8.6. 2018 Stanislav Kolman Stanislav Kolman

Škodovka spouští bezpečnostní kampaň s nemalým cílem. Co je to Bezpečný pátek?

 

Mladoboleslavská automobilka se dlouhodobě věnuje studii dopravních nehod a na jejich základě se snaží zlepšovat bezpečnost vlastních produktů. V rámci prevence nyní představuje projekt Bezpečný pátek.

Škodovka si nás tento týden pozvala do Mladé Boleslavi, abychom se seznámili s jejími aktivitami v oblasti bezpečnosti, přičemž stěžejním bodem akce se nakonec stalo odhalení projektu Bezpečný pátek.

Ještě před představením této bezpečnostní mise pár faktů na úvod: automobilka v posledních deseti letech analyzovala více než tisícovku reálných dopravních nehod, posílala k nim své experty a zpracovávala data o incidentech a prostředí, ve kterém se staly. Výzkum prozrazuje, že za 99,8 % úmrtí při dopravních nehodách může člověk.

A jistě nepřekvapí, že nejrizikovějším dnem na českých silnicích je pátek. Zaměříme-li se na loňský rok, událo se na českých silnicích 103.821 dopravních nehod, z nichž 17 453 (22 %) o posledním všedním dnu týdne. Má to své důvody. Na silnicích je více aut, lidé se přesouvají z měst na venkov a nekoncentrují se na řízení. Psychologové pro to dokonce mají vlastní termín, tzv. „syndrom víkendové hlavy“.

Nová Škoda je tady: Jmenuje se Sunroq a je to kabriolet!

Škodovka se tohoto tématu chytla a odstartovala kampaň, jejíž cíl rozhodně není skromný. Situaci na českých silnicích chce otočit a z pátku udělat nejbezpečnější den. Projekt získal partnerskou záštitu od dopravní policie ČR, asociace Záchranný kruh a neziskové organizace Tým silniční bezpečnosti.

Bezpečný pátek cílí na všechny řidiče, ale nejsou to jen oni, koho chce Škodovka o bezpečnosti preventivně informovat. I proto jsme v rámci tiskové konference navštívili základní školu v Mladé Boleslavi, kde byla jedna hodina vyhrazena prezentaci o bezpečnosti na silnicích. Žáci druhé třídy byli snaživí a výuku si užívali (snad to nebylo jen kvůli tomu, že jim odpadla matematika).

Pamatujete? Toto jsou nejslavnější limitované edice vozů Škoda!

Trochu hrozivý byl počet rukou prcků, kteří se přiznali, že se v autě sem tam nepřipoutají a rodičům to nikterak nevadí. Aby výuka tento nešvar eliminovala, bylo dětem puštěno video, které ukazovalo figurínu v dětské autosedačce havarující v rychlosti 50 km/h. Soudě dle sborového zahučení věřím, že příště už si ratolesti jízdu v nepřipoutané sedačce více rozmyslí.

Praktická ukázka zahrnovala i zkoušku aplikace projektu Bezpečné cesty. Jde o tzv. interaktivní přecházení, na kterém si děti mohou simulovat situace z reálného provozu a systém je „učí“, jak správně a bezpečně přejít. Zajímavá je i ukázka brzdné dráhy. Suchá čísla dětem v lavicích mnoho neřeknou. Mnohem větší smysl má aplikace, která ukazuje rozdíly v brzdné dráze při různých rychlostech.

Těžkých zranění je méně, úmrtí bohužel ne

Statistiky dále ukazují, jak se daří naplňovat národní strategii pro rok 2020, která si dává za cíl konstantně snižovat počet těžkých zranění a usmrcení na českých silnicích. Projekt odstartoval roku 2009, kdy se v Česku těžce zranilo 3536 osob. Do roku 2017 měl tento počet klesnout na 2518. Dařilo se dokonce ještě o něco lépe, s těžkými zraněními opouštělo místo nehod „jen“ 2339 lidí.

Údaje o smrtelných nehodách už bohužel tak lichotivé nejsou. V roce 2009 přišlo na tuzemských silnicích o život 832 lidí. Loni jich dle národní strategie mělo být 466, avšak počet byl o 36 osob vyšší. Nejvýraznější odchylku od zavedení strategie ale zaznamenáváme v roce 2015, kdy předpoklad hovořil o 557 zesnulých, celkem jich ovšem bylo o 103 více.

Spolupracujeme s TipCars.com
Čínské aerolinky se stávají novým mostem na Východ, těží přitom z mohutných dotací Čínské aerolinky se stávají novým mostem na Východ, těží přitom z mohutných dotací

Během pouhých čtyř let se může čínská letecká doprava…

Záplavy v jižní Indii uvěznily tisíce lidí, mrtvých je přes 350 Záplavy v jižní Indii uvěznily tisíce lidí, mrtvých je přes 350

Jihoindický stát Kérala se potýká s katastrofálními…

Policie zadržela v Dubí na shromáždění DSSS šest lidí Policie zadržela v Dubí na shromáždění DSSS šest lidí

Policie zadržela na shromáždění krajní pravice v Dubí…

Praha zatím nevlastní sto procent v Pražských službách Praha zatím nevlastní sto procent v Pražských službách

Hlavní město ještě nevykoupilo od drobných akcionářů…

 

Štítky Škoda

 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Škoda Kodiaq dostala nové motory. A také výrazně vyšší cenovky... Škoda Kodiaq dostala nové motory. A také výrazně vyšší cenovky...

V nabídce Škody Kodiaq se nově objevuje patnáctistovka…

 

 
Dacia Duster přijede s novým turbodieselem 1.5 Blue dCi. Známe jeho technická data

Dacia Duster přijede s novým turbodieselem 1.5 Blue dCi. Známe technická data

Dnes 17:28

Oblíbené rumunské SUV se kvůli emisním normám dočká nové generace vznětové patnáctistovky. Motor 1.5 Blue dCi nabídne dvě výkonové verze.
Blesk.cz

Přijdou Korejci o monopol? OLED panely do smartphonů chtějí vyrábět nejméně další dvě firmy

Přijdou Korejci o monopol? OLED panely do smartphonů…

Smartphony s OLED panelem mají zatím stále status prémiových zařízení. Je to proto, že OLED displeje jsou dražší…

Módní téma týdne Františky: Ošidné hry na ledovou královnu

Módní téma týdne Františky: Ošidné hry na ledovou královnu

Na hogo fogo parties nejsou jen slavní, jež povinnou atraktivnost akce víceméně jistí. Většinu hostů naopak…

 

iSport.cz

Sparta v přípravě rozdrtila Mnichov. Pšenička si připsal hattrick

Sparta v přípravě rozdrtila Mnichov. Pšenička si…

Hokejisté pražské Sparty rozdrtili v duelu o konečné 3. místo na turnaji Red Bulls Salute v německém…

Schick, Barák i mladé pušky. Jak jsou na tom Češi před startem Serie A?

Schick, Barák i mladé pušky. Jak jsou na tom Češi…

Sedm českých stop najdeme na soupiskách prvoligových italských celků, ale kolik z nich pronikne do základních…

 

Reflex.cz

Největší džihád je spravedlivé slovo nespravedlivému vládci. Co je džihád a proč ho islám nechápe jen jako násilí

Největší džihád je spravedlivé slovo nespravedlivému…

Džihád – arabské slovo, jež ve spojení s islámem vyvolává v mnoha lidech hrůzu a odpor. Kritici islámu používají…

Na Balatonu vše v pořádku. Gastronomie maďarského venkova sympaticky uvízla v tradicích

Na Balatonu vše v pořádku. Gastronomie maďarského…

Už týden velmi poctivě cestuji po Maďarsku. Jako malá jsem u Balatonu prožila nejedno léto a vlastně mě nesmírně…