Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Zvláštní spojení. Škoda 100 dostala slavnou livrej Gulf. Jak se vám líbí?

Jan Zajíc Jan Zajíc 25. 3. 2020 • 20:04
7
2
Zobrazit náhledy (7)
Škoda 100 Gulf Škoda 100 Gulf

Modro-oranžová barevná kombinace společnosti Gulf patří mezi nejslavnější livreje v historii motorsportu. Jak ale sluší Škodě 100?

Firma, která si udělala jméno obchodováním s ropnými produkty, byla s motoristickým sportem spojena už od 30. let minulého století, za zlaté období tohoto spojení ale můžeme považovat léta šedesátá a sedmdesátá. Vždyť tehdy se kombinace modré a oranžové objevovala na nejznámějších a nejúspěšnějších závoďácích, známá je zejména z Le Mans.

Ostatně i Steve McQueen ve snímku Le Mans řídil Porsche v barvách Gulf. Seznam vozů, které tuto livrej v různých časech nosily, je úctyhodný - namátkou například Ford GT40, Porsche 917, McLaren M20 Can-Am, McLaren F1 GTR, Aston Martin Vantage nebo třeba i Audi R8.

V sedmdesátých letech, úspěšné éře spojení společnosti Gulf a motorsportu, u nás v tehdejším Československu automobilka Škoda (tehdy Automobilové závody, národní podnik; AZNP) vyráběla modely 100 a 110.

A jakkoli to zní zvláštně, na Slovensku se našel nadšenec, který se rozhodl tyto dva fenomény spojit. Vznikla tak klasická škodovka v ikonické modro-oranžové livreji.

Jako základ posloužila Škoda 100L z roku 1974 (mimochodem, o rok později ovládl tým Gulf Research Racing Co. s vozem Mirage GR8-Ford Cosworth právě Le Mans, takže známá barevná kombinace byla tehdy opravdu vidět), které její majitel výrazně snížil podvozek. Zajímavě vypadá také shrnovací plátěná střecha.

Karoserie tedy dostala známé barvy, které doplňují i sladěná kola s bílými bočnicemi a oranžovým proužkem. Číslo 74 na dveřích pak odkazuje na rok výroby. Jestli se tvůrce nějak významně věnoval pohonnému ústrojí, bohužel nevíme. Ale třeba to víte vy. Nebo znáte přímo majitele. Jestli ano a můžete nám s dalšími informacemi pomoct, dejte nám vědět!

Související články

Témata
9. 6. 2020 10:58
Super článok
Vždy človeka poteší keď sa jeho práca ľuďom páči. Ďakujem za pekný článok. Ak bude záujem o viac info, som majiteľ.
Avatar - netcar.xx
26. 3. 2020 09:47
Je krásná,
všechno na ní je dobové, zpracování vypadá taky dobře, za mě palec nahoru.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud