5.4. 2018 ČTK

Kraje dostanou čtyři miliardy na opravy silnic, má to ale háček...

Kraje dostanou čtyři miliardy na opravy silnic, má to ale háček...

Nejvíce peněz z mimořádné státní dotace na opravy krajských silnic druhých a třetích tříd mají dostat Středočeský kraj, Jihočeský kraj a Plzeňský kraj.

Kraje dostanou peníze ze čtyřmiliardové dotace na opravy silnic nižších tříd, pokud budou odstraňovat nelegální billboardy ze svých pozemků. Uvedlo to dnes ministerstvo dopravy. Nejvíce peněz z mimořádné státní dotace na opravy krajských silnic druhých a třetích tříd mají dostat Středočeský kraj (678 milionů korun), Jihočeský kraj (428 milionů korun) a Plzeňský kraj (362 milionů korun). Předsedkyně Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová považuje takovou podmínku za nepřijatelnou. Návrh budou ještě schvalovat vláda a výbor Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI).

Přes 170 milionů korun má získat podle ministerstva také Praha na komunikace, které plní funkci nevybudovaného okruhu okolo hlavního města.

Stát každoročně rozděluje dotace mezi jednotlivé kraje podle délky krajem spravovaných silnic. Čtyři miliardy korun, jejichž vyčlenění projednala koncem března vláda, jsou složeny z vládních úspor ministerstev, jednu miliardu poskytne SFDI.

Mezi podmínkami získání dotace je kromě odstraňování billboardů i povinnost krajů koordinovat své harmonogramy oprav se správci cest, zejména s Ředitelstvím silnic a dálnic. Stát tak chce předejít dopravním komplikacím a případným souběhům s opravami na dálnicích a silnicích první třídy. K tomu slouží speciální portál, kam se vkládají informace o plánovaných rekonstrukcích.

D1 se ani do roku 2021 nestihne opravit, míní exministři

Podle Vildumetzové je podmiňování dotace nepřijatelné. "Nemyslím si, že by SFDI peníze pro kraje na opravy silnic druhých a třetích tříd měl něčím podmiňovat, ani jsme o takové podmínce dosud nevěděli. Finance by regiony měly dostat co nejdřív, aby konečně už mohly zahájit opravy silnic," řekla ČTK Vildumetzová. "Odstraňování billboardů v ochranných pásmech silnic první třídy mohou kraje řešit jen na vlastních pozemcích, jinak vyzývají vlastníky pozemků či reklamních zařízení k likvidaci reklamy. Například Karlovarský kraj na svých pozemcích v tuto chvíli žádný takový billboard nemá," řekla ČTK.

Opatrný postoj má náměstek jihočeské hejtmanky Josef Knot (TOP 09). Dotace je podle něj opticky velká částka, ale reálně se dá číslo posuzovat až ve chvíli, kdy bude známá částka za odstranění billboardů. "Pokud bychom museli na jejich demontáž vynaložit víc, než je slibovaný příspěvek, považuji to pouze za zbavení se odpovědnosti státu v této věci," řekl ČTK Knot.

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

Středočeský kraj by neměl mít s podmínkou problém, řekl ČTK radní pro dopravu František Petrýl (ANO). Podle něj by reklamní poutače neměly být hlavně na mostech. "Tato podmínka se tedy týká především silnic druhé a třetí třídy, které vedou přes dálnice nebo silnice první třídy," dodal.

Také plzeňský hejtman Josef Bernard (ČSSD) požadavek chápe. "Nelegální billboardy tam nemají co dělat, pakliže tam nějaké jsou," podotkl. Podle předběžných analýz je jich v plzeňském regionu minimum. Kraj ani jeho správa silnic zatím nedostaly žádný podnět k odstranění nelegálních billboardů u silnic. Pokud kraje chtějí od státu peníze na opravy a rekonstrukce silnic, tak je logické, že by se tam neměly objevovat nějaké nezákonné billboardy, míní Bernard.

Péče o silnice nižších tříd a hospodaření s nimi je podle zákona svěřeno krajům, zatímco stát se stará o dálnice a silnice prvních tříd. Kraje získávají peníze na obnovu svých silnic primárně z rozpočtového určení daní a k opravám se mohou využívat také peníze z evropských fondů. V posledních letech poskytuje stát krajům na opravy dodatečnou podporu ze státního rozpočtu. Loni uvolnil za tímto účelem 3,4 miliardy korun, za poslední čtyři roky to bylo celkem 11 miliard korun.

Spolupracujeme s TipCars.com
Mayová: Kabinet podpořil připravenou dohodu o brexitu Mayová: Kabinet podpořil připravenou dohodu o brexitu

Britská premiérka Theresa Mayová získala podporu svých…

Německo chce snížit závislost Evropy na bateriích z Číny Německo chce snížit závislost Evropy na bateriích z Číny

Na podporu produkce baterií pro elektromobily vyčlenila…

Většina Čechů věří, že Babiš brání svým dětem vypovídat, tvrdí průzkum Většina Čechů věří, že Babiš brání svým dětem vypovídat, tvrdí průzkum

Většina Čechů věří, že premiér Andrej Babiš (ANO) se…

ONLINE: Babiš vysvětloval poslancům ČSSD kauzu se svým synem, o únos prý nešlo ONLINE: Babiš vysvětloval poslancům ČSSD kauzu se svým synem, o únos prý nešlo

Premiér Andrej Babiš mluvil ve Sněmovně asi hodinu a půl…

 

Štítky Český trh

 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Škoda chystá modelovou smršť. Víme, jaká auta čekat v roce 2019 Škoda chystá modelovou smršť. Víme, jaká auta čekat v roce 2019

Příchod Škody Scala je na spadnutí. V příštím roce se…

Škoda prozradila priority elektromobility. Dojezd je na posledním místě Škoda prozradila priority elektromobility. Dojezd je na posledním místě

První elektromobil Škoda můžeme očekávat už v příštím…

 

 
Budoucnost kol aut podle Američanů: Revoluční titanová kola z 3D tiskárny

Budoucnost kol aut podle Američanů: Revoluční titanová kola z 3D tiskárny

Dnes 18:50

Zámořská společnost HRE představila první sadu titanových kol z 3D tiskárny. Chce tak ukázat možnosti výroby pro budoucnost.
Blesk.cz

Kůň utekl ze stájí a uvízl v septické jámě! Zachránit ho museli hasiči

Kůň utekl ze stájí a uvízl v septické jámě!…

V neděli měli hasiči ve Zlínském kraji napilno. Byli přivoláni ke stájím v Uherském Brodě, kde v obří septické…

Mladá cestovatelka Klára projela Evropu „na pankáče“: Dodávku sama přestavěla na obytný vůz

Mladá cestovatelka Klára projela Evropu „na…

Lásku k cestování a kutilství spojila Klára Hantychová z jižní Moravy při přestavbě dodávky na obytný vůz. Za…

 

iSport.cz

Korejec prohrál vteřinu před koncem, pak se v nemocnici fotil se soupeřem

Korejec prohrál vteřinu před koncem, pak se v…

Tomuhle se říká úcta k soupeři. Žádné urážky, ani znevažování výhry. Bojovník Jung Chan-Sung, známý spíše pod…

Plekanec: Hrát s Jardou by bylo super! Popsal také nejtěžší chvíli v Montrealu

Plekanec: Hrát s Jardou by bylo super! Popsal také…

Z luxusních obřích hal, které jsou rozeseté po celé NHL, se ocitl na zimním stadionu v Kladně. Už v úterý večer…

 

Reflex.cz

Andrej Babiš pořádá hon na svou vlastní rodinu. Je to odporný hyenismus

Andrej Babiš pořádá hon na svou vlastní rodinu. Je…

Téměř určitě jste během úterý zaznamenali počin reportérů Seznam zpráv ze Švýcarska, kde se setkali s Andrejem…

Oslabený Babiš komunistům vyhovuje, jejich vyděračský potenciál poroste

Oslabený Babiš komunistům vyhovuje, jejich…

Vyděračský potenciál komunistů rázem povyskočil o patro výš. Nepřipojili se k šestici opozičních stran, které…