23.11. 2017 Tomáš Dusil Tomáš Dusil

Připravovaný Mercedes třídy A: Už jsme v něm seděli!

 

Nová generace kompaktního Mercedesu třídy A se oficiálně ukáže až v březnu příštího roku. Pocity za volantem této novinky vám však můžeme zprostředkovat již nyní.

Nejstarší automobilka světa dlouhé desítky let zcela ignorovala segment kompaktních vozidel. Označení „baby benz“ sice může na první pohled budit dojem, že se jedná o malé či kompaktní auto, avšak takto se začalo přezdívat řadě 190 neboli W201.Ta však, stejně jako její následovníci reprezentované třídou C, jsou zástupci segmentu D, čili střední třídy.

První opravdu malý „benz“ se představil v roce 1997 coby třída A (W168). Už od roku 1993 si však Mercedes sondoval reakci veřejnosti studií Vision A, z níž pozdější sériový automobil vycházel. Auto zaujalo neobvyklou koncepcí karoserie s takzvanou sendvičovou podlahou, která umožnila splnit i velmi přísné nárazové testy i při současném zkrácení přední části. Výrazně skloněný napříč uložený hnací řetězec se tak mohl při čelním nárazu posunout mezi spodní a horní část podlahy, čímž neohrozil nohy řidiče a spolujezdce. V někdejší záplavě inovací však ostře kontrastuje tehdy velmi medializované převrácení vozidla při takzvaném losím testu. Mělo to však i pozitivní dopad, neboť ve snaze tomu předejít, přišel záhy po celém incidentu Mercedes-Benz třídy A jako první auto na světě standardně se stabilizačním systémem ESP v kombinaci s brzdovým asistentem BAS. Nebýt této nepříjemné příhody, ESP by se patrně do aut dostalo o dost později.

První fotky nového Mercedesu třídy A. Ukáže se v Ženevě

Druhá generace W169 z roku 2004 původní koncept dále rozvíjela. Zlom ve třídě A přišel ve třetí generaci W176 v roce 2012. Namísto nezvykle vysoké karoserie připomínající MPV vyjel sportovně střižený nízký hatchback. Dřívější priority v podobě prostornosti, pohodlného nastupování a variability kabiny vystřídala radost z jízdy a důraz na jízdní vlastnosti. Sportovní akcent řady W176 si přímo říkal o sportovní verzi. Ta vyjela v podobě modelu 45 AMG, přičemž dodnes tento vůz pohání nejvýkonnější čtyřválcový motor v sériové produkci.

Uvnitř větší

Jaká tedy bude nová generace interně označená W177? Měli jsme vzácnou možnost zblízka si prohlédnout zamaskovaný vůz několik měsíců před jeho oficiální premiérou. Těm co se líbí současné vydání třídy A, najdou jistě zalíbení i v jejím nástupci. Ten totiž rozvíjí její ideu, takže jak tvary, tak celkové pojetí novinky je z prvních dojmů velice podobné. Samozřejmě na pozadí inovací, které se za pět let výroby třetího vydání odehrály. Na první pohled vypadá novinka o něco mohutněji. O vnějších rozměrech vozu však nepadlo ani slovo. Prý si máme počkat na březen…

Naproti tomu v otázce vnitřního prostoru a tedy kabiny byl Mercedes-Benz v souvislosti s novou třídou A o poznání konkrétnější. Pokud chcete čísla, tady jsou - prostor v oblasti hlavy řidiče se prodloužil o 7 mm. Stalo se tak patrně posunutím spodní základny rámu čelního skla více dopředu (koncept cabforward). V oblasti loktů na předních sedadlech je kabina širší o 35 mm, ve druhé řadě dokonce o 36 mm. V oblasti ramen jsou v jednotlivých řadách hodnoty následující - zvětšení o 9 mm vpředu, o značných 22 mm vzadu. V oblasti hlavy vzadu sedících cestujících došlo ke zvětšení prostoru o 8 mm.

Jak to celé vypadá v praxi? Jako první usedám na zadní sedadla. Samotný proces nastupování mi příliš pohodlný nepřišel, neboť druhý pár dveří je už od pohledu trochu užší. Rozměry zadní lavice ničím nevybočují nad obvyklé zvyklosti vozů tohoto segmentu. Posez však v mém případě úplně ideální nebyl, a to z důvodu poměrně nízko umístěného sedáku, jenž se mi navíc zdá kratší. Stehna tudíž nepodpíral zrovna ideálně. Pravdou je, že ani mnohem větší současný Mercedes-Benz třídy E na tom není v tomto o mnoho lépe (absolvoval jsem v něm vzadu cestu 1000 km). U kompaktního vozu se však předpokládá obsazení dvěma dospělými osobami a jejich dětmi a těm ergonomie sezení vzadu vyhoví naprosto bez problému.

Porovnání rozměrů interiéru třetí generace třídy A (W176) a připravované čtvrté generace (W177)
Model třídy AW176W177Rozdíl v mm
V úrovni loktů vpředu [mm]14221457+35
V úrovni loktů ve druhé řadě [mm]14101446+36
V úrovni ramen vpředu [mm]13911400+9
V úrovni ramen vzadu [mm]13501372+22
Maximální prostor pro hlavu vpřed [mm]10171024+7
Maximální prostor pro hlavu vzadu [mm]952960+8

Vyberte si sedadlo

Zatímco vzadu se sedí pohodlně spíše dětem školou povinným, případně lidem malého vzrůstu, vpředu je to úplně jiná liga. Předvedený vzorek byl vybaven sportovními předními sedadly. Jejich charakteristickým rysem jsou (tak jako dosud) opěrky hlavy integrované do opěradel. Úplně stejně to mají také zadní dvě krajní místa. Absence výškového nastavování tady kupodivu není v rozporu s praktičností. Pouze opravdu vysocí lidé mohou pocítit jistá omezení.

Komu sportovní sedadla nevyhovují, může zvolit takzvaná komfortní sedadla. Na první pohled vypadají podobně jako ta sportovní, avšak na rozdíl od nich nabízejí výškově přestavitelnou opěrku hlavy. Obě provedení pak disponují prodlužovatelným sedákem, stejně jako nastavováním výšky a sklonu sedáku. Zadní část zvedáte pákou, přední otáčením plastového kolečka na boku. Za příplatek lze mít obě verze sedadel s plně elektrickým ovládáním s ovladači ve tvaru sedadla umístěnými na dveřích. Nechybí tři paměti pro sedadlo řidiče a také spolujezdce.

Ti co si nepřiplatí, se budou muset spokojit se základními sedadly. Nenabízejí prodlužovatelný sedák, ani tak výrazné boční vedení. A dále jim chybí možnost měnit sklon sedáku.

TEST 2015: Mercedes-Benz A 180 d – Za čtyři, maximálně za pět

Přesedání mezi jednotlivými sedadly odhalilo zajímavé rozdíly. Sportovní sedadla jsou sice na pohled stejně anatomicky tvarovaná jako komfortní, avšak v praxi nabízejí vnímatelně lepší boční vedení. Ty komfortnější mají bočnice jakoby více roztažené a tudíž lépe vyhoví korpulentnějším postavám. Avšak ani základní sedadla se nemusejí stydět. Mají solidní rozměry a nakonec i to boční vedení je u nich plně dostačující.

Jenže nová třída A nabídne v oblasti komfortu sezení další dosud málo vídané prvky. „Pouze u základní verze sedadel nelze objednat elektropneumaticky stavitelnou bederní opěrku. V jejich případě se nepředpokládá, že by ji klienti chtěli,“ říká k sedadlům Heiko Thiel, vývojový specialista z oddělení sedadel kompaktních vozů. „Nejvíce z hlediska nastavení nabízejí sportovní sedadla. V jejich případě mluvíme o takzvané multikoncepční opěrce, kdy lze měnit nejen tuhost bederního segmentu, ale také roztažení bočnic a naopak, takže sedadlo dokáže dobře obejmout opravdu rozličné postavy,“ říká Thiel.

Ačkoliv se sportovní sedala novinky tváří jako ta ve stávající generaci, jsou údajně od základu nově vyvinuta. Výplň sedadel je řešena sendvičově a to tak, že mezi dvěma tužšími částmi se nachází jedna měkčí. A dále kromě vyhřívání lze mít také odvětrávání. To lze navíc ovládat dálkově s pomocí chytrého telefonu za pomoci inovativního rozhraní Mercedes me connect services. „Pokud třeba auto stojí na slunci, lze si před nastoupením vychladit sedadla,“ říká Heiko Thiel.

Místo kolečka „dotykáč“

Budoucí uživatelé, kteří přesednou ze stávající generace třídy A do té nové, čeká v kabině hned několik důležitých změn. Namísto klasického domečku s přístrojovým štítem má novinka desku, do jejíž levé části (před řidičem) je integrován přístrojový štít, výhradně tvořený LCD displejem, vpravo je monitor rozhraní. To znamená, že klasické „analogové“ ukazatele již tato generace nenabídne. Oba displeje se ovládají z volantu, kterých je na výběr také hned několik typů. A celé je to vyřešeno geniálně, takže na levém rameni jsou tlačítka výhradně pro levý displej (monitor), na pravém pro pravý. Pouze základní volant nenabízí kožený věnec, naopak jen ten sportovní jej má ve spodní části zploštělý. Novinkou je elektrické vyhřívání volantu, což předchozí generace nenabízela.

Velké změny se ale týkají také zažitého konceptu ovládání rozhraní Command. Nová třída A tak bude po letech prvním mercedesem, u něhož v kabině nenajdete dosud nezbytné „kolečko“ na středovém tunelu mezi předními sedadly. Místo něj přichází dotyková plocha v kombinaci s tlačítky. V některých verzích bude k dispozici také takzvaný touchpad, ploška, na níž „psaním rukou“ můžete přímo zadávat příkazy systému rozhraní. Vzhledem k umístění plochy touchpadu je jasné, že bude k dispozici pouze u aut se samočinnou převodovkou, neboť varianta vozu s manuálem má na místě dotykové plochy touchpadu řadicí páku. Volič samočinné převodovky se naproti tomu nachází vpravo pod volantem jako u jiných moderních mercedesů. Páka však na mě působila trochu lacině, minimálně v porovnání s tou ve třídě C či E. A i tady půjde volit převody manuálně „pádly“ pod volantem.

TEST 1998: Mercedes-Benz A 160 - Áčko - tentokrát s ESP!

Co naopak zůstává, jsou kruhové výdechy topení/ventilace a také samostatná tlačítka pro ovládání klimatizační soustavy. Palubní deska je nově uspořádána jakoby dvoustupňově s výrazně vystouplou plochou ve spodní části. Její zaoblený tvar z profilu má připomínat profil křídla letadla, jak nám vysvětlil Hartmut Sinkwitz, ředitel designu kabiny nové třídy A. Celá kabina působí mimořádně propracovaným a zároveň uklidňujícím dojem. Naprosto úžasná je pak nabídka ambientního osvětlení. Z dřívějších 12 odstínů je nyní na výběr 64 kombinací barev.

Zeptej se mě, na co chceš…

… a já ti na to odpovím. Novinkou v oblasti podpory uživatele nového vozu je v kompaktní třídě již zmíněný systém Mercedes me connect services. Stuttgartská značka toto nabízí od roku 2014 ve vozech třídy E a S. Jde o funkci ovládání auta za pomoci rozhraní Amazon Alexa voice service. Ze začátku bude k dispozici pouze pro Německo a Velkou Británii.

Prostřednictvím něj se může uživatel vozu doslova zeptat svého auta na celou řadu věcí, které jej mohou zajímat. Samozřejmě se jedná o skutečnosti, související s provozem vozidla.

Celé to vypadá asi takto. „Alexo, zeptej se mercedesu, jaký je aktuální dojezd vozidla“. A řidič dostane ihned odpověď o dojezdu vozu. Dále lze tímto způsobem ovládat navigaci od vozidla, přímo získat informace o takzvaných bodech zájmu (POI) včetně jejich adresy. Zda a případně kdy bude výše uvedená funkce dostupná také v České republice, není zatím známo.

Víte, že…

… za dvacet let produkce se podařilo prodat 5.555.555 automobilů třídy A?

… kupující třetí generace třídy A jsou v průměru o 13 let mladší než zákazníci předchozí, druhé generace?

… že v západní Evropě se v roce 2016 stala třída A pro 70 procent kupujících jejich vůbec prvním mercedesem?

Spolupracujeme s TipCars.com
Babišův muž chystal v ČEPS obří transakci Babišův muž chystal v ČEPS obří transakci

Člen představenstva ČEPS Jakub Skavroň plánoval, že…

Mezinárodní festival filmové hudby SOUNDTRACK Poděbrady se blíží Mezinárodní festival filmové hudby SOUNDTRACK Poděbrady se blíží

Lázeňské město Poděbrady bude 30. 8. - 2. 9. 2018 opět…

Trump odebral prověrku bývalému šéfovi CIA, další mají následovat Trump odebral prověrku bývalému šéfovi CIA, další mají následovat

Americký prezident Donald Trump odebral bezpečnostní…

Policie žádá Sněmovnu o vydání komunisty Ondráčka Policie žádá Sněmovnu o vydání komunisty Ondráčka

Policie dnes odpoledne požádala o vydání poslance KSČM…

 

Štítky Mercedes-Benz

 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Co skrývá záslepka u voliče převodovky? V nouzi vás může zachránit Co skrývá záslepka u voliče převodovky? V nouzi vás může zachránit

U některých aut je záslepka pro odjištění pojistky…

Italové si ve 30. letech nenechali poradit. Stvořili obrovský omyl motorsportu Italové si ve 30. letech nenechali poradit. Stvořili obrovský omyl motorsportu

Historie motorsportu je plná prapodivných a netradičních…

 Mercedes-Benz třídy A Sedan se představuje v provedení pro Evropu Mercedes-Benz třídy A Sedan se představuje v provedení pro Evropu

Mercedes-Benz odhaluje podobu i techniku prvních verzí…

Mercedes-Benz třídy A sedan má nový rekord. Chlubí se nejlepší aerodynamikou na světě Mercedes-Benz třídy A sedan má nový rekord. Chlubí se nejlepší aerodynamikou na světě

Zatímco Evropa se zatím s novou třídou A seznámila jen v…

  
Automobilům jsme mohli říkat jinak. Třeba kolojezd nebo lokomobil...

Automobilům jsme mohli říkat jinak. Třeba kolojezd nebo lokomobil...

Včera

Kolojezd nebo kočár bez koní, i tak se v minulosti říkalo vynálezu, který dnes známe pod označením automobil.
Blesk.cz

Steamu klesají online hráči. Viníkem je nejspíše obrovský úspěch multiplayerové hry Fortnite

Steamu klesají online hráči. Viníkem je nejspíše…

Pokud jde o počet hráčů, kteří přes konkrétní platformu hrají nějakou multiplayerovou hru online, Steam je stále…

Táta by byl spokojený, že jsme to s Heidi dali dohromady, říká Adam Pavlík

Táta by byl spokojený, že jsme to s Heidi dali…

V neděli to bylo přesně 12 měsíců, kdy se pro muzikanta Adama Pavlíka (42) uzavřel zatím nejtragičtější rok. Jen…

 

iSport.cz

Přežil tragickou nehodu Humboldtu a vrací se. Mladík chce zlato z olympiády

Přežil tragickou nehodu Humboldtu a vrací se. Mladík…

Už více než čtyři měsíce utekly ode dne tragické nehody autobusu kanadského hokejového týmu Humboldt Broncos.…

Fanoušci Zbrojovky volají po konci Pivarníka. Klub raději řeší posily

Fanoušci Zbrojovky volají po konci Pivarníka. Klub…

Největší soupeři vesele sčítají body, Zbrojovka inkasované góly. Favorit FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY vstoupil do nové…

 

Reflex.cz

Vzpomínky na Srpen 68: Jak jsme se ve Švýcarsku rozhodli, že neemigrujeme a přece nás někdo udal

Vzpomínky na Srpen 68: Jak jsme se ve Švýcarsku…

Bylo mi patnáct. Léto jsem trávil ve Švýcarsku, kde táta v té době půl roku pracoval. Ale 20. 8. jsem již byl s…

Česká pošta má být kulturní památkou! Zasluhuje ochranu, dotace a možná i zvláštní zákon

Česká pošta má být kulturní památkou! Zasluhuje…

Zažil jsem díky České poště nádherné odpoledne, kdy jsem si v úplnosti zavzpomínal na mládí, vrátil se do…