Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Volkswagen má novou manuální převodovku. Debutuje v Passatu, vyrábí ji Seat a použije i Škoda

David Bureš David Bureš 16. 7. 2019 • 07:07
7
25
Zobrazit náhledy (7)
Převodovka MQ281 Převodovka MQ281

Nový manuál pomůže účinnosti motoru, se kterým bude zkombinován. V závislosti na agregátu ušetří až pět gramů oxidu uhličitého na kilometr.

Následující roky budou ve znamení dalšího zpřísňování emisních norem, na které se automobilky musejí připravit. Prim hraje elektrifikace nabídky, ať už prostřednictvím mildhybridů, plug-in hybridů nebo bateriových elektromobilů, to však není všechno. Výrobci také dělají svoji techniku co nejúčinnější, což se týká nejen spalovacích motorů, ale také třeba převodovek.

Konkrétně Volkswagen nyní představuje novou generaci šestistupňové manuální převodovky. Jmenuje se MQ281 a postupně nahradí stávající převodovky MQ250 a MQ350. Debutuje v modernizovaném Volkswagenu Passat, do budoucna se však dostane do celé řady modelů německého koncernu VW Group různých velikostí. Objeví se tak i v modelech značky Škoda.

Automobilka přiznává, že v posledních letech se kladl důraz hlavně na automatické převodovky, které byly neustále vylepšovány pro co větší účinnost, zatímco manuály byly trochu stranou zájmu. Nyní se však na ně Volkswagen opět zaměřil.

Také v tomto případě šlo hlavně o zvýšení účinnosti. V závislosti na agregátu ušetří až pět gramů oxidu uhličitého na ujetý kilometr.

Podle vedoucího vývoje manuálních převodovek ve Volkswagenu Helmuta Göbbelse se povedlo navrhnout zcela nový systém vedení oleje. „Pomocí různých opatření pro vedení oleje jsme schopni dosáhnout stejnoměrného a optimálního mazání ozubených kol a ložisek, což snižuje množství oleje po celou dobu životnosti na pouhých 1,5 litru,“ říká Göbbels. Pro snížení tření jsou tu i nová ložiska.

Optimalizace použitých materiálů zase zesílila převodovku. Nová pouzdra pak snižují hlučnost díky potlačení znatelných i slyšitelných vibrací.

MQ281 byla vyvíjena také s ohledem na pokračující trend rozšiřující se nabídky různých SUV. Ty kvůli svým velkým kolům i váze kladou na převodovky velké nároky. Při vývoji nové převodovky se tak na tyhle potřeby bral zřetel.

video

Nová převodovka je koncipována pro motory s točivým momentem 200 až 340 N.m, což pokrývá široké spektrum modelů. Výhodou je velký rozsah převodů až 7,89. Výsledkem toho je jak snadný rozjezd těžkých aut s velkými koly, tak jízda za vysoké rychlosti v nízkých otáčkách.

O výrobu nové převodovky se postará Seat, který i pro další značky koncernu bude schopný vyrábět až 450.000 šestistupňových manuálních převodovek ročně. O výrobu se postarají jeho závody El Prat de Llobregat (Španělsko) a Córdoba (Argentina). Spolu se zahájením výroby MQ281 byla produkce manuálu MQ200 z El Prat de Llobregat kompletně přesunuta do Vrchlabí, do závodu Škoda. Tam se uvolnila kapacita po převodovce MQ 100/SQ, kterou už nebude využívat trio Seat Mii, Škoda Citigo a Volkswagen Up!, kvůli přechodu na čistě elektrický pohon. Naopak německý závod Kassel Volkswagenu se koncentruje na produkci dvouspojkových převodovek DSG.

Související články

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly
16. 7. 2019 19:20
Re: 340Nm
Tipnul bych, že 1.5 TSI 96 kW bude míst MQ200.
Avatar - CICERO
16. 7. 2019 17:06
Re: převodovka
Nevěřím Ti ! Lžeš !
Avatar - CICERO
16. 7. 2019 17:04
Re: převodovka
ne ne ne ne, přece to tak néééni néééé doba je fajn, máme se rádi, naše naše planeta jenom kvete ehm, plísní, korupcí, násilím a myšlenkovou globálně přijatou i náboženskou rakovinou ale jsme tolerantní = takže to zvládneme... Mutti nás vede... (občas nas vede trošičku v seismických vlnách, ale stále drží směr... :D )
Avatar - CICERO
16. 7. 2019 17:00
Re: Proč já tomu chlapovi nějak nevěřím? :D
Gébls… RAICH Wilkomen Gmbh… a Zdravils? :D ..ručička od srdíčka k hvězdičkám směřovati musila od Té doby již na věčné časy, Orm.ujatolah Cicerovskij
Avatar - CICERO
16. 7. 2019 16:57
Re: Když už jsem u těch emisí ...
1,9 TDi jezdí za 2,8L prosím za 2,8L :D Muááá :* dobrý, dobrý, v pohodě to je, myslím, škody v běhu... :D

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku