8.6. 2018 Stanislav Kolman Stanislav Kolman

Škodovka spouští bezpečnostní kampaň s nemalým cílem. Co je to Bezpečný pátek?

 

Mladoboleslavská automobilka se dlouhodobě věnuje studii dopravních nehod a na jejich základě se snaží zlepšovat bezpečnost vlastních produktů. V rámci prevence nyní představuje projekt Bezpečný pátek.

Škodovka si nás tento týden pozvala do Mladé Boleslavi, abychom se seznámili s jejími aktivitami v oblasti bezpečnosti, přičemž stěžejním bodem akce se nakonec stalo odhalení projektu Bezpečný pátek.

Ještě před představením této bezpečnostní mise pár faktů na úvod: automobilka v posledních deseti letech analyzovala více než tisícovku reálných dopravních nehod, posílala k nim své experty a zpracovávala data o incidentech a prostředí, ve kterém se staly. Výzkum prozrazuje, že za 99,8 % úmrtí při dopravních nehodách může člověk.

A jistě nepřekvapí, že nejrizikovějším dnem na českých silnicích je pátek. Zaměříme-li se na loňský rok, událo se na českých silnicích 103.821 dopravních nehod, z nichž 17 453 (22 %) o posledním všedním dnu týdne. Má to své důvody. Na silnicích je více aut, lidé se přesouvají z měst na venkov a nekoncentrují se na řízení. Psychologové pro to dokonce mají vlastní termín, tzv. „syndrom víkendové hlavy“.

Nová Škoda je tady: Jmenuje se Sunroq a je to kabriolet!

Škodovka se tohoto tématu chytla a odstartovala kampaň, jejíž cíl rozhodně není skromný. Situaci na českých silnicích chce otočit a z pátku udělat nejbezpečnější den. Projekt získal partnerskou záštitu od dopravní policie ČR, asociace Záchranný kruh a neziskové organizace Tým silniční bezpečnosti.

Bezpečný pátek cílí na všechny řidiče, ale nejsou to jen oni, koho chce Škodovka o bezpečnosti preventivně informovat. I proto jsme v rámci tiskové konference navštívili základní školu v Mladé Boleslavi, kde byla jedna hodina vyhrazena prezentaci o bezpečnosti na silnicích. Žáci druhé třídy byli snaživí a výuku si užívali (snad to nebylo jen kvůli tomu, že jim odpadla matematika).

Pamatujete? Toto jsou nejslavnější limitované edice vozů Škoda!

Trochu hrozivý byl počet rukou prcků, kteří se přiznali, že se v autě sem tam nepřipoutají a rodičům to nikterak nevadí. Aby výuka tento nešvar eliminovala, bylo dětem puštěno video, které ukazovalo figurínu v dětské autosedačce havarující v rychlosti 50 km/h. Soudě dle sborového zahučení věřím, že příště už si ratolesti jízdu v nepřipoutané sedačce více rozmyslí.

Praktická ukázka zahrnovala i zkoušku aplikace projektu Bezpečné cesty. Jde o tzv. interaktivní přecházení, na kterém si děti mohou simulovat situace z reálného provozu a systém je „učí“, jak správně a bezpečně přejít. Zajímavá je i ukázka brzdné dráhy. Suchá čísla dětem v lavicích mnoho neřeknou. Mnohem větší smysl má aplikace, která ukazuje rozdíly v brzdné dráze při různých rychlostech.

Těžkých zranění je méně, úmrtí bohužel ne

Statistiky dále ukazují, jak se daří naplňovat národní strategii pro rok 2020, která si dává za cíl konstantně snižovat počet těžkých zranění a usmrcení na českých silnicích. Projekt odstartoval roku 2009, kdy se v Česku těžce zranilo 3536 osob. Do roku 2017 měl tento počet klesnout na 2518. Dařilo se dokonce ještě o něco lépe, s těžkými zraněními opouštělo místo nehod „jen“ 2339 lidí.

Údaje o smrtelných nehodách už bohužel tak lichotivé nejsou. V roce 2009 přišlo na tuzemských silnicích o život 832 lidí. Loni jich dle národní strategie mělo být 466, avšak počet byl o 36 osob vyšší. Nejvýraznější odchylku od zavedení strategie ale zaznamenáváme v roce 2015, kdy předpoklad hovořil o 557 zesnulých, celkem jich ovšem bylo o 103 více.

Rallye Dakar 2019
Spolupracujeme s TipCars.com
Český vyhledávač letenek Kiwi dál raketově roste, loni prodal o polovinu více letenek Český vyhledávač letenek Kiwi dál raketově roste, loni prodal o polovinu více letenek

Celosvětový růst letecké dopravy znovu výrazně prospěl…

Glosa Miloše Vávry: Brexit jako dokonalý chaos Glosa Miloše Vávry: Brexit jako dokonalý chaos

Na britské politické scéně neexistuje jednota v dalším…

Britové neměli jasno, co od brexitu chtějí, říká analytik Havelka Britové neměli jasno, co od brexitu chtějí, říká analytik Havelka

Dolní sněmovna britského parlamentu odmítla brexitovou…

ONLINE: Brexitová dohoda tvrdě narazila, padnout může i vláda Mayové ONLINE: Brexitová dohoda tvrdě narazila, padnout může i vláda Mayové

Britští poslanci podle očekávání odmítli dohodu o…

 

Štítky Škoda

 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Bodový systém 2019: Za dvě červené bez řidičáku i méně bodů za alkohol? Bodový systém 2019: Za dvě červené bez řidičáku i méně bodů za alkohol?

Policie zveřejnila statistiku nehodovosti za rok 2018.…

Nová Toyota Supra oficiálně: Už žádná tajemství! Jen u šestiválce nezůstane Nová Toyota Supra oficiálně: Už žádná tajemství! Jen u šestiválce nezůstane

Pátá generace legendárního sportovního vozu je konečně…

 

 
Toyota Supra vs. BMW Z4: Prozkoumejte sourozence s totožnou technikou bok po boku

Toyota Supra vs. BMW Z4: Prozkoumejte sourozence s totožnou technikou bok po boku

Včera

Po letní premiéře BMW Z4 se včera světu oficiálně představila také nová Toyota Supra.
Blesk.cz

Matku s dítětem srazilo na chodníku auto: „Kde je moje dítě,“ křičela těsně před smrtí

Matku s dítětem srazilo na chodníku auto: „Kde je…

V pondělí 14. ledna ve večerních hodinách přišla o život mladá maminka Nicole (†23), kterou na chodníku srazilo…

Spider-Man: Daleko od domova trailer – Peter Parker se spojí s Nickem Furym

Spider-Man: Daleko od domova trailer – Peter Parker…

Fanoušci pavoučího muže se dočkali. Světlo světa spatřil první trailer k druhému dílu jeho dobrodružství, který…

 

iSport.cz

Skvělá kariéra, až na jeden zápas. Turek si rýpl do Čecha a oživil smutek

Skvělá kariéra, až na jeden zápas. Turek si rýpl do…

Ke konci kariéry Petra Čecha se vyjádřilo mnoho fotbalistů, jeden tweet by ale asi nejradši ani neviděl.…

Debut mladičkého Bednáře: akce ve vlaku i nevídaný vlastňák

Debut mladičkého Bednáře: akce ve vlaku i nevídaný vlastňák

Na tuhle premiéru v Tipsport extralize teprve šestnáctiletý brankář Jan Bednář z Karlových Varů jen tak…

 

Reflex.cz

Hrdinný Zemanův soudruh Vodička, iniciativní Zemanův kancléř Mynář a Zemanovi nejmenovaní profesoři

Hrdinný Zemanův soudruh Vodička, iniciativní Zemanův…

Jako vody Žluté řeky, jejíž dravý proud se chystá při další návštěvě Číny prezident Zeman po vzoru Velkého…

10 nejpříjemnějších zemí světa podle turistů: Česko je mezi nimi a vedlo si skvěle

10 nejpříjemnějších zemí světa podle turistů: Česko…

Česká republika není proslavena právě nejlepšími službami na světě, ale zahraniční turisté, kteří sem…