Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Vysokooktanové benziny: Žádné zázraky nečekejte

Martin Vaculík
Diskuze (113)
Po úspěšném testu Naturalů 95 jsme se tentokráte vrhli na dražší benziny s 98 až 102 oktany. Nechali jsme je změřit v akreditovaných laboratořích SGS a vyzkoušeli na vozidlech.

U benzinů kategorie Super Plus 98 jsme pro vás zjišťovali, zda skutečně motoru přinesou něco navíc. Tedy zda mu mohou zvýšit výkon a prodloužit životnost. Kromě celé řady laboratorních testů jsme se pustili i do náročných měření na autech. Ono totiž nestačí jen natankovat lepší benzin a znovu zajet na válcovou zkušebnu.

Jasno v otázce vysokooktanových benzinů už léta mají majitelé drahých sportovních vozů, u nichž má výkon přednost před provozními náklady a jejichž výrobci benziny Super Plus 98 dokonce předepisují. Žádné dnešní sportovní auto nezničíte, když do něj dáte obyčejný Natural 95, neboť čidlo klepání zachytí detonační spalování a zavelí snížit předstih či tlak přeplňování. A se sníženým výkonem bude normálně jezdit. Ale k čemu mít sportovní vůz se sníženým výkonem?

Doporučují je i automobilky

Vysokooktanové benziny však lákají i majitele úplně normálních aut. Jen puberťák si myslí, že se mu tím z felicie stane ferrari, ale za pár koní navíc by se nezlobil asi nikdo z nás. Navíc z reklamy slýcháme, že tyto lepší benziny motor i čistí, chrání před opotřebením, a dokonce snižují spotřebu paliva. Kdyby ušetřily 1,50 až 3,50 Kč, co na každý litr stojí navíc, byla by to úplná pohádka.

Některým z vás dokonce stooktanové benziny doporučili na infolinkách výrobců automobilů. Třeba čtenář Jiří Krpálek má Škodu Fabia 1.2 TSI. Zajímalo ho, jak je to s tvorbou karbonových úsad v tomto motoru a jak jim předcházet, neboť o tom leccos zaslechl. Došla mu odpověď, že „palivo plnící normu ČSN EN 228 (tedy základní kvalitativní standard pro automobilové benziny) splňuje veškeré podmínky pro bezproblémový chod motoru“. Nicméně o kus dál stálo: „Majitelům našich vozidel doporučujeme cca každou třetí nádrž načerpat palivo s vyšším oktanovým číslem, které má příznivý vliv na chod motoru a spotřebu paliva a zabraňuje usazování karbonu, případně odbourává usazeniny. Pokud budete dodržovat toto doporučení, nemusíte mít z usazenin v motoru obavy.“

reportaze svetmotoru reportaze svetmotoru

Když nám pan Krpálek tuto odpověď přeposlal, začalo nás to zajímat. A dotázali jsme se škodováků sami: Prospívají vysokooktanové benziny motorům právě svým vyšším oktanovým číslem, nebo aditivy, která obsahují? A která bývají obsažena i ve značkových 95oktanových benzinech. Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat, tentokrát byl jejím autorem sám Martin Hrdlička, vedoucí vývoje podvozku a agregátu ve Škodě Auto: „Schopnost redukovat karbonové úsady není dána samotným oktanovým číslem vysokooktanových benzinů, ale tím, že s jistotou obsahují aditiva a především detergenty, které tvorbě karbonových úsad zabraňují nebo je redukují.“

Tak to si ověříme

Deklarovanou jistotu jsme se rozhodli ověřit. Minule jsme zjistili, že jen některé benziny Natural 95 obsahují látky k vylepšení svých vlastností. Samozřejmě i tentokrát nás zajímal nejen obsah aditiv detekovaný zlepšením mazivosti, ale i celá řada dalších parametrů. Stooktanové benziny jsou například doporučovány pro zazimování motocyklů a jiné sezonní techniky, neboť prý neobsahují líh, schopný vytvořit s kondenzační vodou směs na dně nádrže, která způsobí, že na jaře nenastartujete. V našem testu jsme tak tentokrát ověřovali i vhodnost pro dlouhodobé skladování.

Co jsme testovali

Oktanové číslo výzkumnou metodou

Samotné oktanové číslo určuje schopnost benzinu odolávat samovznícení, tedy klepání. Při něm palivo nejčastěji zábleskem světla od jiskry začne hořet ještě v jiném místě spalovacího prostoru. Nárůst tlaku je příliš prudký a moc brzy, nestihne se zužitkovat na mechanickou práci. Naopak často

působí ještě před horní úvratí, čili proti směru otáčení motoru. Výsledkem jsou pokles výkonu a především extrémní namáhání mechaniky agregátu.

Čím vyšší oktanové číslo, tím menší sklony ke klepání. Měří se na speciálním jednoválcovém zkušebním motoru Waukesha se stavitelným kompresním poměrem. Nejistota měření je +/-0,4 jednotky. Norma pro tyto benziny požaduje vždy jen 98 oktanů, byť obchodní název zní třeba Aral Ultimate 102. Čili pokud naměřené oktanové číslo neodpovídá číslovce v názvu, není to kvalitativní závada, ale ani férové chování ke spotřebitelům.

Oxidační stabilita

O vysokooktanových benzinech se ví, že neobsahují líh. Proto je s oblibou čerpají ti, kdo se chystají stroj na delší čas odstavit. Skladovatelnost benzinu je též ovlivněna jeho oxidační stabilitou, tedy časem, po němž se obsažené olefi ny začnou měnit na pryskyřice. Stane se to tím rychleji, čím více je v benzinu zmíněných olefinů a čím vyšší teplota na něj působí. Velmi známé je zalepování benzinových vstřikovačů (silně zahřívaných

od motoru) u plynových aut. Do kvalitních benzinů se proto přidávají antioxidanty. Oxidační stabilita se měří metodou indukční periody. Do nádoby s benzinem se natlakuje kyslík, zahřeje se na 100 stupňů a obsluha sleduje, kdy začne tlak klesat. To znamená, že benzin začal s kyslíkem reagovat a spotřebovává jej. Norma ČSN EN 228 vyžaduje, aby to benzin vydržel minimálně 360 minut.

Protikorozní vlastnosti

V nádržích benzinových vozidel může kondenzovat voda, která se poté dostane do systému. Dobré palivo má být schopné chránit ocelové díly vstřikovacího systému před korozí i při jednorázovém průchodu vody. Ověřuje se to šestihodinovým vířením směsi benzinu a vody kolem zkušební ocelové tyčinky. Postup stanovuje norma ČSN ISO 7120.

Mazivost HFRR

Normální benzin nemaže. Metodou HFRR (dle normy EN ISO 12156-1), kdy po benzinem máčené destičce kmitá ocelová kulička, pak naměříte průměr otěrové plochy kolem 800 μm. Pokud je v benzinu přítomna mazivostní přísada, naměříte hodnoty mezi 600 až 250 μm. Mazivost snižuje tření v motoru jak přímo (na součástech omývaných benzinem), tak nepřímo (tyto přísady se nespalují, pronikají do oleje a pomáhají udržet jeho vlastnosti po celou dobu výměnného cyklu). U benzinových motorů s přímým vstřikováním se objevují závady dříve známé jen z dieselů jako zadírání vysokotlakých čerpadel či opotřebení vstřikovačů. Benzin s vyšší mazivostí tomu účinně předchází.

Mazivostní přísady se nikdy do benzinů nedostávají samotné, ale vždy s celým balíkem dalších aditiv. Proto benzin, který maže, bude i dobře čistit. Prostě vylepšená mazivost je jediným laboratorně měřitelným důkazem přítomnosti aditiv v benzinu.

Tlak par

Pro zimní období (od 1. 11. do 31. 3.) je předepsán vyšší tlak par (60-90 kPa), aby se benzin při studeném startu snáze odpařil. Pro letní (1. 5. až 30. 9.) pak nižší (45-60 kPa), aby nedocházelo k zavzdušňování karburátorů za horkých dní. Auta se vstřikováním nejsou na vyšší tlak par v létě příliš citlivá a těch s karburátorem už dnes po silnicích moc nejezdí. Ale pozor, v motocyklech se klasický systém přípravy směsi držel mnohem déle a dodnes jej bude mít dobrá polovina na našich silnicích. A jelikož stooktanový benzin se mezi motorkáři těší velké oblibě, je důležité, aby v létě neměl vyšší tlak par. Měří se normovanou metodikou ČSN EN 13016-1.

Hustota benzinu

Je předepsána mezi 720 a 775 kg na m3. V praxi slouží k nejrychlejšímu ověření, zda daným palivem je benzin. Nafta má totiž hustotu vyšší (800-845 kg/m3).


Složení benzinu

Nechali jsme ověřit podíl složek benzinů, jejichž maximální množství předepisuje norma. Význam pro spotřebitele vysokooktanových benzinů mají zejména následující parametry.

Olefiny

Nechali jsme ověřit podíl složek benzinů, jejichž maximální množství předepisuje norma. Význam pro spotřebitele vysokooktanových benzinů mají

zejména následující parametry.

Etanol (líh)

V benzinu jej smí být maximálně 5 %. Zároveň však je jeho přídavek povinný a v ročním průměru prodaných benzinů musí dosahovat minimálně

4,3 procenta. Líh zvyšuje oktanové číslo paliva, ale obsahuje kyslík, takže má nižší výhřevnost. Čím více je v benzinu lihu (a neklesne-li přitom cena), tím méně kilometrů za svoji stokorunu najedete.

ETBE (ethyl-terc. butyl éter)

Látka ke zvyšování oktanového čísla, vyráběná z etanolu (lihu) a isobutenu. Jelikož částečně pochází z lihu, dá se započítat do roční bilance

biosložky místo něj. Díky tomu, že ke zvýšení oktanového čísla využívají ETBE, nemusí kvalitní vysokooktanové benziny obsahovat líh.

Celkový obsah kyslíku

Kyslík snižující výhřevnost je obsažen v lihu, ale také v éterech, mezi nimi i v ETBE. Norma udává maximálně 2,7, po započtení nejistoty měření 2,9

procenta. V benzinu tak musí být jen ETBE, nebo pouze líh, nebo trocha obojího. Pokud tam obojí dáte v plné dávce, přešvihnete povolený obsah kyslíku.

Co to dělá v autě: Zázraky nečekejte. A vůbec ne hned

Pokud do moderního auta natankujete stooktanový benzin a okamžitě pocítíte, že to lépe táhne, nevěřte tomu. Jste obětí placebo efektu. Prostě vám mozek říká to, co čekáte. Co chcete slyšet. Abyste pocítili výhody lepšího paliva, chce to najet několik set kilometrů. Moderní řídicí jednotky se totiž na vyšší oktanové číslo adaptují pozvolna. Na nižší rychle: Když pocítí klepání, okamžitě stahují předstih či plnicí tlak turbodmychadla. Ale nahoru postupují opatrně, protože klepání je pro odlehčenou mechaniku dnešních motorů destruktivní. Když však řídicí jednotce smažete, co se o palivu naučila, začne si novou hranici detonačního spalování hledat poměrně rychle. U Felicie 1.3 MPI jsme proto po výměně benzinu za stooktanový

na noc odpojili akumulátor, chytřejší rapid si vyžádal vymazání učebních hodnot v řídicí jednotce. Poté jsme s každým vozem najeli dalších 300 km a šli měřit znovu.

Škoda Felicia 1.3 MPI

Jako příklad typického motoru bez přeplňování, ale již s čidlem klepání, a tudíž v principu schopného reagovat na oktanové číslo paliva, jsme si vybrali Škodu Felicia 1.3 MPI. Exemplář ve stavu rovném novému nám sehnali v bazaru AAA Auto. Zaznamenané rozdíly nevybočují z nejistoty měření. Křivka točivého momentu však má menší výkyvy, jelikož nedochází ke korekcím od čidla klepání. Překvapivě nám felicia na stooktanový benzin občas neudržela volnoběh po vyšlápnutí spojky. „Motor se zadaptuje na vysoké oktanové číslo a posune si celou mapu předstihu. Pro

volnoběh je pak příliš vysoký,“ myslí si Zdeněk Janda z Cimbu Autosport, odborník na tento typ motoru. Čistotu škrticí klapky, která podobné chování felicií také občas způsobuje, jsme totiž samozřejmě kontrolovali.

reportaze svetmotoru reportaze svetmotoru

Škoda Rapid 1.2 TSI

Výrazněji reagují na vyšší oktanové číslo přeplňované motory s aktivní regulací plnicího tlaku. Případem takového vozu v dostupné cenové hladině je Škoda Rapid 1.2 TSI. Pokud řídicí jednotka nezaznamená klepání, může zvýšit předstih zážehu i dynamickou kompresi. U rapidu jsme už po padesáti kilometrech cítili, že něco je jinak. Že motor razantněji zabírá ve spodním pásmu. Malinké turbo u 1.2 TSI se totiž činí především v nízkých otáčkách, největší plnicí přetlak dá už pod dvoutisícovou hranicí. A tehdy také nejvíc hrozí klepání. Na brzdě se nám dojmy potvrdily. Absolutní hodnoty sice téměř bez rozdílu, ale zcela jiný tvar křivky při nástupu točivého momentu. U 95 oktanů je jasně vidět zásah regulace a po něm pozvolnější nástup. U stooktanové vervy má křivka v náběhu fyzikální tvar bez nutných korekcí.

reportaze svetmotoru reportaze svetmotoru

Benziny Super Plus 98: Proč jsou o tolik dražší?

Na prodejích benzinů v Čechách se kategorie s 98 a více oktany podílí dvěma až třemi procenty. Na komoditních burzách jsou dražší o 40 až 50 dolarů na tunu, což v přepočtu znamená zhruba 70 haléřů na litr. Že je rozdíl 1,50 až 3,50 Kč na litr, do toho ve výsledku na čerpacích stanicích vstupují další faktory.

  • Delší přepravní vzdálenost. České rafi nerie nevyrábějí benziny s více než 95 oktany. Benziny s 98 a 100 oktany se k nám vesměs dovážejí z okolních států.
  • Menší obrátka. U takového zboží vždy platí, že na něm musí být větší marže, aby se obchodníkům vyplatilo.
  • Vyšší logistické náklady. Benzin existuje se zimním a letním tlakem par. Natural 95 dovážejí velké čerpací stanice i třikrát do týdne, takže s obměnou v tancích není problém. Ale se Super Plusem 98 mohou mít zejména menší obchodníci problém, když jim na podzim zbude skoro plný tank letní varianty.
  • Nejistá prodejnost. Zatímco třeba na čerpací stanici Benzina v areálu Autodromu Most se za závodní víkend vytočí klidně 12 000 litrů stooktanového paliva, na českém venkově se za sezonu nemusí prodat ani objem jednoho tanku.
Martin Vaculík
Diskuze (113)
Avatar - rokyta.p
1. 8. 2015 12:01
Re: Jedině prémiový
vidím to podobně >:D :yes:
Avatar - rokyta.p
1. 8. 2015 11:59
Re: Záleží na motoru
u nás nemá Agip ani tu značku " pečeť kvality" :no:
Avatar - rokyta.p
1. 8. 2015 11:52
dobrý článek
Taky zajímavé :yes:
Avatar - Bully_
20. 8. 2014 09:52
Re: zalezi aj od motora
Ono jde predevsim o konkretni motor, jeho naladeni na urcity druh PH. Pokud vyrobce pozaduje "min.95 okt.", pak je 98 okt. a vic jenom placebo a zbytecny pruvan v penezence (krome vlivu aditiv na zivotnost motoru, ale to by muselo jit o dlouhodobe a vylucne pouzivani "premiovych" PH a vysledek bude stejne tezko meritelny v nejake laboratori, natoz v praxi).
Pokud je RJ motoru naladena na 98 okt. benzin, pak bude nejlip fungovat prave s nim (ale par jednotlivych poniku rozdilu vykonu nepozna empiricky nikdo). V pripade zmineneho STi-cka uz to tu bylo receno- RJ vozu pozna, ktere palivo bylo natankovano a skokove omezi vykon vozu, proto takovy rozdil.
Avatar - Bully_
20. 8. 2014 09:40
Re: Nejvic se bavim,
Jenomze trefa mimo terc. I podle testu vychazeji PH z cerp. stanic u ruznych supermarketu bez chyb, protoze se zavazeji uplne stejnym palivem jako ostatni, ale diky nizsi cene dotovane supermarketem maji zarucenou vysokou vytocnost. Na rozdil od mnoha "prestiznich" a drahych benzinek, kde PH kvuli nizke vytocnosti casem degraduji.