Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Vše o spaní v autě a volném kempování: Kde je to možné? A kde naopak hrozí problémy?

Jiří Baborský Jiří Baborský 14. 8. 2021 • 04:27
36
5
Zobrazit náhledy (36)
Pro cestovatele na motorkách platí stejná pravidla jako pro autaře. Světoběžník Jarda Šíma si před pár týdny ustlal mimo kemp ve Slovinsku a ráno ho probudila policie s pokutovým blokem na 200 eur v ruce. Když dojde na nejhorší, buďte pokorní a slušní, vždy je šance na domluvu. Třeba Jarda přestupek nakonec ukecal. K obměkčení mužů zákona mu pomohl i rozhovor s fotkami z celého světa v našem časopisu, který vozí při sobě. Spaní v autě a volné kempování Spaní v autě a volné kempování Toyoa Proace Nomad Toyoa Proace Nomad Toyoa Proace Nomad Toyoa Proace Nomad Toyoa Proace Nomad Toyoa Proace Nomad Toyoa Proace Nomad Toyoa Proace Nomad Toyoa Proace Nomad Toyoa Proace Nomad Toyoa Proace Nomad Toyoa Proace Nomad Toyoa Proace Nomad Peugeot Rifter Peugeot Rifter Peugeot Rifter Peugeot Rifter Peugeot Rifter Peugeot Rifter Peugeot Rifter Peugeot Rifter Peugeot Rifter Na dlouhodobě testované Dacii Duster okoušíme slasti a strasti svobodného cestování pod střechou stanu Thule Tepui Foothill. Jde o další z možných řešení. Ve složeném stavu zabírá jen půlku střechy, takže se vedle něj vejde ještě střešní box, držák na kolo nebo loď. Daní za kompaktnost je o něco zdlouhavější rozkládání než u skořepinové verze. Plocha přečnívá přes obrys střechy, stan se opírá o schůdky a pohodlně ubytuje dva dospělé. Přijde na 49 490 Kč. Spaní v autě a volné kempování Verze s pevnou skořepinovou střechou na autě zabírají víc místa, jsou ale nesmírně praktické. Vrchní část se jednoduše vyklopí vpřed, do strany, nebo se pomocí kliky zvedne vzhůru a hotovo. Ve složeném stanu se převáží nejen matrace, ale i schůdky a vejde se tam také pár dalších drobností. Spaní v autě a volné kempování Při výběru místa na přenocování se řiďte selským rozumem. I když máte pocit, že jste uprostřed divočiny, neblokujte cestu ani vjezd, kterými může projíždět zemědělská nebo lesní technika. Spaní v autě a volné kempování

Karavaning není pro každého. Sílí ale skupina motoristů, kteří rádi vyrazí za dobrodružstvím a z různých důvodů chtějí spát v autě. Na trhu najdete hromadu příslušenství, které nocleh zpříjemní. Ale pozor, leckde hrozí za spaní v autě pokuta!

Obliba karavaningu roste a epidemie koronaviru, která mnoha rodinám zkřížila plány na hotelovou zahraniční dovolenou, tento trend jen urychluje. Také proto jste v letošním Světě motorů č. 10 našli přílohu o obytných vozech a přívěsech. Jenže vlastnictví karavanu není jen tak – nejde zrovna o levnou záležitost, vyžaduje pravidelnou péči, potřebujete místo na parkování… Karavaning zkrátka musíte mít v krvi. Samozřejmě si můžete obytňák i jednorázově pronajmout. Ale co když si chcete jen spontánně někam vyrazit a přespat v autě noc nebo dvě? Nebo holdujete dobrodružnějšímu způsobu cestování, často se přesouváte a vyhledáváte zapadlé kouty?

Právě na možnosti bydlení v běžných autech se dnes podíváme. Než si ovšem rozesteleme, je potřeba zjistit, kde vlastně smíme legálně nocovat.

Není auto jako auto

Selským rozumem by člověk řekl, že není rozdíl mezi stojícím autem a vozem, v němž někdo spí. Cestovatel začátečník tedy snadno podlehne domnění, že kdekoli může zaparkovat, může i bydlet, když přece nemá ten velký, do očí bijící karavan. Jenže to zdaleka není pravda.

V mnoha běžně navštěvovaných zemích Evropy je totiž spaní v autě zakázáno. A sice z nejrůznějších důvodů: bezpečnost, udržování pořádku a v neposlední řadě podpora ubytovacích kapacit, které mimochodem odvádějí obcím poplatky.

Svět motorů 32/2021 Svět motorů 32/2021

 

Nebudit pozornost

Většina z nás už si někdy během dlouhé cesty hodila na parkovišti osvěžujícího šlofíka. V extrémním případě byste i za to mohli dostat v mnoha evropských zemích pokutu. Samozřejmě to ale v naprosté většině případů nikdo neřeší, obzvlášť pokud se bavíme o parkovištích u čerpacích stanic nebo odpočívadlech. Pokud byste tam ovšem rozbalili střešní stan a kuchyni v kufru, skoro zaručeně přilákáte návštěvu s majáky.

Loni proletěl médii případ ženy, která s karavanem dorazila do cíle na severu Německa, nesehnala už místo v kempu, a tak přespala na běžném parkovišti. Stálo ji to 100 eur a ani následný soudní spor jí nepomohl – porušila prý zákon o ochraně přírody, protože nešlo o odpočinek během jízdy, ale noc v cílové destinaci.

Někde ale řidiče nenechají ani zamhouřit oko. Autor článku má osobní zkušenost z americké Floridy. Do objednaného hotelu bylo ještě daleko, půlnoc zavírala oči, a tak si zastavil ve městě mezi parkujícími auty a zabral. Za pár minut klepal na okno policista a bez diskuse velel k odjezdu.

U pláže stěží

Z logiky věci se místo ke spaní v autě nejhůře hledá v turisticky oblíbených lokalitách, kde se to zákazy jen hemží. Města se zkrátka snaží držet davy návštěvníků pod kontrolou. Obtížně tedy budete nocovat třeba u jadranských pláží, zatímco u lesa ve vnitrozemí nejspíš „správný“ flek snadno najdete.

„Benevolence ke spaní nadivoko se může kromě země a města lišit i podle sezony,“ doplňuje Jan Bordovský, předseda Asociace kempování a karavaningu ČR. „Často řeší policisté jednorázové přespání jen domluvou, a pokud ne, činí běžná výše pokuty 50 až 200 eur. Takže pokus o úsporu se může značně prodražit,“ vyčísluje rizika Bordovský. „Pandemie koronaviru akcelerovala rozmach autoturistiky. Lidé častěji než dřív volí levnou a mnohdy praktickou možnost spaní v autě, což se obyvatelům atraktivních oblastí samozřejmě nelíbí. Roste tedy i počet zákazů kempování,“ popisuje Bordovský současný evropský trend.

Hlavně slušně!

V každém případě by se měl motorista při hledání neoficiálního místa na spaní řídit zdravým rozumem a brát v potaz i auto, jakým jede. „Rozbalený autostan jednoznačně provokuje,“ říká Klára Hájek Velinská, naše přední karavanistka. „Zaparkujte takto na parkovišti v nějaké alpské vesničce a nebudete se stačit divit, jak rychle vás poženou. Na druhou stranu hodně mladých lidí přespává v dodávce s matrací. Pokud se chovají slušně a nenápadně, nejspíš si jich nikdo ani nevšimne,“ popisuje rozdíly zkušená cestovatelka.

S výběrem vhodného místa k přespání mohou pomoci mobilní aplikace, ve kterých nocležníci sdílejí své zkušenosti. Předseda Asociace karavan clubů Autoklubu ČR Vladimír Chomát doporučuje park4night.com, která je podle něj nejrozšířenější. Stejně jako všichni oslovení cestovatelé ale nezapomíná zdůraznit ohleduplnost vůči přírodě, obyvatelům a životnímu rytmu vybraného místa.

Spaní v autě vs. legislativa: Kde to zapíchnout

Ve většině evropských zemí je kempování nadivoko zakázáno. Tím je myšleno přespávání mimo kempy a vyhrazená parkoviště pro karavany, takzvané stellplatzy. Obvykle jsou zpoplatněné, ale najdou se i výjimky. Většinou zde najdete elektřinu, zdroj pitné vody, možnost vypuštění odpadu a někdy i toalety. Jestliže ovšem toužíte po naprostém soukromí a láká vás nocování v srdci přírody, doporučujeme vyrazit do Rumunska, Norska, Finska nebo Švédska – to jsou země volnému kempování zaslíbené, navíc obdařené překrásnou krajinou. V oblíbených turistických destinacích, jako je třeba Itálie nebo Chorvatsko, už riskujete při spaní v autě problémy. Všeobecně platí zákaz kempování v chráněných oblastech a národních parcích, naopak i v zemích se zákazem volného přespávání je legální nocovat na soukromém pozemku se souhlasem majitele. Když se tedy dohodnete se statkářem, že zakotvíte na cestě mezi jeho poli, můžete kempovat klidně ve švýcarských Alpách, kde byste jinak platili vysokou pokutu.

Volné kempování
Zakázáno Německo, Rakousko, Švýcarsko (jedna noc bývá v těchto zemích obvykle tolerována), Slovensko, Chorvatsko, Srbsko, Maďarsko, Itálie, Řecko (mimo léto je tolerováno), Nizozemsko, Belgie, některé oblasti Dánska, Rusko
Tolerováno Polsko, Francie, Španělsko (záleží na oblasti), Portugalsko
Povoleno V Česku je volné kempování povolené s výjimkou soukromých pozemků bez souhlasu majitele, národních parků, chráněných krajinných oblastí a vojenských újezdů. Legálně smíte kempovat také v Rumunsku, Bulharsku, Švédsku, Norsku, Finsku, Estonsku, některých oblastech Dánska.

Základní pravidla kempování nadivoko

  • Nenechte po sobě žádný odpad!
  • Chovejte se tiše! Rušíte okolí, klid v přírodě, a ještě na sebe upozorňujete. 
  • Parkujte rozumně! Neblokujte vjezd, cestu a podobně. 
  • Pokud to není nezbytně nutné, nenechávejte v noci nastartovaný motor (například kvůli dobíjení různých baterií).
  • Opusťte nocležiště ve stejném stavu, v jakém jste je našli.

Automobilové nocování čtyřikrát jinak

1. Spaní v osobním autě

Někdo potřebuje ke kvalitnímu spánku ideální podmínky, jinému stačí položit přední opěradlo a spí jak miminko. Otrlé povahy takto jistě pár nocí zvládnou, ale pohledem většiny si tuto možnost dovolíme označit za nouzovou. Větší auta kombi, SUV nebo MPV často umožňují položit zadní sedadla do roviny s podlahou kufru, vzniklá plocha se pak jeví jako obstojné lože, obzvlášť po rozbalení měkké karimatky. Jen budete muset v autě každý večer přeskupit zavazadla, kterých může být při aktivní dovolené docela dost. Pokud se ponoříte do hlubin internetu, najdete celou řadu speciálních nafukovacích matrací: univerzálních i navržených na míru konkrétních aut. Dokážou dokonale vyplnit zavazadelník a umožní ještě o fous pohodlnější spaní. Čím dál častěji na nás hlavně z čínských internetových galerií vyskakují matrace určené pro zadní sedadla osobáků. Jejich výběžky vyplní prostor pro nohy cestujících, další vytvoří polštáře a výsledkem je nečekaně prostorné lůžko napříč zadní částí auta. Kufr pak zůstává nedotčený. Jen ve dvou už to bude dost tulivé řešení.

2. Spaní v dodávce

Majitelé dodávky mají výhodu v nesrovnatelně prostornějším pokojíčku. Nejlevnějším řešením noclehu je samozřejmě rozložení karimatky nebo matrace na podlahu. Výhodou jsou prosklená kombi s možností větrání, ideálně s tmavými okny nebo záclonkami. V ryze užitkových „plechovkách“ můžete zápasit s klimatickým nekomfortem či pocitem klaustrofobie. Některé osobní modely nabízejí přímo z výroby variabilní zadní sedadla, ze kterých složíte zvýšené lůžko, pod něž se pohodlně vejdou zavazadla. Pro příležitostné přespání jde o ideální řešení.

3. Kempovací vestavba

Nevýhodou karavanu je jeho jednoúčelovost. Ta dala vzniknout kempovacím a spacím vestavbám, do jejichž vymýšlení se s vervou pustily i zlaté české ručičky: třeba firma Visu, která se specializuje na středně velké dodávky, nebo Egoe, jež umí zabydlet i menší SUV a kompaktní kombi – v SM 29/2021 jsme třeba otestovali obytné Mini Countryman. Základ vestavby spočívá v dřevěné bedně, kterou vytáhnete z garáže a jednoduše umístíte do kufru. Po rozložení se během chvíle promění v kuchyni s plynovým vařičem, pracovní deskou, dřezem, lednicí, šuplíky a skříňkami. Vyšší verze pak mají i rozkládací rošt, který nad zadními sedačkami vytvoří lůžko. Ceny se odvíjejí od velikosti a výbavy, počítejte s rozmezím od 45.000 do 120.000 Kč. Není to málo, ale ve srovnání s karavanem jde o pakatel.

Autostan

Důvodů k odmítání tradičního stanování může být celá řada. Někdo se bez pořádné matrace nevyspí, jiný se chce neustále přesouvat a nebaví ho každý den skládat a rozkládat přístřešek. Řešením může být autostan, v posledních letech velmi žádané příslušenství. Ukotví se na obvyklé příčníky, má v sobě poctivou matraci a vzhledem k poloze v patře nemusíte řešit stav podloží. Není divu, že si autostany čím dál víc lidí bere i do kempů, i když původně byly vymyšleny hlavně pro expedice do divočiny. Běžně se prodávají stany pro dva nebo čtyři spáče, seženete ale i větší. Počítejte ovšem s výrazně vyšší cenou – běžně od 40.000 Kč až do 100.000 Kč.

Vybírejte pečlivě

Střešní stany jsou zapovězeny malým autům, vzhledem k vyžadované nosnosti střechy pasují na vozy typu Octavie Combi a větší. Jak nám prozradil produktový specialista Thule Aleš Pícha, všeobecně lze stany instalovat na auta s integrovanými podélníky (hagusy) nebo se speciálními fixačními body. Určitě je nelze montovat na příčníky uchycené jen za rám střechy pod gumou dveří, což je typické pro hatchbacky a sedany. Někteří výrobci stanů dokonce doporučují používat jen příčníky Thule, Yakima nebo Rhino-Rack, nikoli příslušenství dodávané automobilkami. Vždy je potřeba uvažovat konkrétní model vozu, příčníků a stanu. Například Thule ověří kompatibilitu přímo na webu při výběru.

Doporučujeme

Témata
31. 10. 2021 17:03
Spaní v autě
Musím říct, že já mám se spaním v autě také docela bohaté zkušenosti. Zatím jsem nikde na problém nenarazil. Jen teda na to, aby se člověk dobře vyspal je určitě lepší mít kombík. Taky se docela hodí i nějaká matrace, která se dá složit a hodit do kufru, nebo alespoň nafukovací karimatka. Právě tu mám v autě já, mám ji z https://www.cycology.cz/outdoor-c29696/ Je super v tom, že ji člověk pořád může vozit v kufru a nezabírá tam skoro žádné místo.
Avatar - Ondore
15. 8. 2021 09:17
Hotel na kolesách
"Střešní stany jsou zapovězeny malým autům, vzhledem k vyžadované nosnosti střechy pasují na vozy typu Octavie Combi a větší." - dovolím si nesúhlasiť, ako príklad dám Skycamp Mini https://ikamper.com/…ts/skycamp-mini/
Ideálny pre dvoch ľudí, hmotnosť 57 kg a malé rozmery, už som videl, ako ho mal na streche Mini Cooper.

"Běžně se prodávají stany pro dva nebo čtyři spáče, seženete ale i větší." - tu by som si naopak chcel rozšíriť obzory ja - poznáte niekto autostan pre 4 a viac osôb? Autostan = čo dám na strechu auta, nie klasický stan. Pls postnite link, díki.
Avatar - curwasportiva
14. 8. 2021 15:58
Dobrodružné cestování
Není nad to, jen tak bez cíle nasednout do dodávky/minivanu a vyrazit na trip. My takhle projeli část Kanady a USA. Postavil jsem si ze dřeva vestavbu pro postel a pod ni jsme měli věci.
Nikdy jsme neměli problém, buď jsme někde sjeli z cesty a zapíchly to u lesa, občas na parkovišti a třeba ve Whistleru, kde je takové přespávání zakázané, jsme to píchly do řady zaparkovaný aut, zhlasly světla a potichu přespali. Hlavně na západě Kanady je hormada termálů, tak se tam člověk může pěkně vykoupat, nebo si zajede na bazén, nebo i do kempu.
Ano není to cestování pro každého, ale člověk se dostane na místa, kam by ho to normálně nenapadlo. My tak při hledání sprch jedno ráno, skončili ve městečku Hope, kde se točil první Rambo, o zábavu pro následující den bylo postaráno, když jsme vyrazli po místech natáčení filmu
14. 8. 2021 10:37
Hrba nezmyslov...
Cital som tu vyborne clanky, aj priemerne, aj slabe. Ale takyto zly clanok som tu asi este necital. Autor: nechces pisat radsej o niecom comu rozumies?

Napriklad vo Svajciarsku je vseobecne kempovanie "na divoko" povolene, pokial to niektory kanton alebo sukromny majitel pozemku neobmedzi (riadi sa to podla zasady tzv "Jedermannszutrittsrecht", clanok 699 civilneho zakona).

Na Slovensku je tiez kempovanie vseobecne povolene, okrem pripadov ked je to obmedzene zakonom (napr. "zakon o ochrane prirody" zakazuje kempovanie v pasmach 3, 4 a 5 stupna ochrany, "zakon o lese" zakazuje kempovanie v lesoch). Atd, atd. Ani to nejdem cele opravovat, nemam na to cas ani naladu...
14. 8. 2021 09:48
jojo
spani v osobaku bez problemu, loni 13 dni francie, z toho 3 dny pariz v klidne zone kousek od metra, pro dva za me idealni a prakticke... octavia 3 combi, namisto mezipodlahy dva narezane polystyreny, skladaci matrace na miru, periny a polstar, jako doma v posteli...