Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Wall Street Journal: GM uvažuje o dalším propouštění a prodeji některých značek

redakce AUTO.CZ
Diskuze (4)
Největší americká automobilka General Motors Corp. uvažuje o propuštění dalších tisíců kancelářských pracovníků a prodeji či zastavení výroby některých svých značek.

Píše o tom dnes list Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na zdroje blízké situaci. Tyto kroky by měly firmě pomoci ke splnění jejího plánu návratu k ziskovosti v roce 2010.

GM se v poslední době potýká s prudkým poklesem prodeje i ceny akcií. Společnost již koncem května uvedla, že její nabídku k dobrovolnému odchodu z firmy přijala více než čtvrtina dělníků. Většina z nich ve firmě skončila k 1. červenci. Před měsícem také oznámila, že uzavře čtyři továrny na výrobu nákladních a sportovně-užitkových vozů ve Spojených státech, Kanadě a Mexiku a uvažuje o prodeji značky Hummer.

Nové propouštění by podle WSJ mělo schválit představenstvo společnosti na počátku srpna. Vedení zřejmě také předloží představenstvu další návrhy na snížení nákladů a zlepšení likvidity.

Management také zřejmě představenstvu navrhne, aby automobilka snížila počet značek, které v USA nabízí. GM v současnosti nabízí osm značek vozů, avšak pěti z nich, včetně značek Buick, Saturn a Saab, se i přes nové modely nedaří přilákat zákazníky, a GM se tak nevracejí miliardové náklady na vývoj. Za své hlavní značky považuje GM Cadillac a Chevrolet.

Situace na americkém automobilovém trhu je nyní obtížná pro všechny výrobce, protože spotřebitelská důvěra je slabá a prodej aut by měl být v letošním roce nejnižší za více než deset let. Automobilkám dělají velkou starost hlavně rostoucí náklady na ropu a suroviny a úvěrová krize.

Investiční banka Merrill Lynch minulý týden varovala, že GM bude potřebovat až 15 miliard dolarů (226,2 miliardy Kč) v hotovosti, aby zlepšila svou likviditu. Nevyloučila ani její bankrot v případě, že trh s automobily ve Spojených státech bude pokračovat v poklesu. Akcie společnosti se tento měsíc propadly na nejnižší hodnotu za 54 let.

Společnost GM hospodařila v prvním čtvrtletí se ztrátou 3,25 miliardy dolarů po zisku 42 milionů USD před rokem. Výsledky byly zasaženy jednorázovými náklady, stávkou v dodavatelském podniku American Axle a slabou poptávkou na domácím trhu. V celém loňském roce firma prodělala rekordních 38,7 miliardy dolarů.

redakce AUTO.CZ
Diskuze (4)
Avatar - Hory
7. 7. 2008 17:16
Re: Řešení...
NESTRAŠTE! IKDYŽ JE TO MOŽNÁ BUDOUCNOST BLÍŽÍCÍ SE REALITĚ. TY ŠIKMOOČCI ´SOU TAK ŠIKOVNÝ, ŽE SNAD ZKOUPĚJ VŠECHNY ZNAČKY NA SVĚTĚ... TOMU ŘÍKÁM MONOPOL. JÁ TO ŘÍKÁM FURT, SVĚT SE ZBLÁZNIL. MOŽNÁ BY MĚL ŠVAJCIK KOUPIT HUMMER, BO ČÍNSKEJ HUMMER UŽ JE FUCKT BIZARDNÍ... :no:
Avatar - marek.g
7. 7. 2008 15:56
Re: Řešení...
Hummer Nano >:-[]
7. 7. 2008 14:25
Re: Řešení...
A kdo by to koupil? >:D Indové? Číňani? No bude to mazec... možná se dočkáme toho, že Indové budou koupí Hummera a budou tam dělat Hummer T1 (T jako traktor :-) Američani budou jezdit s BYD Malibu, nebo Great Wall Corvette >:D
7. 7. 2008 13:29
Řešení...
Nebylo by lepší prodat celou "americkou divizi"? >:-[]