Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Vyšší rychlost náklaďáků přinesla vyšší bezpečnost, tvrdí britský experiment

Ondřej Mára Ondřej Mára 1. 7. 2019 • 18:12
34
13
Zobrazit náhledy (34)
Scania V8 Scania V8 Scania V8 Scania V8 Scania Scania Scania Scania Scania Scania Scania Scania Scania Scania Scania Scania Scania Scania Scania Scania Scania Scania Scania Scania Scania Scania Scania Scania Scania

Britové se rozhodli podniknout zajímavý experiment, během kterého zvýšili maximální povolenou rychlost pro nákladní automobily. A výsledky si náramně pochvalují.

Vyhodnocení experimentu totiž ukázalo, že zvýšení maximální povolené rychlost mělo celkem výrazně přispět k zvýšení bezpečnosti na silnicích. Jak navíc upozornil web AutoExpress, podle vládních statistik klesl počet pokut za rychlost u těžkých nákladních vozidel až o 70 procent.

Experiment, uskutečněný na silnicích v Anglii a Walesu,  začal již v roce 2015, kdy byla maximální rychlost pro nákladní vozidla s hmotnosti nad 7.5 tuny zvýšena na jednoproudých rychlostních silnicích z 40 MPH (64 km/h) na 50 MPH (80 km/h) a na dvouproudých rychlostních silnicích z 50 MPH (80 km/h) na 60 MPH (96 km/h).

Podle současného vyjádření ministerstva dopravy přispělo toto rozhodnutí k statisticky výraznému zvýšení bezpečnosti na silnicích, jak ukázaly studie a analýzy. Navíc se podařilo snížit počet pokut udělených řidičům náklaďáků za rychlou jízdu až o 70 procent.

Průměrná rychlost na jednoproudých silnicích se zvýšila o 1,5 MPH (2,5 km/h) na 45,6 MPH a na dvouproudých o 0,4 MPH (0,6 km/h) na 52,4 MPH (84 km/h). Podle ministerstva přitom zvýšení průměrné rychlosti o 1 MPH (1,6 km/h) každoročně zvýší zisky přepravních společnosti o 10 milionů liber (283,9 milionů korun) a řidičům uvolní okolo 650.000 hodin, které by museli jinak strávit za volantem.

Michael Ellis, ministr dopravy, k tomu uvedl „Jsme nadšený z rostoucí bezpečnosti na silnicích, zatímco se nám povedlo odemknout Britský potenciál – povzbudit růst a zvýšení produktivity – zvýšení rychlostních limitů nákladních vozidel pomohlo společnostem ušetřit čas a peníze, které nyní mohou znovu investovat do svého podnikání a pořídit si třeba novější a ekologičtější vozy.“

„Tento krok také potenciálně zvýšil bezpečnost na silnicích, neboť jak se ukázalo, omezil riskování některých řidičů během předjíždění pomalu jedoucích nákladních vozidel.“

Celá zpráva o přínosech zvýšení rychlostních limitů pro nákladní vozy by měla být zveřejněna již brzy, přičemž největší důraz má být kladen právě na přínos v oblasti bezpečnosti.

Související články

Témata
2. 7. 2019 22:24
60 je málo
Jezdim 16 let s kamionem, posledních 5 let jen po Německu a jezdim 70 aby se neřeklo. Když dojedu nějakýho vyškolence co už musí těch 60, nedovedete si představit, co ti jantaři v osobákách nadělaj krizovejch situací. Němci s rychlostí nahoru sotva pujdou. Angláni přemejšlej, rozdávaj čas od času v přístavech fólie na mrtvej úhel, radary a kamery jsou jasně označený aby je každej viděl a jel pomalu, protože smyslem je docílit bezpečný rychlosti a ne někoho nachytat (ten jede rychle=nebezpečně). Frantíci bohužel z 80 snížili rychlost na 60, to nevim kam se teď ten kamion po obrovský Francii s malym počtem dálnic dostane.
2. 7. 2019 20:05
60 na okrsce
Jezdím už nějaký rok v Německu jako řidič kamionu a na bundeskách se dělají pěkně dlouhý kolony, protože nehde hen o tu 60 ku. Jako řidič máte 8 bodů a s každou pokutu za překročení rychlosti máte o heden míň. A ta největší *** je, že zpět ten bod dostanete až po dvou letech. Tak teď doufám, že se to zacede i D
2. 7. 2019 07:35
PORNO, SEX a TENIS!
Kdykoliv se podívám na příspěvky na ACZ za poslední měsíc, tak si připadám, jako bych vlezl do potravin a na místě, kde se prodává pečivo jsou vystavené robertky, důtky a latexové oblečky.
Nejenže klesá úroveň diskuzí, počet příspěvků se limitně blíží i pod zajímavými články desetině původních počtů, ale redakce snad ještě musí brát bakšiš od spamerů inzerujících tu sázky, jindy zase sex.

Hodně smutné a autoforum.cz připomínající. Z klenotu ACZ, tedy diskuzí, kdysi steaku z mladého argentinského býčka mezi auto weby v ČR, se stala nechutná kejda typu ÚHO.

Míní se tím redakce zabývat, nebo to nechá dohnít a diskutéři se přesunou třeba na autorevue, kde naopak diskuze vzkvétají?
1. 7. 2019 18:47
Není divu.
Plahočit se za náklaďákem šinoucím se 60 km/hod, musí být dokonalý vopruz. :-| Vůbec se nedivím, že musela vznikat spousta nebezpečných situací, protože každý se snažil takovou brzdu provozu předjet....
1. 7. 2019 14:06
Re: Snížení počtu pokut....?
"...podle vládních statistik klesl počet pokut za rychlost u těžkých nákladních vozidel až o 70 procent..."

A presne to je dovod, pre ktory by to u nas nepreslo! :-(

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku