Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Volkswagen Transporter & Multivan – Nejdřív práce, potom zábava

David Bureš David Bureš Stanislav Švarc Stanislav Švarc 21. 6. 2020 • 20:40
89
17
Zobrazit náhledy (89)
Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan

Nejnovější verzi klasiky mezi užitkovými vozy jsme vyzkoušeli jak v ryze pracovní verzi Transporter, tak v univerzální verzi Multivan, která zastane různorodé role v pracovním i osobním životě.

Volkswagen Transporter – Stylovější pracant


Zatímco Volkswagen Multivan hraje roli spíše luxusního zboží v rámci nabídky řady 6.1, Transporter zůstává nadále ryzí pracant. To ale neznamená, že by ani on neuměl být švihákem. Designérské změny v rámci příchodu řady 6.1 totiž byly logicky provedeny také u Transporteru, což znamená výraznější masku napojenou na hlavní světlomety. Připlaťte si za optický paket stojící 21.704 korun a rázem před sebou máte díky lakovaným nárazníkům i klikám dveří nebo chromovaným lištám v masce chladiče oku lahodící dodávku, a to i v jinak obyčejném šedém laku.

To uvnitř už Transporter svoje užitkové zaměření nezapře. Použité plasty jsou tvrdší a na pohled laciněji působící než třeba v Multivanu, na druhou stranu se zdají bytelné, o což jde u takového pracanta především. Jednotlivé ovladače dobře známe z osobních Volkswagenů, plusem je jejich logické rozmístění, a tak uvnitř Transporteru nic nehledáte. Okamžitě víte, co kde najdete. Jen nechápu to použití vnitřního zpětného zrcátka u kusu se zaplechovanými zadními dveřmi – stejně dozadu nic neuvidíte. 

Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter

Transporter je ale hlavně o užitných vlastnostech a v tom boduje. My testovali kratší variantu s délkou 4.904 mm a rozvorem 3.000 mm, do jehož nákladového prostoru se vejdou předměty dlouhé až 2.450 mm. Podobně jako u jiných dodávek však lze objednat otvor do kabiny, díky němuž lze do prostoru pod dvojlavicí umístit ještě o 350 mm delší předměty, tedy s celkovou délkou 2.800 mm. Otvor v dělicí přepážce je mimochodem 300 mm široký a 270 mm vysoký, přičemž za něj dáte 10.220 korun.

Přístup do nákladového prostoru standardně zajišťují neprosklené zadní křídlové dveře a boční posuvné dveře na pravé straně karoserie. Lze si však objednat i levé boční posuvné dveře (+20.885,-), prosklené zadní výklopné dveře místo křídlových pak vyjdou na 1.139 Kč. S ukotvením nákladu pomůže šest standardně dodávaných ok v podlaze (osm u prodloužené verze), připlatit si však lze i takové prvky, jako je univerzální dřevěná podlaha (+12.803,-) nebo upínací lišty v nákladovém prostoru (+13.542,-), což jsme našli i v testovaném exempláři. Objem nákladového prostoru pak činí 5,8 m3, což je v daném segmentu standard. Stejný nabízí třeba i Peugeot Expert.

Co se týče motoru, je to u transporteru vlastně jednoduché, vybíráte ze čtyř výkonových verzí turbodieselu 2.0 TDI. My sáhli po té druhé nejslabší, s výkonem 81 kW, pod níž už je pouze základ s 66 kW. Testovaná verze se v tuto chvíli vyplatí pořídit, protože díky akční nabídce je levnější než slabší provedení. Přijde na 723.157 Kč včetně DPH, zatímco 66kW varianta stojí podle ceníku 826.252 korun. Transporter tudíž zůstává spíše tím dražším zbožím mezi dodávkami, takový Peugeot Expert s turbodieselem 2.0 BlueHDi (90 kW) a šestistupňovým manuálem v základu vyjde na 707.850 korun včetně DPH.

Z hlediska síly to přitom není vůbec marná záležitost, byť pravda, s plně naloženým Transporterem jsme nejeli. Síla je ale v nízkých otáčkách více než dostatečná. Pětistupňový manuál má pak příjemně tuhé řazení, výhodou je vysoko umístěná hlavice řadicí páky, která je pěkně po ruce. Ve srovnání s Multivanem však počítejte s horším odhlučněním, jadrnější zvukový projev turbodieselu tahle dodávka nezapře. Práce start-stop systému pak není zrovna hladká, jak jsme už dnes zvyklí u osobních aut. Spotřeba se během našeho testování pohybovala při nízkém zatížení při pohybu ve městě kolem šesti litrů na 100 km.

Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter

Nejlevnější verze modelu 723.157 Kč (Transporter Skříň krátký rozvor 2.0 TDI/81 kW)
Základ s testovaným motorem 723.157 Kč (Transporter krátký rozvor Skříň 2.0 TDI/81 kW)
Testovaný vůz bez příplatků 723.157 Kč (Transporter krátký rozvor Skříň 2.0 TDI/81 kW)
Testovaný vůz s výbavou  938.572 Kč (Transporter krátký rozvor Skříň 2.0 TDI/81 kW)

Plusy

  • Povedený design
  • Bytelná kabina
  • Přehledné ovládání

Minusy

  • Vyšší pořizovací cena

Volkswagen Multivan - Auto na všechno


Volkswagen Multivan má za sebou modernizaci, které ho zase o něco víc přiblížila klasickému osobnímu autu. Omlazená podoba přijíždí s označením 6.1.

Změnilo se toho docela dost, hlavně v oblasti moderních technologií. Proto ostatně přídomek 6.1, který má evokovat svět IT. Mezi příplatky tedy najdete záležitosti jako digitální přístrojový štít s úhlopříčkou 10,25 palce (+12.162 Kč), 9,2palcový dotykový displej patřící multimediálního systému Discover Pro (k nejvyšší výbavě Highline za 17.572 Kč, jinak za 45.166 Kč) nebo řadu bezpečnostních asistentů - namátkou udržování v jízdním pruhu, parkovací asistent, rozpoznávání dopravních značek nebo Trailer Assist usnadňující manévrování s přívěsem. Dodávka dokonce může být vybavena systémem, který reaguje na boční vítr a "srovnává" karoserii.

Kvůli novým asistentům také mimochodem Multivan přišel o hydraulický posilovač řízení. Nově je elektromechanický. To proto, aby vám do řízení tihle pomocníci mohli v případě potřeby sáhnout.

Uvnitř Multivanu se teď prostě můžete cítit prakticky stejně jako třeba v Passatu. Poloha za volantem je pochopitelně výrazně odlišná, technologicky a po stránce komfortní výbavy se však tahle dodávka na stálici střední třídy pozoruhodným způsobem dotáhla.

Přitom si ale ponechala svoje největší přednosti, tedy mimořádně prostorný a praktický interiér. I po modernizaci tak Multivan zůstává autem, které zastane roli rodinného MPV, užitkového pracanta a s přihmouřenýma očima i obytného vozu - nebo spíš pojízdného stanu. V případě testované verze s prodlouženým rozvorem (3.400 mm) to platí dvojnásob.

Nejlepší asi bude, když se odpíchneme od uspořádání sedadel. Testovaný dlouhý Multivan byl vybaven sedmi sedačkami - dvěma vpředu, dvěma samostatnými křesílky ve druhé řadě a trojmístnou lavicí vzadu. A se všemi místy k sezení se dá manipulovat.

Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan

Vpředu jde o klasiku, zajímavější jsou však sedadla uprostřed. Ta lze nejen posouvat a sklápět, ale dokonce i otáčet - navíc to jde snadno. Cestující tak mohou sedět proti směru jízdy a povídat si s pasažéry úplně vzadu. Posuvná je ale také zadní lavice, a to v poměrně velkém rozsahu. Šikovnou vychytávkou je možnost lavici sklopit do roviny, čímž vznikne lůžko. V Multivanu se tedy také slušně vyspíte, když na to přijde.

Další výhodu uspořádání sedadel v tak velkém a prostorném autě představuje možnost prolézt uličkou z místa vepředu až k lavici vzadu, aniž byste museli vylézat ven. A zmínit musím také užitečné detaily v podobě například stahovacích rolet nebo několika dobíjecích zásuvek.

Přístup do prostoru vyhrazeného cestujícím zajišťují posuvné dveře. Standardně jsou na pravé straně, ale připlatit si můžete i za dveře vlevo. Cena pak závisí na tom, jestli je chcete s elektrickým ovládáním, nebo se servodovíráním. Testované auto bylo vybaveno dveřmi jen vpravo a s elektrickým "pohonem". Kdybych věděl, že Multivan bude sloužit početné rodině, určitě bych zvážil příplatek za dveře i na levé straně.

Nabídka motorů pro Multivan aktuálně není vyložené komplikovaná. Ať už vyberete jakýkoli, vždy budete mít pod kapotou dvoulitrový turbodiesel. Výkony začínají na 81 kW, uprostřed najdeme 110 kW a vrchol představuje dvěma turbodmychadly přeplňovaná varianta se 146 kW.

Zatímco nejslabší provedení můžete mít výhradně s pětistupňovou ručně řazenou převodovkou, u prostřední lze vybírat mezi šestistupňovým manuálem a sedmistupňovým dvouspojkovým automatem. Nejsilnější Multivan má vždy sedmistupňové DSG. Ale zato si můžete vybrat, jestli chcete předokolku nebo verzi s pohonem všech kol. U nás skončila ta nejdražší možnost, tedy biturbo se čtyřkolkou.

Co se jízdního projevu týče, jde o přesvědčivou kombinaci. Motor nemá s 2.265 kg vážícím vozem hranatých tvarů mnoho práce a poskytuje tolik síly, že s touhle dodávkou můžete jezdit stejně svižně jako s normálním osobákem - dokonce i když je naložená. Mám jen jednu drobnou výtku. V některých okamžicích pohonná soustava působí poněkud letargicky a nereaguje na plynový pedál vyloženě pohotově. Je tu prostě taková zvláštní prodleva, než se začne něco dít.

Dvouspojková převodovka jinak funguje podobně jako v dalších vozech koncernu Volkswagen. Řadí rychle, jen při popojíždění v pomalých rychlostech občas "cuká". Během jízdy se pak snaží držet co nejnižší otáček, samozřejmě s cílem zajistit co nejnižší spotřebu. Ta se v průměru bude pohybovat okolo 10 l/100 km. Pod tuhle hranici se můžete dostat mimo město, v něm se apetit vyšplhá i přes dvanáct na sto.

Volkswagen Multivan Volkswagen Multivan

Zatímco komfortní výbavou a moderními technologiemi v interiéru se Multivan významně přiblížil osobním autům, jízdě pořád zůstává spíš dodávkou. Ovšem velice příjemnou, tohle není žádný udrncaný žebřiňák. Řízení je lehké a pomalejší, ale k vozu se jeho charakteristika hodí. Za velice slušnou musím na poměry dodávek označit také stabilitu a ochotu zatáčet.

Multivan je příjemně pohodlný, snad jen když padne do díry, trochu se otřese a dočkáte se rázů od kol. To ovšem není výtka, vzhledem k původu a velké karoserii se není čemu divit. Jinak i u Multivanu platí, že naložený jezdí komfortněji.

Kvalitu jízdy možná ještě zvedne příplatkové adaptivní tlumiče, jimiž naše auto nebylo vybaveno. Zajímavé na nich je, že si řidič sám může nastavit úroveň tlumení, jak mu vyhovuje. Není totiž odkázán pouze na přednastavené režimy, ale může se pohybovat i mimo jejich škálu.

A jak bych to celé nějak shrnul? Docela jednoduše. V dlouhém Multivanu Comfortline (Highline není pro "long" k dispozici) s nejsilnějším motorem a bohatou výbavou jsem jezdil rád. Až překvapivě rád. Dokonce bych si tuhle dodávku uměl představit jako "hlavní auto", což zní možná divně. Ale je to tak.

Moje nadšení však opadlo při pohledu do ceníku. V něm náš kus najdete za 1.774.245 Kč (v akčním ceníku za 1.423.448 Kč) , v testovaném provedení se všemi příplatky by ale vyšel na 2.321.070 Kč. A to opravdu není málo peněz.

Na druhou stranu na Multivan nejde pohlížet jen jako na dodávku. Mnohem blíž má totiž k luxusnímu MPV.

Volkswagen Transporter Volkswagen Transporter

Nejlevnější verze modelu 1.229.123 Kč
Základ s testovaným motorem 1.774.245 Kč
Testovaná verze 2.321.070 Kč
Zobrazit celý článek

Související články

Témata
Model Volkswagen Transporter 6.1 Skříň 2.0 TDI (81 kW) Volkswagen Multivan 6.1 2.0 TDI (146 kW)
Cena základní sestavy 723 157 Kč 1 774 245 Kč
Cena testované sestavy 938 572 Kč 2 321 070 Kč
Motor
Typ motoru: přeplňovaný vznětový přeplňovaný vznětový
Válce / ventily: 4 / 4 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1968 1968
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 81 / 3200 146 / 3800
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 250 / 1250 - 3100 450 / 1400 - 2400
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 164 198
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 14.3 10.3
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 7.4 / 5.5 / 6.2 8.7 / 6.8 / 7.5
Emise CO2: 164 199
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 5800 / 0 0 / 0
Objem nádrže (l): 70 70
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1722 / 1403 2265 / 815
Rozměr pneu: 205/65 R16 235/55 R17
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4904 5304
b) šířka (mm): 1904 1904
c) výška (mm): 1990 1990
d) rozvor (mm): 3000 3400
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
24. 6. 2020 13:05
VW vs V
Mal som a mám možnosť porovnávať VW Multivan a MB V classe. MB je z hľadiska komfortu a výbavy o minimálne jednu triedu vyššie.
Avatar - Hammunasakra
23. 6. 2020 08:23
Re: T6.1? Pockejme si na T7
Trochu mimo https://autobible.euro.cz/…e-online-funkce/ ale :yes: ;-)
22. 6. 2020 12:03
Re: T6.1? Pockejme si na T7
Jen je jich 4x míň než těch co berou Multivan. Je to jen věc preferencí a samozřejmě i peněz.
22. 6. 2020 11:59
Re: to už raději Volvo
Přesně, to je úplně stejná cílová skupina! Nebo třeba 7er, případně nová Vette. ;-)
22. 6. 2020 11:51
to už raději Volvo
Za ty prachy bych si místo té navoněné multidodávky koupil Volvo XC90 T8 v plné palbě. Ta cena je přestřelená.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud