Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Vyzkoušeli jsme auto jako elektrárnu: Letňák na louce, nebo záložní baterka?

Petr Barták Petr Barták 27. 5. 2022 • 15:16
50
9
Zobrazit náhledy (50)
Kempování s Kiou EV6 Kempování s Kiou EV6 Kempování s Kiou EV6 Kempování s Kiou EV6 Kempování s Kiou EV6 Kempování s Kiou EV6 Kempování s Kiou EV6 Kempování s Kiou EV6 Kempování s Kiou EV6 Kempování s Kiou EV6 Kempování s Kiou EV6 Kempování s Kiou EV6 Kempování s Kiou EV6 Kempování s Kiou EV6 Kempování s Kiou EV6 Kempování s Kiou EV6 Kempování s Kiou EV6 Kempování s Kiou EV6 Kempování s Kiou EV6 Kempování s Kiou EV6 Kempování s Kiou EV6 Kempování s Kiou EV6 Kempování s Kiou EV6 Kempování s Kiou EV6 Kempování s Kiou EV6 Kempování s Kiou EV6 Kempování s Kiou EV6 Pro pořádný odvaz s elektrickou kytarou by bylo šťávy určitě na několik hodin Kempování s Kiou EV6 Kempování s Kiou EV6 Kempování s Kiou EV6 Kempování s Kiou EV6 Kempování s Kiou EV6 Kempování s Kiou EV6 Kempování s Kiou EV6 Kempování s Kiou EV6 Kempování s Kiou EV6 Kempování s Kiou EV6 Kempování s Kiou EV6 Zvenku můžete odběr energie sledovat na stupnici vlevo vedle zásuvky, uvnitř pak přímo na displeji palubní desky Kempování s Kiou EV6 Kempování s Kiou EV6 Kempování s Kiou EV6 Kempování s Kiou EV6 Kempování s Kiou EV6

Elektroauta už umějí energii nejen přijímat, ale také vracet zpět do oběhu. Na příkladu Kie EV6 jsme zjišťovali, co všechno zvládne a jaké jsou limity.

V horkém odpoledni přijíždíme na louku u Pecínova na Benešovsku. O samotě uprostřed koňských ohrad a luk tu stojí dům v rustikálním stylu s doškovou střechou, k němuž nevede žádná elektrická přípojka. Zato před ním parkuje trojice vozů Kia EV6. Je to čerstvý držitel evropského titulu Auto roku 2022. Auta klasickou přípojku zastoupí.

Kabely kam se podíváš

U všech tří vozů trčí z pravého zadního rohu, kde je umístěna zásuvka na dobíjení, bílý nástavec technologie Vehicle to Load (V2L). S jeho pomocí lze z auta čerpat energii, takže není potřeba ani zásuvka ve zdi, ani hlučná dieselová centrála. Jen se tu k blízkým spotřebičům plazí v trávě nepříliš viditelné kabely. Z modré kie je obsluhován kávovar a rychlovarná konvice, na připojení je přichystán i velký gril. Z červeného modelu se napájí reproduktor a na příležitost čeká o stojánek opřená elektrická kytara, navíc je tu napojená i dokovací stanice na dobití mobilu nebo notebooku. Bílé EV6 je pak zaparkované u rozměrného plátna – jak se dozvídáme, po setmění bude napájet večerní filmové představení.

Jak to funguje

Na boku modré kie pozorujeme pohyb dílků naznačujících odběr z vozidla. To si potvrzujeme na palubní desce, kde v kruhu svítí označení aktivované funkce odběru energie z baterie vozu V2L, aktuální míra nabití, která v tento okamžik činí 94 procent, a momentální hodnota odběru energie z vozu. „Auta sem přijela od nabíječek z blízkého Benešova s nabitím na 97 až 98 procent,“ říká naše průvodkyně Kateřina Vaňková, tisková mluvčí Kie Czech.

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Auto.cz

Odemknout článek

Už mám předplatné -

Doporučujeme

Témata
Avatar - kuk
6. 6. 2022 11:02
Re: kup
Kapitán Obvious. :D
Avatar - kuk
6. 6. 2022 11:01
Re: Konečně dávají EV smysl.
Nemusíš hned celýmu světu cpát že tě stará mlátí a že máš z toho mindráky. :D
Avatar - lordlord
29. 5. 2022 10:34
kup
jelikož má baterie určitý počet cyklů nabíjení a vybíjení, tak se tímto snižuje její životnost
Avatar - Dinar
28. 5. 2022 09:24
Re: Konečně dávají EV smysl.
:D :D :yes:
Avatar - petr petrumr
28. 5. 2022 09:04
Re: Konečně dávají EV smysl.
Uklidni se, tohle je třeba pro chataře, co mají na střeše chaty(chalupy) solár a ten jim pohání ledničku, telku a světla včetně notasu a wifiny. Přijedou, zapojí pilu atd, co by jim solární baterka moc nevydržela ten odběr.. Dříve jsem měl taky chatu bez elektřiny a měl tam petrolejku a PB vařič, tohle ještě nebylo.