Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Vůz v polopřevodu: Šanci přihlásit ho máte už jen do 30. června

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 14. 4. 2015 • 07:21
12
Automobilů v takzvaném polopřevodu, kdy původní majitel jej odhlásil a nový dosud nepřihlásil, je v Česku zhruba 700.000.

Počet vozů v polopřevodu příliš neklesá i přes to, že přihlášení je možné pouze do 30. června 2015, pak tato auta definitivně ztratí technické oprávnění. Podle ministra dopravy Dana Ťoka jsou úřady na nápor žádostí dostatečně připravené, přestože žádný velký ministerstvo nepředpokládá.

Pro řidiče ministerstvo dopravy připravilo webovou stránku dokonceteregistraci.cz, kde si na základě vložení čísla malého technického průkazu mohou ověřit, zdali jejich vozidlo nespadá mezi ta nepřehlášená. Pokud majitel vozu zjistí, že v polopřevodu je, měl by co nejdříve navštívit úřad.

"Do 30. června po něm nebudeme chtít žádné pokuty. Děláme to proto, abychom evidenci vozidel vyčistili," doplnil Ťok. Úřad totiž nemá jasno v tom, kolik vozidel z uvedených 700.000 stále fyzicky existuje, podle odhadů jich ale může být zhruba polovina.

Od července už žádné nepřihlášené auto přihlásit nepůjde, vozidlo ztratí technickou způsobilost. Zákon ani vyhlášky podle Ťoka s opravným prostředkem po tomto datu nepočítají. Již současný stav, kdy nový majitel vozidlo nepřihlásí, platný zákon obchází.

V rozporu se zákonem je ale také majitel, který tímto způsobem nechá vozidlo z databáze zmizet místo toho, aby jej nechal sešrotovat. I v tomto případě bude úřad podle Ťoka postupovat benevolentně, a pokud takovýto majitel vozidlo nepřihlásí, nehodlá jej ministerstvo dopravy postihovat.

Takovýto způsob používají například lidé, kteří se zbavili vraku tím, že jej rozebrali a dali do šrotu po jednotlivých částech. Dnes už ale nejsou schopni podat doklad o ekologické likvidaci vozidla, dodal ministr.

Problematikou polopřevodů se zabývá novela zákona o podmínkách provozu na pozemních komunikacích, která možnost nepřihlášení vozidla od letošního roku omezuje. Odhlášení a přihlášení už nejsou dva samostatné úkony. Nově musí původní i nový majitel na úřad společně, nebo zmocnit toho druhého, či případně třetí stranu.

Související články

Témata
15. 4. 2015 21:21
Re: Bily šip!
A ešte...........hop!
15. 4. 2015 17:37
problemy
Hmmmm... mam dooost spatnou zkusenost s prihlasenim auta ktere jsem koupil pres bazos... radim vsem davat si velkyho majzla pri koupi auta pres inzeraci!!!! :'-(
14. 4. 2015 20:58
Re: Bily šip!
A co méééééééééééé....... ;-)
14. 4. 2015 20:23
Binec
Ta fotka je super, nostalgie...Jestli je těch aut 750000 tak to bude sranda. Minimálně vím o dvou lidech co koupili auto přes inzerát na netu a dosud nemají čas, a ani šajn že ho mají přihlásit...těch bude asi mraky.
14. 4. 2015 18:52
Re: Proč ta fotografie?
Ľahostajnosť, lajdáckosť alebo neznalosť autora článku? Alebo možno nejaký zámer? Ale neviem ani aký by to mohol byť, preto tomu neverím.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku