Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Znakem Renaultu nebyl vždy diamant. Kdy a proč automobilka poprvé použila kosočtverec?

Stanislav Kolman Stanislav Kolman 23. 9. 2017 • 16:35
42
I za znakem Renaultu je zajímavý příběh!

video

Dějiny automobilky se začaly psát v roce 1898, založili ji bratři Louis, Marcel a Fernand Renaultové. V té době (a ještě dlouho poté) byste však symbol značky na některém z jejich vozů hledali marně. Společnost měla již od svých počátků vlastní znak, na automobily jej ale začala umisťovat až po téměř čtvrt století.

První logo značky se objevilo na oficiálních dokumentech. Erbu dominovala překřížená písmena R, jež odkazovala na zmiňované zakladatele. První změna přišla roku 1906, Renault triumfoval ve Velké ceně Francie a vítězný vůz umístil do znaku. Poprvé tak byl ve spojení s francouzskou společností vyobrazen kruhový znak.

Během první světové války vyráběl Renault taktéž tanky FT-17 a hádáte správně, i ten se v emblému objevil. Mimochodem o tyto stroje měla zájem i Československá armáda a sedm kusů k nám nakonec dorazilo. Poptávka byla vyšší, avšak než se objednávka stihla dohodnout, tanky již byly zastaralé.

Psal se rok 1923 a první logo značky se konečně objevuje na automobilech. Jde o nápis Renault „položený“ na vodorovné mřížce. Toto rozložení nevzniklo jen tak. Bezpečnostní předpisy nařizovaly tehdejším výrobcům, aby klakson ukrývali za ochrannou kovovou mřížku. Francouzi propojili povinnost s užitečným a tak vznikl první znak na přídi automobilu.

Netrvalo dlouho a typický kulatý tvar se změnil na dodnes známý kosočtverec, respektive diamant. Ten se nejprve používal na luxusnějších modelech, později se stal součástí všech aut v nabídce Renaultu. A důvod? Na přídích, které byly uprostřed zalomené do hrany, nevypadala kulatá loga vůbec pěkně. Naopak kosočtverec s těmito tvary esteticky více kooperoval.

Roku 1945 byl podnik znárodněn a nedlouho poté doplnil logo nápis Régie Nationale. Poprvé se také ve spojitosti s francouzskou automobilkou objevuje žlutá barva, jejíž odstín vídáme v doprovodu stříbrného diamantu dodnes.

Takřka beze změn se pokračovalo až do počátku sedmdesátých let. V té době dostal umělec Victor Vasarely jasný úkol: vytvořit pro společnost moderní a čistší logo. To se mu za asistence vlastního syna podařilo. Na svět přišel diamant tvořený elegantními čárami, přičemž prvním nositelem omlazeného znaku byl slavný model Renault 5.

O dvacet let později nahrazuje čáry decentnější kosočtverec s 3D efektem. A symbol, jenž byl prvně představen roku 1992, se používá až do dnešních dnů. Často ve spojení se žlutou barvou, ve které automobilka nejenže nabízí řadu svých modelů, ale taktéž je poznávacím znamením pro monoposty francouzské stáje ve Formuli 1.

Témata
1. 10. 2017 15:56
Re: Chybí aktuální
Presne tak, designmanula a firemna prezentacia celeho Renaultu sa v Aprili 2015 zmenila (odhalenie autosalon v Zeneve). Updatom presiel znak, uz viac nieje na zltom podklade, pozadie je priehladne a pri logu sa nachadza napis Renault, slogan a zlta palicka. Zmenil sa font pisma (aj samotneho charakteristickeho napisu renault). Zmenila sa zvučka, zmenil sa slogan, (stary: Drive the change) nahradil novy: Passion for life.

Povod znaku... tiez sa priklanam k tomu, ze sa jedna o stylizovany symbol zdvihaku, ktory bol jednym z prvych patentov bratov Renaultovcov. Dodnes je fakt, ze ho vsetky Renaulty pouzivaju. Tato odpoved zaznela aj v online diskusii tu na vasom webe s panom Zdenkem Gruntem, riaditelom Renault/Dacia CR
25. 9. 2017 10:47
Ja viem tak, že je to zdvihák
Ja viem tak, že tvar súčasného loga je zdvihák, ktorý mal Renault patentovaný. Brúsený diamant podľa mňa vyzerá úplne inak poväčšinou. Je fakt, že kedysi som mal Megane a ten mal presne taký zdvihák (ako zrejme každé iné auto) ako logo Renaultu ... Tak ako to je? A prečo diamant - ak je to diamant???
Avatar - simon_sez
25. 9. 2017 09:00
Re: Diamant?
to zreziroval urcite nejaky zakomplexovany, nevzdelany cechacek >:D

cela vzdelana Europa predsa vie, ze znakom kosostvorca sa znaci hlavna cesta.
24. 9. 2017 19:21
Re: Diamant?
Toto je lepšie :-) [odkaz]
24. 9. 2017 15:12
Re: Diamant?
Ulehcim ti to: hledej "renault vagina" a budes koukat, jakou prde* z toho jejich loga maji jinde na svete >:D

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud