Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Záchrana Sierry z roku 1989 dorazila na poslední chvíli

Mirek Mazal
Diskuze (0)

Na šestiválcovou Sierru GLS 4x4 už padala střecha, chybělo pár centimetrů. Bagry a dva nadšení zachránci zakročili na poslední chvíli.

V průběhu 80. a 90. let patřil Ford Sierra mezi jedny z nejprodávanějších sedanů střední velikosti na starém kontinentu. Za období let 1982 až 1993 se prodalo více než 2,7 milionu kusů prvního aerodynamického fordu postupně doplňovaného 14 verzemi benzínových a dvěma variantami dieselových motorů čtyřválcových až šestiválcových konstrukcí.

Odhalení verze 4x4 trvalo další tři roky a v kombinaci s benzínovým šestiválcem o objemu 2,9 litru se jedná o mimořádnou raritu málem zasypanou hospodářským stavením. Opomíjený exemplář ohrožovala střecha kůlny, dokud nepřišla záchrana od hledače automobilových pokladů.

Jonny Smith natáčí pořad The Late Brake Show a nedávný díl režírovalo vysvobození Sierry GLS 2,9i 4x4 z hrozícího zasypání troskami rozpadlé stodoly. Během záchranného procesu se rozpovídal přihlížející majitel nemovitosti i automobilu. Muž jménem Richard si pořídil ford před více než 20 lety a několik sezón sloužil rodinným potřebám. Následně byl dnes už veterán zapůjčen bratrovi a po vrácení zamířil do chléva, odkud už skoro nevyjel.

Richard nikdy nenašel dostatek času na projížďku, neměl prostor ani k přeparkování vzácné verze do důstojnějšího prostředí. Přes dvě dekády sloužila hospodářská budova jako klasický sklad zemědělských potřeb a Sierra postupně mizela pod hromadami (ne)potřebných věcí. Zanesené zásoby sekaček, traktůrků, autodílů, nářadí, nádob či nábytku bylo potřeba ručně odstranit.

Pánové se pustili do práce, našli pár zajímavostí, než se začaly odhalovat náznaky zaházeného fordu. Pomocnou ruku podala těžká technika, mnohatunové stroje přijely uspíšit odklizení přerostlé zeleně od zchátralých vrat nestabilní stavby. Střecha staré stodoly se propadla těsně nad Sierru, teprve po vyklizení cesty ven se ukázaly doslova jednotky centimetrů od totálního zasypání vozu.

Ztrouchnivělé trámy krovů znesnadnily záchrannou operaci, díky dobré předvídavosti byly bagry připraveny a koordinovaně vytáhly Sierru současně s vnějším zajištěním uvolněné střechy kůlny. Nedošlo ke zranění osob ani k dalším škodám na majetku, šedivý sedan po letech protočil kola a pomocí lana za tažným zařízením se do zachovalého laku opřelo slunce.

Souhra mechanizace s dvojicí zlatokopů vyšla výborně, venkovní světlo naplno vykreslilo zachovaný exteriér i interiér, obě části vyžadují odborný zásah úklidových a leštících odborníků, každopádně dvacetiletá etapa ve skladu harampádí se mohla podepsat daleko hůře. Richard málem i nastartoval, ale zůstalo jen u překvapujícího protočení šestiválce, další pokusy zhatila tma a nedostatek další energie po složité záchranné výzvě.

Jonny si myslí, že s Richardem spasili jeden z pouhých 1.097 kusů GLS 4x4 prodaných prostřednictvím Ford Europe v roce 1989. Podle jeho slov v celém Spojeném království zbývá už jen 22 exemplářů dané konfigurace.

Mirek Mazal
Diskuze (0)

Doporučujeme