Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Volvo Trucks chrání chodce: Méně mrtvých

Petr Dalecký Petr Dalecký 28. 12. 2018 • 00:12
13
Zobrazit náhledy (13)
Sledování mrtvého úhlu a prostoru před pravým předním rohem kabiny jsou u Volva běžnou záležitostí Červené bezpečnostní pásy nutí řidiče se poutat. Polovina nepřipoutaných by díky pásu přežila. Volvo Trucks je proslulé prováděním častých crashtestů Volvo Trucks je proslulé prováděním častých crashtestů S několikaletým předstihem před zákonným požadavkem začalo Volvo nabízet systém sledování jízdního pruhu Zkoušky převrácení nejsou pro nákladní vozidla povinné, přesto je švédská automobilka provádí. Když k tomu všichni řidiči budou používat bezpečnostní pásy, dojde k záchraně mnoha lidských životů. Volvo Trucks je proslulé prováděním častých crashtestů Volvo podporuje bezpečnost

Ačkoliv počet smrtelných dopravních nehod s nákladními vozidly klesá, neplatí to pro střety s chodci a cyklisty. Co s tím?

Podle výzkumu společnosti Volvo se nesnižují následky nehod velkých automobilů s cyklisty a chodci. Je tedy nutné podniknout kroky ke snižování počtu těchto nehod, protože města se rozrůstají a nebezpečí tragických dopravních nehod v nich roste. „Města lidi spojují, avšak vysoká koncentrace obyvatel a vozidel na malém prostoru vede ke značnému počtu těžkých zranění či úmrtí chodců a cyklistů při dopravních nehodách. Tento problém je nutno řešit na široké frontě prostřednictvím technologií i vzájemné spolupráce,“ uvádí Carl Johan Almqvist, ředitel pro bezpečnost provozu a produktů společnosti Volvo Trucks.

Automobilka po celou 90letou historii řeší velmi intenzivně bezpečnost. Zabývá se výzkumem bezpečnosti silničního provozu a vývojem bezpečnostních technologií pro svá vozidla, jako jsou například asistent pro jízdu v jízdním pruhu a varování před čelním nárazem s nouzovým brzděním. Společnost rovněž pořádá školení bezpečné a efektivní jízdy pro řidiče. Další důležitou součástí této činnosti jsou osvětové programy cílené na děti a cyklisty, např. „Zastav se, rozhlédni se, zamávej“ a „Vidět a být viděn.“

Řidiči, cyklisté a chodci se pohybují po stejných silnicích, proto je nutné, aby vzájemně znali své potřeby a omezení. K dosažení větší bezpečnosti se v současnosti rozhoduje mnoho měst. Desítky velkoměst celého světa se připojují k „nulové vizi“, tedy k úsilí o eliminaci zranění v silničním provozu. Například v Londýně usiluje Transport for London, organizace spravující dopravu ve městě, o naprostou eliminaci těžkých zranění a úmrtí na ulicích města.

K realizaci zavádí Londýn značné množství opatření zvyšujících bezpečnost provozu, od snižování rychlostních limitů a přísnějšího vymáhání jejich dodržování po změny dopravních řešení v ulicích a na nejnebezpečnějších křižovatkách.

Pro organizaci Transport for London je snižování nebezpečnosti provozu středobodem jejího rozhodování. Řešení pak hledá v úzké spolupráci se skupinami ohrožených účastníků provozu a s výrobci vozidel, mimo jiné právě se společností Volvo Trucks.

Jednou z hlavních iniciativ pod vedením Transport for London je vývoj prvního světového systému Direct Vision Standard (DVS) pro těžká nákladní vozidla pohybující se po městě. Dle připraveného návrhu bude u všech nákladních vozidel o hmotnosti nad 12 tun nutno prokázat dobrý přímý výhled z kabiny či obdobná bezpečnostní opatření tohoto druhu díky kombinaci detekčních systémů osazených v automobilu a inteligentních městských dopravních systémů prostřednictvím Wi-Fi. Jak řidič nákladního vozidla, tak cyklista obdrží upozornění na nebezpečnou situaci,“ uvádí Jerome Vigneron, manažer projektu Xcycle za společnost Volvo Trucks.

V budoucnosti se očekávají další bezpečnostní požadavky. Evropská komise chce do roku 2023 zavést technologické standardy pro detekci zranitelných účastníků silničního provozu.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud