odhalila facelift osmé generace golfu s označením 8.5 už před nějakou dobou včetně verzí GTI a R, provedení GTI Clubsport ale na sebe nechalo pár měsíců čekat. To je však u konce – při čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans o uplynulém víkendu se vůz konečně ukázal.

Vizuální změny sestávají z nových nárazníků, velkého spoileru na zádi a speciálních 19“ kol, která připomenou kola na „pětkovém“ golfu GTI. Zajímavější zde je možnost připlatit za kovaná kola, která váží jen 8 kg jedno, a tak šetří neodpruženou hmotnost. V interiéru nejsou novinky tak výrazné, vidíme řadu červených detailů či sportovní sedačky.

Video se připravuje ...

Pojďme na to nejdůležitější – pohonné ústrojí. Pod kapotou pracuje dvoulitrový čtyřválec s označením EA888 LK3 evo4, který díky přeplňování nabídne 221 kW (300 k) a 400 Nm. Spolupracuje výhradně s dvouspojkovou převodovkou a elektronicky řízeným předním samosvorným diferenciálem.

Samozřejmostí je několik jízdních režimů na výběr, z nichž jeden s názvem Special je vyladěný tak, aby vůz byl co nejlepší na Severní smyčce Nürburgringu. Ovšem, k tomu zákazník dostane přístup jen za příplatek; adaptivní nastavitelné tlumiče DCC nejsou ve standardní výbavě.

Golf GTI Clubsport zrychlí na stovku za 5,6 sekundy a nejvyšší rychlost je standardně 250 km/h, s paketem Race ale omezovač mizí a hatchback se rozohní až k 267 km/h. Kromě toho je v rámci paketu i výfukový systém Akrapovič. Cena vozu ani paketu Race zatím není známá, novinka vstoupí do prodeje později během letošního roku.

Marek Bednář
Diskuze (17)

Doporučujeme

7. 6. 2024 12:20
Re: Ten megatablet....
Ano mluvím o "novšom" TypeR a v řazení jsem fakt neviděl žádný zásadní rozdíl oproti jiným autům např tom VW (ne každém, např. O2 měla řazení výrazně horší než O1. O3 to zase napravila) Když s tím chceš jet rychle a řadit rychle tak v TypeR neřadíš rychleji než v jiných autech, který nemají vyloženě nepřesný gumový řazení jako např. ta O2 .
7. 6. 2024 12:16
Re: Ten megatablet....
MT od VW se přehřeje?? Jako že může mít řadicí kulisa jiný dráhy a charakteristiku prosím, ale v reálu je to nepodstatný. Svého času koloval po netu novinářský blábol, že TypeR má nejrychlejší manuální převodovku, když jsem se s tím svezl neviděl jsem nic rychlého. Prostě to normálně a přesně řadilo ale nic světoborného.
Avatar - miromen
4. 6. 2024 13:30
Re: Ten megatablet....
On ten manual, ale pravě u 8G byl přepracovan a došlo ke zlepšeni přesnosti nebo vykraceni drah. Do jake miry je to napomocne na okruzich netušim, ale je mi jasne, že urovně manualu např. toho Type-R bude těžko dosahovat.
Dokonce jsou někde zminky, že snad všechny manualy tedy nejen u GTI byly oproti předchozi generaci vylepšeny.
Avatar - miromen
4. 6. 2024 13:24
Re: Výhrady?
No u toho infotainmentu jde stale o MIB 3 takže to neni nic noveho či revolučni změna spiš jde o evoluci prostě šlo o snahu napravit reputaci toho stavajiciho vydani, kde to spiš bylo, ale o SW. Jak se to povedlo nevim. Ale tak něco jsme probrali a jako nějaka pozitiva tam jistě patrna jsou, ale i možne negativum co jsi pravě zmiňoval u Tiguana a ja na něj již dřive taky upozornil. Jde o menši ovladaci plochy blizko sebe což pravě u te puvodni verze neni.

No ten vzhled ja ti nevim prostě když se postavim před auto tak tam zrovna nevidim prostor pro zuženi těch přednich světel. A když koukneš na foto tak tvar samotnych světel je prakticky totožny jen jsou nově pravě zužena. Pak jde jen spiš o detaily jako o tvar těch přednich "klepet" nebo přesunuti čidel či kamer směrem dolu, kdy dřive byly schovany pod znakem. Tohle je, ale zřejmě duvod toho, že nově muže byt předni znak podsvicen.
A cenu typuji u nas na již od 1 199 900 kč

8G
https://cdn.autosalon.tv/img/original/cc81840d3c8fe92cc8de0dd643122a61.zakladem-exkluzivniho-modelu-je-verze-clubsport-o-vykonu-300-koni-oba-modely-nabizeji-jeste-vice.20210819003732.jpg

8.5G
https://www.auto.cz/…-verzi-clubsport?…
Avatar - miromen
4. 6. 2024 13:10
Re: Ten megatablet....
Hele něco malo o man. převodovkach od BMW jsem slyšel či četl. Dokonce i v některych běžnych recenzich je zminka o nepřesnostech což mě třeba zrovna u takove značky jako je BMW docela udivuje.
Co se tyče knk manualni převodovky u GTI v 8 generaci tak určitě neni nepřesna a určitě bych ji nenazval jako pruměrnou či dokonce podpruměrnou. Spiš to bude o tom, že konkurence mezi HH umi ty manualy ještě lepe.