Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Volvo Trucks zahajuje prodej elektrických nákladních vozidel

Ondřej Pavlůsek
Diskuze (1)

Společnost Volvo Trucks oznamuje zahájení prodeje čistě elektrických nákladních vozidel FL Electric a FE Electric na vybraných trzích v Evropě.

Společnost Volvo Trucks na začátku roku 2018 potvrdila, že se připravuje na uvedení svých prvních čistě elektrických nákladních vozidel. V polovině dubna stejného roku pak byl představen model FL Electric, na který o tři týdny později navázalo odhalení modelu FE Electric.

Začátkem roku 2019 již byla předána první předsériová vozidla do služeb společnosti Renova, zabývající se likvidací i recyklováním odpadu, dále logistické firmy DB Schenker a partnerského dopravce TGM. Pro první jmenovanou firmu bylo určeno vozidlo pro svoz odpadu a pro následující dvě vozidlo pro distribuci zboží.

Na tento krok nyní společnost Volvo Trucks navazuje zařazením modelů FL Electric a FE Electric do své nabídky užitkových vozidel na vybraných evropských trzích. Prodej bude spuštěn nejprve ve Švédsku, Norsku, Německu, Švýcarsku, Francii a Nizozemsku. Zahájení sériové výroby je plánováno na březen 2020.

Volvo FL Electric s celkovou hmotností 16 tun využívá ke svému pohonu elektromotor, u nějž je uváděn maximální výkon 185 kW a trvalý výkon 130 kW. Maximální točivý moment elektromotoru je 425 Nm. Maximální točivý moment zadní nápravy poháněné prostřednictvím dvourychlostní převodovky je 16 kNm.

Potřebnou elektrickou energii elektromotoru poskytují dva až šest lithium-iontových akumulátorů s celkovou kapacitou 100 až 300 kWh, umožňující dojezd na jedno nabití až kolem 300 km.

Volvo FE Electric, jehož celková hmotnost je 27 tun, využívá dva elektromotory s maximálním výkonem 370 kW (260 kW trvalého výkonu) a dvoustupňová převodovka Volvo. Maximální točivý moment elektrických motorů je 850 Nm. Maximální točivý moment na zadní nápravě je 28 kNm.

V závislosti na požadavcích zákazníků budou vozidla FE Electric k dispozici s lithium-iontovými akumulátory s kapacitou 200 až 300 kWh, zajišťujícími dojezd na jedno nabití až 200 km.

Zdroj: AB Volvo

Ondřej Pavlůsek
Diskuze (1)

Doporučujeme

10. 11. 2019 19:05
Spousta Nm ...
... ale netuším k čemu je vlastně dobré ty hodnoty uvádět. Má to nějaký praktický význam ?