Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Zná Rivian recept na Teslu? Investici do start-upu zvažují GM i Amazon

Stanislav Kolman Stanislav Kolman 17. 2. 2019 • 01:19
31
Zobrazit náhledy (31)
Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T Rivian R1T
Od představení prvních vozů se společnost Rivian těší mimořádnému úspěchu nejen u veřejnosti, ale i mezi potenciálními investory. A bavíme se o opravdu zvučných firmách.

V květnu loňského roku společnost Rivian oznámila, že připravuje čistě elektrický pick-up, který se na podzim stal realitou. Kromě něj tvoří americký start-up založený v roce 2009 ještě sedmimístné SUV a cíl zámořské společnosti je jasný: vyrovnat se konkurenční Tesle.

Stejně jako Elon Musk ale potřebují tvůrci z Rivianu investory. A agentury Reuters a Bloomberg nyní informují o dvou zvučných zájemcích, kteří by se mohli stát menšinovými akcionáři. Hovoříme o koncernu General Motors a velké společnosti Amazon.

Pick-up R1T a sedmimístné SUV R1S sdílí stejnou modulární plošinu, na které může Rivian připravit celou řadu vozidel různých velikostí a kategorií. Zatímco sportovně-užitkové auto se velikostně může měřit s Range Roverem, elektrický pick-up je o něco delší než Mercedes-Benz třídy X.

Společnost vývoj a design řeší na základně v Michiganu, ale výrobu obstarává bývalá továrna Mitsubishi v Illinois, kterou firma vlastní od roku 2016. Kromě toho má ještě pobočky věnující se elektronice a bateriím v Californii.

Na rozdíl od jiných začínajících společností na to jde Rivian jinak. Nechlubí se na výstavách a sítích náčrty produktů, které mají k sériové výrobě ještě hodně daleko. Namísto toho s podporou investorů vše vyvíjí pod pokličkou a ven pouští až téměř hotové produkty. Jen vývoj pick-upu trval několik let a současný generální ředitel a zakladatel firmy R.J. Scaringe už pohřbil dvě verze pick-upu, než se propracoval k té současné.

Byť má výrobna v Illinois kapacitu až 350.000 automobilů ročně, plány Rivianu tak optimistické nejsou. Americká firma by ráda prodala 50 až 60 tisíc kusů prémiových pick-upů do roku 2025. Kromě toho ještě hodlá nabízet svou platformu pro elektromobily dalším společnostem, pokud jejich produkty přímo nekonkurují výrobkům Rivianu. Pick-up se v sériové výrobě objeví na konci roku 2020, SUV bude následovat o pár měsíců později.

Související články

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud