Test Auto.cz

Audi TT 2.0 TFSI Quattro – Konečně je s ním zábava

18.11. 2014
Verdikt
 

Být stylové, na poměry třídy praktické či rychlé, to všechno již Audi TT umělo. Ale zábavné? Takové dokáže být až nyní.

Když se v roce 1998 představilo třídveřové kupé od Audi se základem v menším modelu A3, bylo přijato velkolepě, zejména díky netradičnímu a velmi přitažlivému vzhledu. S postupem času si ovšem TT vysloužilo i docela hodně posměšků, říkalo se o něm kupříkladu, že se jedná o automobil pro kadeřníky. Nic to ale nezměnilo na skutečnosti, že i druhá generace tohoto modelu byla velice úspěšná a nyní zde již máme třetí vydání.

Pokud bychom se řídili zažitými stereotypy, tak bychom mohli říci, že je to auto sice vzhledově opět přitažlivé, kvalitně vyrobené a relativně praktické, ale jízdně příliš odtažité, byť docela rychlé. Jenže tentokrát mají být věci trochu jinak – podle Audi máme konečně očekávat vůz, který se sportovně nejen tváří, ale i tak jezdí.

Nejdříve se ale podívejme na vzhled vozu. Ingolstadtská automobilka se snaží z modelu TT vytvořit ikonu po vzoru Porsche 911, není tedy divu, že třetí pokračování vypadá na první pohled podobně jako dříve. Celkový tvar evokuje předchůdce, podobně jako záď. Snad jenom příď má výrazně ostřejší a zamračenější výraz. Jenže když postavíte současnou a druhou generaci TT vedle sebe tak jako jsme to udělali my, zjistíte, o kolik moderněji novinka vypadá. Je atletičtější, dopilovanější, má propracovanější světlomety a celkově vypadá mužněji, zejména v kombinaci s paketem S-line, který testovanému vozu nechyběl.

obrázek [600 x 337]  

Pokud je něco potřeba pochválit, pak to není exteriér, ale spíše interiér, který zcela boří zažitá pravidla. Na první pohled je všechno tak, jak byste čekali. Použity jsou kvalitní materiály, sedí se správně nízko a pozice za volantem je rovněž velmi dobrá. Zadní sedadla jsou však vhodná spíše jenom na kratší cesty kvůli nedostatku místa na hlavu, ale to asi nikoho nepřekvapí. Jenže pak si všimnete minimalismu palubní desky, který začíná tato automobilka vypilovávat k dokonalosti.

Pěkným detailem je ovládání samočinné klimatizace přímo na výdechách ventilace. Je to funkční, přehledné a velmi působivé. Audi jako by pochopilo, že počet displejů v moderních automobilech je příliš vysoký. S tím souvisejí i další funkce, které všechny spadají pod jeden displej – ten přímo před vámi, který zároveň tvoří digitální ukazatele. V autě tak nenajdete ani displej autorádia, ani obligátní obrazovku na středu palubní desky, které tak může být až pozoruhodně čistá.

Test 2009: Audi TT RS – (Velmi) rychle kupředu

Jako u všech nových věcí, i tento systém má drobná úskalí. V první řadě je třeba si nastavit volant tak, abyste skrz něj viděli na obrazovku. Řidiči, kteří mají rádi volant spíše níže, mohou mít problém s částečným zakrýváním displeje věncem volantu. Troufám si však říci, že drtivá většina lidí s tímto problém mít nebude. Dalším úskalím může být menší přehlednost displeje. Informativně dokáže zobrazovat všechno – rychlost, otáčky motoru, navigaci, spotřebu či jaké rádio hraje, ale pokud chcete dělat více věcí najednou, třeba mít před sebou navigaci, vidět aktuální spotřebu a ladit jinou stanici, narazíte na komplikovanější ovládání a omezenější zobrazení. Holt některé věci musíte dělat postupně a je třeba si také zvykat, že jediné místo, kde vidíte kupříkladu rádiové stanice, je přímo před vámi.

obrázek [600 x 355]  

I přesto hodnotíme daný systém kladně, zejména když navigace bere data z Google Earth, takže máte před sebou satelitní snímek oblasti, kterou projíždíte. To je zatím nejlepší systém, který jsme viděli – výrazně zlepšuje orientaci. Výtečná je také konektivita infotainmentu. Stačí připojit mobilní telefon a můžete poslouchat hudbu z internetových rádií či brouzdat po internetu. Hodí se zmínit ještě zavazadelník, který s objemem 305 litrů stačí i na delší výlet pro dva, případně pak můžete do roviny sklopit zadní sedadla a prostor výrazně zvětšit.

Motor a převodovka – Pohotoví vždy a všude

Námi testované TT mělo pod kapotou dvoulitrový turbomotor o výkonu 169 kW, který je dobře známý třeba z útrob Volkswagenu Golf GTI Performance. Jedná se o zatím základní agregát TT, v našem případě však cena modelu narostla ještě o pohon všech kol a s ním spojený šestistupňový dvouspojkový automat DSG. Spojení manuálu a čtyřkolky není pro tuto verzi k dispozici.

Od základního motoru člověk nečeká velké věci, v tomto případě je ale udávaných 230 koní zcela dostačujících, zejména ve spojení s točivým momentem 370 N.m. Tuto jednotku z řady EA888 jsme zkoušeli v různých výkonových verzích již několikrát a pokaždé potěšila svým naladěním. Jedná se totiž o motor, který silně táhne snad ve všech otáčkách, má velmi rychlé reakce a malou prodlevu turbodmychadla. Ostatně stačí se podívat, v jak širokém spektru jsou maxima výkonu a točivého momentu dostupná.

V praxi to znamená, že motoru je téměř jedno, v jakých zrovna pracuje otáčkách, vždycky vyrazí naléhavě kupředu. Výrazněji se přitom rozjede okolo 2500 otáček. I když tedy budete řadit nahoru už ve 3000 ot./min, stejně budete rychlejší než většina automobilů okolo vás. Nejlépe se pak turbomotor cítí zhruba okolo středu otáčkoměru, nahoře mu již trochu dochází dech – výkonovou špičku rozhodně nečekejte. V tomto případě vám ale zásadně chybět nebude.

obrázek [600 x 319]  

Námi testovaná verze měla dvouspojkovou převodovku S-Tronic se šesti stupni. Ne každé DSG, kterým S-Tronic je, se nám líbí, v tomto případě ale není skříni téměř co vyčítat. V režimu D řadí hladce, ale stále rychle a inteligentně. Dá se s ní jezdit i velmi plynule a nevadí ani při parkování, kdy se rozjíždí citlivě. Když přepnete do manuálního režimu a řadíte tlačítky pod volantem, tak převodovka reaguje na každý podnět okamžitě, přeřazuje s mírně teatrální ránou z výfuku a vždycky poslouchá na slovo, snad jenom s výjimkou situace, kdy narazíte na omezovač otáček – to přeřadí i bez povelu.

Nicméně kvůli charakteristice turbomotoru nebudete mít potřebu se k omezovači přibližovat. Pravověrní tak mohou tvrdit, že s manuálem je spojení řidiče s automobilem bezprostřednější a ti zkušení mají i lepší kontrolu nad vozem a my jim to rozporovat rozhodně nebudeme, ale tato konkrétní převodovka je s autem natolik sehraná, že ničím při ostré ani běžné jízdě nerušila.

Zpřevodování je na poměry podobných automobilů hodně dlouhé, ale přesně pasuje k naladění motoru „do tahu“. Zajímavé na tomto TT navíc je, že i přes nikterak zásadní výkon jej v rozletu zabrzdí až omezovač otáček na 250 km/h. Na stovku se automobil rozjede za pouhých 5,3 sekund, podobně jako třeba BMW M3 E46, které ale mělo 252 kW! Vůz přitom působí přesně tak rychle, jak daná čísla naznačují. To je pro nás překvapivé, protože navzdory povrchovým dílům z hliníku váží 1410 kilogramů, což vzhledem k pohonu všech kol není mnoho.

Test 2006: Audi TT 2.0 TFSI – dvoudveřový dorost

Veskrze pozitivní dojem z pohonné soustavy podtrhlo měření spotřeby. Po městě jsme dokázali jezdit za deset litrů benzinu na sto kilometrů, mimo něj se klidný řidič dostane i k šesti. Na dálnici při 130 km/h pak počítejte s 8,5 l na 100 km, naopak při ostré jízdě po okresce si auto vezme 22 litrů, což není na dané poměry špatná hodnota. Efektivnost jednotky však nejlépe ukázal zhruba 300 km dlouhý přesun po německých dálnicích, kde jsme se neomezovali. Tam si TT při poměrně vysokém rychlostním průměru 140 km/h nárokovalo jen 9,4 l na 100 km, i když tomu dopomohl i menší provoz.

Obratnější, než se zdá

I v tomto modelu se objevil systém Drive select, který umožňuje nastavit vůz podle aktuálních preferencí, a to včetně zvuku či chování pohonu všech kol. Pokud si nastavíte režim Dynamic, tak se zostří reakce převodovky, objeví se sice umělý, ale poměrně zajímavý zvuk motoru, výfuk bude při přeřazování prskat ještě o trochu více a také ztuhne řízení. V Comfortu je pak automobil lepší na každý den či delší cesty. My ale nejčastěji volili vlastní nastavení v režimu Individual, kdy jsme preferovali nastavení Dynamic až na řízení, jež nám vyhovovalo lehčí.

Testovaný vůz měl o 10 mm snížený sportovní podvozek S-line s pasivními tlumiči. Asi bychom si raději připlatili za adaptivní tlumení, protože tento podvozek se ukázal být dosti tvrdý. To vadilo zejména při každodenním použití, kdy se od zavěšení na nerovnostech ozývaly rány a vůz na silnicích citelně trpěl, stejně jako posádka.

Když už jsme u záporů, je třeba zmínit i vyšší hlučnost v interiéru. Pokud je člověk zvyklý třeba na Audi A3, může ho hluk v TT překvapit. Není se však čemu divit, relativně nízká hmotnost, bezrámová okna a široké pneumatiky si svou daň někde vybrat musely.

obrázek [600 x 389]  

V jiných ohledech nás tohle Audi příjemně překvapilo. I když je podvozek tužší a nepohodlný, reálně to na typických zvlněných českých okreskách nepředstavuje až takový problém. Při přejezdu nerovností ve vyšším tempu se nestane, že by vyvedly automobil z rovnováhy a rázy se nepřenášejí ani do řízení. I s daným výkonem je tak nové TT velmi schopná okresková zbraň.

Za to může nejen dobrá přilnavost, ale i pohon všech kol Haldex páté generace, který se zejména na jiném než suchém povrchu výrazněji zapojuje do děje. Až překvapivě často tak můžete zadní nápravu využít k zatáčení, pod plynem se totiž auto správně stočí dovnitř, místo toho, aby nedotáčivě odpochodovalo pryč. Je velká škoda, že se nedá stabilizační systém vypnout úplně, ale jenom omezit, protože styl s jakým se TT vrhá do zatáčky, často již v mírné přetáčivosti, a způsob jak z utažených zatáček vyjíždí jemným smykem všech kol, by šel dotáhnout k dokonalosti. V Audi si ale možná vzpomněli na první TT, které mělo problémy s ostrou přetáčivostí, jež stála několik majitelů život.

Audi TT: První jízdní dojmy

Pokud tedy o Haldexu stále pochybujete, projeďte se tímto TT. Dokonce i při rychlejším odjezdu z místa se zatočenými koly se dá docílit decentního, snadno kontrolovatelného přetáčivého smyku, kdy cítíte, že dochází k prokluzu spíše zadních, než předních kol. Závěry diferenciálů pak simuluje systém přibrzďování jednotlivých kol. Naopak při ostrém tempu se již nejedná o typické Audi, které velmi dobrou přilnavostí maskuje tupě naladěný podvozek, ale naopak jde o živý stroj, který pod vámi krásně pracuje, ale zároveň zůstává stabilní i ve vyšších rychlostech. Pihou na kráse je pouze řízení, které sice funguje uspokojivě, ale také filtruje drtivou většinu informací od předních kol.

obrázek [600 x 302]  

Celkově jsme však možná až překvapeni, jak hbité, zábavné a bezprostřední umí TT být. Řidič je konečně náležitě zapojen do děje, byť jsou mu stále upírány drobné radosti.

Závěr

Očekávali jsme, že Audi TT třetí generace bude kvalitním, stylovým a rychlým vozem, ale na silnici jsme dostali i to, v co jsme nedoufali – nadšení, opravdové schopnosti, tedy prostě a jednoduše řidičskou atraktivitu. Tohle kupé má navíc výtečný turbomotor, který stále udivuje elánem i spotřebou, a téměř neprůstřelnou převodovku S-Tronic.

Velmi oceňujeme také inovativní interiér s dokonalou navigací. Trochu překvapivě však TT pokulhává v oblastech, kde bychom to nečekali, zejména co se týče odhlučnění kabiny. To je spolu s tužším podvozkem S-line ovšem pouze kaňka na kráse modelu, který konečně jezdí tak, jak měl vždy. S vtipy o autě pro kadeřníky tak je zdá se konec...

Video

Nejlevnější verze modelu999.900 Kč (TT 2.0 TFSI/169 kW)
Základ s testovaným motorem1.129.900 Kč (TT 2.0 TFSI Quattro S-Tronic/169 kW)
Testovaný vůz s výbavou1.566.000 Kč (TT 2.0 TFSI Quattro S-Tronic/169 kW)

Plusy

  • Efektivní a řízný turbomotor
  • Skvělá ovladatelnost
  • Dobře fungující pohon všech kol
  • Výtečný dvouspojkový automat
  • Minimalistický a inovativní interiér
  • Reálná rychlost
  • Navigace Google Earth

Minusy

Spolupracujeme s TipCars.com

Audi TT 2.0 TFSI Quattro

Cena v základní výbavě: 1 129 900 Kč Cena v testované výbavě: 1 566 000 Kč

Základní výbava:Šest airbagů, Audi Parking systém, samočinná klimatizace ve speciálním TT vzhledu, dekorace platin Micrometallic, elektrické přídavné topení, kontrola tlaku vzduchu v pneumatikách, multifunkční sportovní volant dole zploštělý, přední sedadla s nastavitelnou výškou, autorádio MMI, sportovní sedadla vpředu, uchycení dětské sedačky Isofix, vnější zrcátka elektricky nastavitelná a vyhřívaná, vnitřní zrcátko automaticky zatmavitelné, xenonová světla Plus, zadní diodové svítilny atd.

Výbava testovaného vozu:Sportovní paket S-line (+70.300,-), diodové světlomety (+34.500,-), devatenáctipalcová kola Blade (29.700,-), S-sportovní sedadla vpředu (+19.500,-), navigační systém MMI Plus (70.300,-), audiosystém Bang & Olufsen (24.000,-), Audi drive select (5.700,-) atd.

Úsek dálnice D11 do Hradce se otevře za měsíc, pokračování trasy brání ekologové Úsek dálnice D11 do Hradce se otevře za měsíc, pokračování trasy brání ekologové

Poslední úsek dálnice D11 z Prahy do Hradce Králové z…

Írán bude dál pokračovat v testování raket. I přes americké sankce Írán bude dál pokračovat v testování raket. I přes americké sankce

Írán bude všemi silami pokračovat ve svém raketovém…

Sdílené ekonomice se v Číně daří. Vrací nás ke komunistické podstatě, tvrdí podnikatel Sdílené ekonomice se v Číně daří. Vrací nás ke komunistické podstatě, tvrdí podnikatel

Služby založené na principech takzvané sdílené ekonomiky…

Tesla začíná dodávat Model 3 zákazníkům. Na vůz má půl milionu objednávek Tesla začíná dodávat Model 3 zákazníkům. Na vůz má půl milionu objednávek

Na první sedan elektromobilu Model 3 má už americká…

 

Štítky Audi Testy Sportovní

Technické údaje
Motor Audi TT 2.0 TFSI Quattro
Typ motoru: přeplňovaný zážehový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1984
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 169 / 4500
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 370 / 1600 - 4300
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 250
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 5.3
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 8.3 / 5.4 / 6.4
Emise CO2:149
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 305 / -
Objem nádrže (l):55
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1410 / 325
Rozměr pneu:245/35 R 19
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4177
b) šířka (mm): 1832
c) výška (mm): 1353
d) rozvor (mm): 2505
e) rozchod vpředu (mm): 1572
f) rozchod vzadu (mm): 1552
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 910 / 1120
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 410 / 680
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1010
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):730
k) šířka vpředu (mm): 1480
l) šířka vzadu (mm): 1380
délka sedáku vpředu (mm): 580
délka sedáku vzadu (mm): 410
výška opěradla vpředu (mm): 680
výška opěradla vzadu (mm): 640
místo vzadu pod předním sedadlem: Ano
 

Přidat názorDiskuse: Audi TT 2.0 TFSI Quattro – Konečně je…

Ondřej ChamillaOndřej Chamilla
moderoval 18.11.2014 tuto diskuziDoporučujeme
Když policista řídí provoz na křižovatce. Víte, co znamenají jeho gesta? Když policista řídí provoz na křižovatce. Víte, co znamenají jeho gesta?

Policista řídící provoz na křižovatce mnohé řidiče mate.…

Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo? Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo?

Ne ve všech státech Evropské unie se nafta označuje jako…

 

AutoRevue
Stojí zlomek toho, co nové. Vybrali jsme 8 ojetin, na kterých nemůžete prodělat Stojí zlomek toho, co nové. Vybrali jsme 8 ojetin, na kterých nemůžete prodělat

Nejpalčivější problém, který sužuje nové automobily, je…

Téměř osmdesátiletá žena jela 235 km/h, její výmluva vás překvapí! Téměř osmdesátiletá žena jela 235 km/h, její výmluva vás překvapí!

Jet autem 235 km/h za hodinu není jen tak ani pro zkušené…

 V Audi TT je trocha Octavie Scout. Dostalo diesel se čtyřkolkou V Audi TT je trocha Octavie Scout. Dostalo diesel se čtyřkolkou

Dvoulitrový turbodiesel je u Audi TT klasika, stejně jako…

Řídili jsme nové Audi TT RS: Je to pětiválcová motokára! Řídili jsme nové Audi TT RS: Je to pětiválcová motokára!

Audi se snaží dále zdůraznit svoji sportovní image. Za…

  
Tesla Model 3 oficiálně. Kolik ujede? A jak vypadá její interiér?

Tesla Model 3 oficiálně. Kolik ujede? A jak vypadá její interiér?

Dnes 11:30

Nový model z dílny amerického výrobce elektromobilů zatím nabídne dvě verze, základní a s prodlouženým dojezdem.
Blesk.cz

Známý tanečník zemřel při nehodě: Před smrtí poslal fanouškům děsivý vzkaz

Známý tanečník zemřel při nehodě: Před smrtí poslal…

Tanečník Robert Anker (†27) z kanadské skupiny Diversity zemřel při autonehodě. Tento umělec se dostal do…

Zpěvák Michal Prokop (70) ruší koncerty: V nemocnici zápasí se zápalem plic

Zpěvák Michal Prokop (70) ruší koncerty: V nemocnici…

Ruší koncerty! Michal Prokop leží se zápalem plic v jedné z pražských nemocnic. „To se tak prostě někdy stane,“…

 

iSport.cz

Že Phelps po olympiádě hulí bongo? Plavání se posunulo, zjistil Šefl

Že Phelps po olympiádě hulí bongo? Plavání se…

PŘÍMO Z BUDAPEŠTI | Setkání s realitou na mistrovství světa v Budapešti zřejmě motýlkáře Jana Šefla posune…

Vedeme ligu, ne, smál se hrdina Baroš. Góly za Baník jsou emotivnější

Vedeme ligu, ne, smál se hrdina Baroš. Góly za Baník…

Přišel na hřiště půlhodinku před koncem zápasu. Očekávaný každým, kdo zápas sledoval. Stav zápasu byl v tu…

 

Reflex.cz

Babišovy nahrávky nejsou trestným činem

Babišovy nahrávky nejsou trestným činem

Policie odložila trestní oznámení, které Andrej Babiš podal ve věci tajně pořízených nahrávek jeho dohod o…

Muž zapomněl pod stromem v Berlíně kilo zlata a 3500 euro. Opravoval si tam kolo

Muž zapomněl pod stromem v Berlíně kilo zlata a 3500…

Příběh, kterému se ani nechce věřit, se odehrál ve čtvrtek v berlínské čtvrti Neukölln. Jeden muž tam měl menší…