2.10. 2018 Petr Slováček

Jak vozit domácí zvířata: Jezdíte pouze k veterináři? Pes to pozná a nechce!

 

Nákupem přepravky nemáte ještě vyhráno. Jak dostat psa či kočku do klece? A co rozhodně před cestou nedělat? O tom jsme si povídali s veterinářkou Ivanou Hantschovou.

Dvacetikilový pes se v případě nárazu v pouhých 50 km/h promění vinou kinetické energie v půltunové břemeno. Na to by měl myslet každý chovatel dříve, než vyrazí s domácím mazlíčkem na cestu.

V reálu jde o mnohem silnější argument než riziko až dvoutisícové pokuty za nezajištěné zvíře – řeč zákona je v tomto ohledu bezzubá. Nikde už totiž není řečeno, co se zajištěním rozumí. Proto věc policisté ani často neřeší. „Mnozí majitelé si neuvědomují nebezpečí, které hrozí zvířeti při náhlém prudkém zabrzdění nebo i jen malém nárazu, natož při vážnější autonehodě. Bezpečným místem pro cestování psa v autě je cestovní klec nebo přepravní box umístěný v zavazadlovém prostoru vozu, který je oddělený,“ říká veterinářka Ivana Hantschová z královéhradecké veterinární ošetřovny Třebeš. Povídali jsme si s ní o zkušenostech v přepravě domácích zvířat.

Paní doktorko, dávají policisté pokuty za nesprávně zajištěná zvířata při přepravě?

Pokud vím, zatím se řeší vždy domluvou. O udělené pokutě prozatím nevím. Snažíme se našim klientům vysvětlit zásady bezpečného cestování se zvířaty a upozornit je na možná rizika.

Land Rover chce být nejlepší přítel psů všech velikostí

Řešíte často zranění zvířat při dopravní nehodě?

Akutní úrazy z auta řeší většinou specializované kliniky, které mají pohotovost čtyřiadvacet hodin denně. K nám přicházejí lidé s úrazy po zranění většinou ve volné přírodě. V letních měsících často s újmou od cyklistů, kdy pes vběhne pod jízdní kolo. V tomto případě pes bývá většinou v šoku s drobnými povrchovými tržnými ránami nebo oděrkami.

Zažila jste při své praxi zvíře milující cestování?

Ano, některá cestování natolik milují, že jsou schopná nastoupit do auta i k cizímu člověku. Pokud mají domácí mazlíčci cestování spojeno s nějakým výletem, návštěvou cvičáku, u auta sedí a čekají, kdy mu otevřete dveře. Jestliže vyjíždíte se psem pouze k veterinárnímu lékaři, kdy se jedná vždy o nějaký třeba i drobný zákrok, jako je preventivní vakcinace, pes to okamžitě vycítí a cestovat nechce.

Jak to mám řešit?

Doporučujeme přijet na veterinu se psem pouze se například jen zvážit nebo dostat pamlsek, aby neměl ošetřovnu spojenou vždy s nepříjemným zákrokem.

Podle čeho se vybírá velikost přepravky?

Doporučená velikost přepravního boxu je taková, aby si pes v přepravce mohl sednout, lehnout, stát a otočit se. Důraz musíme klást na materiál přepravky. Jistě nestačí látková taška, ale doporučujeme dostatečně silný a bezpečný materiál jako silný plast nebo kov. Přepravní box je nutné zabezpečit pásy nebo připevnit jiným způsobem.

Jenže co když zvíře do přepravky nechce vlézt?

Ideální je seznámit ho s přepravkou v klidu doma. Necháme ho si přepravku očichat, případně dáme dovnitř hračky či pamlsky. Pokud zvíře chodí do přepravky spát a cítí se tam bezpečně, můžeme ji na pár minut zavřít. Když toto zvládne, zkusíme přemístit do stojícího auta. Za každý pokrok zvíře chválíme. Dalším krokem je stojící nastartovaný vůz, následuje krátká vyjížďka, ideálně zakončená nějakou příjemnou činností, hrou se psy nebo procházkou.

Jak dlouho před cestou ho to mám učit?

Mladá zvířata se učí většinou velice rychle a během týdne to zvládnou. Pokud zvíře trpí nevolností při transportu či již má s auty negativní zkušenosti, musíme být trpělivější a dát mu více času na adaptaci.

Jak mám v letních vedrech zchladit interiér vozu se zvířetem? Vadí klimatizace?

Dobré je auto vyvětrat dříve, než zvíře umístíme dovnitř, pokud to lze. Použití klimatizace doporučuji rozumně. Stejně jako u lidí v úmorných vedrech prospívá, pokud rozdíl teplot mezi vnějším a klimatizovaným prostředím není vyšší než pět až sedm stupňů.

Může pes za jízdy vykukovat z okna?

Nebezpečí dále číhá i z velkého průvanu ve voze, například otevřeného okna, nebo pokud má pes vystrčenou hlavu přímo z okénka, hrozí zánět v uších a očních spojivek. V dnešní době existuje možnost koupit si různé speciální chladicí pomůcky.

Pes v autě: Jak přepravovat čtyřnohé miláčky

Jak to vypadá?

Podložky, obojky, postroje nebo šátky, které můžeme umístit do přepravky. Existují i speciální odrazné fólie či tkaniny, které odcloní sluneční záření. Můžeme je umístit na přepravku, eventuálně na stojící auto.

Jak dlouho v kuse mohu se zvířetem cestovat?

Jestliže se chystáme na delší cestu, zvíře před ní řádně vyvenčíme a unavíme. Je dobré dělat častější zastávky dvě až tři hodiny na vyvenčení a protažení zvířete, případně napojení, pokud nemá misku v přepravce.

Pokud ještě není zvyklé a je nervózní, mohu mu dát nějaký přípravek na uklidnění?

U zvířat neklidných či s nevolností je vhodné poradit se s veterinárním lékařem, jaký typ přípravku je pro daného jedince vhodný. Některé přípravky jsou volně prodejné, jiné pouze na předpis. U zvířat s nevolností není vhodné jedince před cestou krmit nebo aplikovat humánní přípravky. Zvíře neschopné transportu jsem nezažila, i když samozřejmě existují jedinci, kteří cestování opravdu pouze přetrpí.

Jaké doklady potřebuji, pokud chci se psem vycestovat do ciziny?

Do zahraničí musí mít pas zvířete v zájmovém chovu, který vystaví pověřený veterinární lékař. Pas smí být vystaven psovi, který je řádně označen mikročipem. Fotografie zvířete zatím není povinná. V zemích Evropské unie musí být pes řádně očkován proti vzteklině. Pro vybrané země či cestování mimo EU je potřeba si zjistit podmínky nejen cílové destinace, ale i tranzitních zemí. Ideální je začít se zajímat o podmínky vycestování do země mimo Evropskou unii minimálně s půlročním předstihem, jinak stačí měsíc před odjezdem.

Mám s sebou vézt nějakou lékárničku speciálně pro psa, pokud jedu do zahraničí?

Povinnost mít sebou lékárničku do zahraničí není, ale jestliže jedeme na delší dobu mimo domov, je vhodné si ji přibalit pro případ nouze. Nikdy nevíme, kdy se nám bude hodit. Lékárnička pro psy je podobného obsahu jako lidská. Potřebujeme obvazový materiál, dezinfekci, malé nůžky, leukoplast, háčky či pinzetu na klíšťata, oční kapky, botičku v případě zranění tlapek. Pokud je zvíře citlivější na zažívací poruchy, doporučuji přibalit probiotika, případně speciální tablety na zastavení průjmu. Nesmíme zapomenout zabalit léky, které zvíře užívá běžně třeba na srdce, štítnou žlázu, epilepsii a podobně.

Co je na trhu?

Autodeka

Speciální autorka s poutky pro přichycení k podhlavníkům a za rohy sedaček. Hodí se snadná omyvatelnost. Cena od: 400 Kč.

Plusy

  • Cena

Minusy

  • Pokud je deka omyvatelná, pes po ní klouže

Autosedačka

Vlastně jen autodeka natažená až k předním sedačkám, čímž tvoří lůžko. Cena od: 530 Kč.

Plusy

  • Šetrnější řešení než plastová přepravka

Minusy

  • Nutnost použít ještě pásy

Clarkson a spol. otestovali praktičnost SUV se smečkou psů. Výsledek baví!

Postroj na pás

Pokud má pes zkušenosti s obojkem, zvykne si rychle. Díky karabince na konci lze postroj používat i na vycházky. Cena od: 119 Kč.

Plusy

  • Nejlevnější řešení

Minusy

  • Bez deky pes zašpiní sedačku

Přepravka/klec

Auto zůstane čisté a pro zvíře jde o nejbezpečnější způsob. Bohužel ale také nejdražší. Na přepravku pro velká plemena si připravte minimálně čtyři tisíce korun. Cena od: 250 Kč přepravka/1500 Kč klec.

Plusy

  • Lze přenášet z vozu do vozu

Minusy

  • Transportní klece pro velká plemena stojí od 4000 Kč a váží od 16 kg výše

Síťka/mříž

Některé kombíky už mají rovnou z výroby navinovací síť, která je ale pro velká plemena nedostatečná. Tam je lepší mříž. Se skončením povinné montáže do vozu N1 ji lze sehnat i starší. Cena od: 119 Kč síť/890 mříž.

Plusy

  • Bezpečné řešení, pes nemůže za jízdy obtěžovat řidiče

Minusy

  • Mříž omezuje přepravní kapacitu auta
Rallye Dakar 2019
Spolupracujeme s TipCars.com
Zdravých kanceláří v Česku přibývá Zdravých kanceláří v Česku přibývá

Kancelářská výstavba prochází proměnou. Budovy se stávají…

U lidovců mi chybí mladý drzý člen, co by dal straně dynamiku, říká Cyril Svoboda U lidovců mi chybí mladý drzý člen, co by dal straně dynamiku, říká Cyril Svoboda

Poradce Andreje Babiše a bývalý šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda…

Babiš: Vláda chce zrušit superhrubou mzdu až v roce 2021 Babiš: Vláda chce zrušit superhrubou mzdu až v roce 2021

Vláda znovu odloží nejméně o rok snížení daní a odvodů.…

 

Štítky Svět motorů

 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Takhle se propaguje systém pohonu všech kol! Nissan obul sedanu Altima pásy Takhle se propaguje systém pohonu všech kol! Nissan obul sedanu Altima pásy

Svůj nový sedan Altima s pohonem všech kol propaguje…

The Grand Tour je zpět! Jaký byl první díl? A na co se můžeme těšit příště? The Grand Tour je zpět! Jaký byl první díl? A na co se můžeme těšit příště?

Jedenáct dlouhých měsíců. Tak dlouho jsme čekali na…

 

 
Poškozené dopravní značky: V jakých případech si jimi nemusíme řídit?

Poškozené dopravní značky: V jakých případech si jimi nemusíme řídit?

Dnes 07:00

Ne všechny dopravní značky jsou celoročně v plné kondici. Musejí se motoristé řídit značením, které je nejasné, poškozené, nečitelné, nebo zakryté? A komu si stěžovat?
Blesk.cz

Princ Harry s těhotnou Meghan se stěhují. Došly jim peníze?

Princ Harry s těhotnou Meghan se stěhují. Došly jim peníze?

Loni v květnu se princ Harry (34) s vévodkyní Meghan (37) přestěhovali do rozlehlého sídla Cotswolds Farmhouse…

Každým dnem je to horší a horší, říká ztrápená Tereza. Nerozveselily ji ani dopisy od tatínka

Každým dnem je to horší a horší, říká ztrápená…

Trápení Češky Terezy H. (22), která je v Pákistánu obviněná z pašování drog, jen tak nekončí. Sobotní soud byl…

 

iSport.cz

Prvoligový král Rob táhne Vsetín: Baráž je spíš přání, ale není nemožná

Prvoligový král Rob táhne Vsetín: Baráž je spíš…

Mezi Valachy je k nezastavení. Hokejový útočník Luboš Rob svými výkony v nynější sezoně vede Vsetín strmě…

Čert vytažený do nebe. Černík o hráčské kariéře i Naganu

Čert vytažený do nebe. Černík o hráčské kariéře i Naganu

Kariéru vítkovické legendy Františka Černíka (65) trefně vystihuje hláška jeho bývalého spoluhráče z národního…

 

Reflex.cz

Jiří X. Doležal: Česká pošta potvrdila existenci červích děr!

Jiří X. Doležal: Česká pošta potvrdila existenci…

Jedna z nejefektivnějších institucí naší země, Česká pošta, nad rámec svých doručovatelských pověření vstoupila…

Na co do kina tento týden: Kursk a další filmy o plánech, co tak úplně nevyšly

Na co do kina tento týden: Kursk a další filmy o…

Ať chcete vidět velké komiksové finále na mrakodrapu, hrdou plavbu „nepotopitelné“ ponorky, úspěch propagačního…