Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Za automobilový kartel dostanou čtyři automobilky obrovskou pokutu. Jedna se trestu vyhne

ČTK ČTK 9. 7. 2021 • 01:52
24
14
Zobrazit náhledy (24)
Audi e-tron GT Audi e-tron GT Audi e-tron GT Audi e-tron GT Audi e-tron GT Audi e-tron GT Audi e-tron GT Audi e-tron GT Výroba Volkswagen T-Cross Výroba Volkswagen T-Cross Výroba Volkswagen T-Cross Volkswagen Výroba vozů Porsche Výroba vozů Porsche Výroba vozů Porsche Výroba vozů Porsche Výroba vozů Porsche Výroba vozů Porsche Výroba vozů Porsche

Firmy Daimler, BMW, Volkswagen, Audi a Porsche podle komise vytvořily kartel, aby omezily vývoj a zavádění systémů kontroly emisí u osobních aut s naftovým motorem. Daimler se ale pokutě 875 milionů eur (22,6 miliardy Kč) vyhnul, protože na existenci nezákonné spolupráce upozornil, uvedla dnes komise. Volkswagen zvažuje, že se odvolá.

Místopředsedkyně EK a komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová uvedla, že ačkoliv měly automobilky k dispozici technologie pro snížení škodlivých emisí pod zákonné limity, vyhýbaly se soutěži a upíraly spotřebitelům možnost koupit si auto, které méně znečišťuje životní prostředí.

"Dnešní rozhodnutí je tedy o tom, jak se legitimní technická spolupráce pokazila. A my netolerujeme, když se společnosti tajně domlouvají," uvedla Vestagerová.

Volkswagen zvažuje, zda proti pokutě nyní podnikne právní kroky. Tvrdí, že sankce kvůli technickým jednáním o emisních technologiích s jinými výrobci automobilů představuje diskutabilní precedens.

"Komise vstupuje na nové území justice, protože poprvé považuje technickou spolupráci za porušení antimonopolních pravidel," uvedla skupina Volkswagen, na kterou dohromady připadá pokuta 502 milionů eur. "Navíc (komise) ukládá pokuty, ačkoli obsah jednání se nikdy neuskutečnil a žádní zákazníci v důsledku toho neutrpěli újmu," dodal Volkswagen. Automobilky Audi a Porsche jsou jeho součástí.

Případ nesouvisel přímo se skandálem označovaným dieselgate, který je z roku 2015. Volkswagen tehdy v reakci na obvinění amerických úřadů přiznal, že asi do 11 milionů naftových aut nainstaloval po celém světě software, který umožňoval manipulovat s testy emisí.

Skandál dieselgate automobilku dosud vyšel zhruba na 32 miliard eur (826 miliard Kč). Peníze byly využity například na svolávání a úpravu automobilů, na odškodné zákazníkům a na různé pokuty.

Související články

Témata
10. 7. 2021 08:49
Re: Dobrá ***ina
... v te dobe spis benzin
jenze to by zeme EU nesmely pokrivit trh s PHM danovym zvyhodnovanim nafty proti benzinu.
u nas ma benzin o 40% vyssi zatizeni spotrebni dani nez nafta.
silnice narvany k prasknuti a StBacka vlada od ledna jeste snizila spotrebni dan na naftu aby podporili naftaky.
kterej ne-majitel agrofertu dodava bioslozky do PHM?
a to nam chtej jeste zcubit benzin zdvojnasobenim podilu bioslozky v benzinu
9. 7. 2021 23:43
Re: Ať zkrachují
Myslím, že na obě strany
Avatar - Roman Horký
9. 7. 2021 21:28
Re: Ať zkrachují
Co by s tím EU dělala? Hodně záleží na tom, jestli by šlo o milion lidí na západ od Německa nebo na východ.
9. 7. 2021 19:15
Ať zkrachují
Škoda, že ty automobilky nevyhlásí krach a nepropustí všechny zaměstnance - spolu s dodavateli by to bylo hodně přes milión lidí, co by přišli o práci

docela by mě zajímalo, co by s tím EU dělala ....
9. 7. 2021 19:11
Re: Jedeme dal
Tak ten je pro mě daleko důležitější, než limity nějakých ekobláznů

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud