Jeep Compass vs Subaru Forester vs Škoda Octavia Scout – Jednou nohou v terénu

Jeep Compass vs Subaru Forester vs Škoda Octavia Scout – Jednou nohou v terénu

 
 

Kompas, lesník, skaut – už svými názvy se nás snaží přesvědčit, jak moc offroadoví jsou. Co ale umí nabídnout ve skutečnosti?

Rozdíly mezi terénním a běžným rodinným vozem jsou dnes setřeny. Nabídka na trhu je tak rozmanitá, že určit jasnou dělící linii mezi silničními vozy a SUV je prakticky nemožné – můžete mít kombi s pohonem všech kol, nebo naopak terénně vyhlížející vůz, který pohání jen přední kola.

Příchod nového Jeepu Compass nás přiměl k netradičnímu srovnání: vybrali jsme trojici vozů, které spojuje jen znak náprav 4x4. Každý z nich je jiný, ale přesto mají mnoho společného. I přes zřetelné rozdíly je považujeme za srovnáníhodné alternativy.

obrázek [600 x 222]

Design

Vzhled karoserie určuje první dojem. Jeep na to jde od lesa. Proti předchozímu provedení se sice jeho design značně umravnil, i tak je ale z dané trojice s přehledem nejvýraznější. Compassu svědčí tvář ve stylu většího Grand Cherokee i vytažené hranaté blatníky – už před usednutím se nás snaží přesvědčit, že mimo asfalt je jako doma.

obrázek [250 x 333] Subaru vypadá na první pohled jako vůz stojící na pomezí mezi kombi a SUV. Přímé srovnání ale odhaluje, že proporcemi karoserie se jedná o klasické SUV, vždyť výška je téměř identická s Jeepem. Karoserie s velkými koly, širokými blatníky a velkou prosklenou plochou ale chce vyvolat dojem, že je jen terénním kombíkem. Snahu Foresteru nestrhávat na sebe pozornost, ale zároveň nabídnout decentní design ozvláštněný několika výraznějšími doplňky, hodnotíme také pozitivně.

Scout sází na jistotu – i přes dlouhé převisy elegantně tvarované kombi je ozvláštněno nelakovanými plasty, které zdůrazňují určení auta. V našem případě Octavie ještě vylepšuje dojem světle béžovou metalízou Safari a dvoubarevnými koly Proteus. Pár doplňků dokáže z Octavie i po letech udělat atraktivní auto.

Interiér

Vnitřek Jeepu buď nalezne pochopení a nebo okamžitě odradí. Proti předchozímu provedení zaznamenal značné zlepšení a zbavil se charakteru neuměle sestavených laciných plastových dílů. Přesto ale jde svým směrem: zatímco evropské automobilky hledají cestu vpřed, Jeep zkouší neotřelé retro ve stylu 90tých let.

Když akceptujeme jeho design, zjišťujeme, že nabízí tvrdé, avšak bytelné plasty. K tomu se přidávají robustní díly z nového Grand Cherokee a praktické detaily jako přídavná otevřená přihrádka před spolujezdcem nebo neobvyklé ovládání rádia ze zadní strany ramen volantu. Jediné, pro co nemáme pochopení, je umístění ovladače zámku mezinápravové spojky kamsi dolů mezi přední sedadla.

Sedí se vysoko a palubní deska ční také do značné výšky. To dodává ten správný offroad pocit. Zároveň tolik nevadí krátké sedáky a díky šikovnému vybrání ve stropu nad předními i zadními sedadly si budete libovat ve vzpřímené pozici – Compass nabízí ze všech konkurentů s přehledem nejvíc místa nad hlavou.

obrázek [250 x 377] Přejděme k Foresteru. Uvnitř dává jakékoliv snahy o offroadový design na první pohled stranou – palubní deska vypadá úplně jako ta v Impreze. Sedí se ale vysoko a způsob, jakým kabina obklopuje posádku si v ničem nezadá s pravými teréňáky. Hlavní pocit je, podobně jako v Jeepu, vzdušnost v oblasti ramen a hlavy, k tomu se ale u Subaru přidává na předních sedadlech stísněnost u nohou. Spolujezdec dokonce může mít problém pohodlně umístit své nárty pod palubní desku. Cestující vzadu mají sice na centimetry více místa, v Jeepu se ale cítí pohodlněji.

Podrobnější zkoumání potvrzuje první dojem: tady se zastavil čas. Pokud má Forester být pracantem, je to v naprostém pořádku. Jestli má ale zastat úlohu rodinného vozu, nebo dokonce dát pocit dobře vynaloženého třičtvrtěmilionu, pak Subaru nejspíš už obrazně řečeno ujel vlak.

To Octavia je z jiného světa. Seriózní, účelný design má navodit pocit kvality – a ve srovnání s dvojicí protivníků se mu to opravdu daří. Dojem kazí jen „hliníkový“ dekor a zbytečná parádička v podobě madla před spolujezdcem.

Vyšší pozice nad silnicí Scouta odlišuje od běžných verzí, ale k ortodoxním příslušníkům kategorie SUV má stále daleko. Cestující vpředu i vzadu si všimnou, že sedí výš, stále ale budou mít pocit jízdy v běžném rodinném voze. To je hlavní rys Octavie a záleží na preferencích, zda jde o přednost, nebo nedostatek.

obrázek [600 x 263]

Skutečné výhody interiéru Škody jsou jinde: má například informačně nejlépe vybavený přístrojový štít, nejpřehledněji rozmístěné ovládací prvky nebo nejštědřejší nabídku odkládacích prostorů.

Rozměry zavazadlového prostoruJeep CompassSubaru ForesterŠkoda Octavia Scout
Délka u dna [mm]8509301060
Šířka mezi podběhy [mm]98010601010
Výška pod roletou [mm]360410550
Nakládací hrana [mm]800740695
Objem dle VDA [l]458450605

Co se týká zavazadlového prostoru, je jednoznačným vítězem Octavia. To ostatně není žádné překvapení, jejich 605 litrů základního objemu hledá těžko konkurenci i napříč segmenty. Scout to v praxi potvrzuje nejdelší ložnou plochou z testovaných vozů a přidává nejníže položenou nakládací hranu.

Subaru a Jeep jsou podle objemu vyrovnanými konkurenty, rozměrově se zavazadlový prostor Foresteru ale blíží spíš tomu v Octavii. Pohled do tabulky zde trochu klame, japonský vůz je výrazně skladnější než ten americký.

Motor

Jeep vyráží do boje s papírově nejlepší pohonnou jednotkou. Má o 7 % vyšší objem ne u konkurentů a i jeho výkon 120 kW převyšuje motory Subaru a Škody. Zároveň ale musí rozpohybovat s přehledem nejtěžší auto…

Maximum točivého momentu 320 Nm neoslní, je ale dostupné v extrémně širokém pásmu od 1400 do 3600 min-1 a v praxi se motor podle toho chová. Po překonání nízkých otáček nastupuje konstantní zátah, kdy je při potřebě akcelerace prakticky jedno, jaký máte zrovna zařazený převod. Pro použití na silnici i mimo ni ideální, zvlášť když se motor rád nechá vytáčet a nemá problém se dotknout omezovače otáček na 5000 min-1.

Do karet dynamice hraje také krátké zpřevodování. Otáčky 2900 min-1 při reálných 130 km/h jsou na dnešní dobu vysoké, řidič se ale díky tomu může za všech okolností těšit hbité odezvě na plynový pedál.

TEST Jeep Compass 2,2 CRD – Bronzová medaile

Starosti způsobí podprůměrné odhlučnění. Je to závan ze světa offroadů, aplikace stejného agregátu v Mercedesech ukazují, že tento motor lze spolehlivě izolovat od posádky. Produkce vibrací je ale snížená na minimum, těžká karoserie s robustním uložením bloku se nenechá od čtyřválce rozklepat.

obrázek [180 x 308] Compass dokáže jezdit dlouhodobě se spotřebou kolem sedmi litrů. Mezi tradičními SUV je to slušný výsledek, jak se ale ukáže později, v tomto testu to Jeepu příliš nepomůže.

Subaru sází na unikátní koncepci – pohání jej podélně uložený čtyřválec s protiběžnými písty. Ten se svým chováním značně odlišuje od zbývajících dvou. Sice se vyznačuje nejhrubším chodem na volnoběh (to se může po zajetí zlepšit), za to ale řidiče odvděčí takřka lineárním zátahem.

Boxer nezná pojmy turbodíra a turboefekt, co víc: snaží se působit, jako by žádné turbodmychadlo neměl. Motor se hezky sbírá od nejnižších otáček a plynule táhne až za 4000 min-1. V praxi to znamená, že se nelze oddávat roztahování pod 2000 min-1, toto pásmo stačí jen k udržování rychlosti.

Japonští inženýři usoudili, že jejich zákazníci ocení charakteristiku co nejpodobnější zážehovým motorům. Ano, přesně tak se diesel od Subaru chová. Řidiče dokonce nabádá k vytáčení nejen svými reakcemi, ale i vyznačením bodu přeřazení na rychloměru.

obrázek [600 x 315]

Motor TDI je dobře známou klasikou. V provedení s common-railem (v Octavii od loňského roku) se zlepšila kultura chodu, snížený kompresní poměr na 16:1 ale v tomto konkrétním případě znamená, že při rozjezdu bez plynu má motor tendenci zhasnout.

Ačkoliv je z testované trojice Škoda nejslabší, kombinace menší čelní plochy a nižší hmotnosti dělá své. Motor v Jeepu je sice živější, Octavia je ale přesto na silnici hbitější. Se Subaru hraje na remízu, tipujeme ale, že většině zákazníků bude spíš vyhovovat silnější zátah z nízkých otáček u TDI než pozvolný nástup boxeru.

Mimochodem, velkou devizou Octavie je nejlepší odhlučnění z testovaných aut.

Odečtená spotřeba palivaJeep CompassSubaru ForesterŠkoda Octavia Scout
Spotřeba městský provoz [l/100 km]6,45,65,2
Spotřeba mimoměstský provoz [l/100 km]6,25,24,8
Průměrná rychlost jízdy 130 km/h [l/100 km]7,97,06,2
Otáčky motoru při rychlosti jízdy 130 km/h [min-1]290026002400

Asi nepřekvapí, že Škoda je z dané trojice nejúspornější. Do karet ji kromě aerodynamiky a hmotnosti hrají i nejdelší převody. Subaru se ale dokáže povážlivě přiblížit – ačkoliv je vyšší, má permanentní pohon všech kol a k testu dorazilo se syrovým motorem. S lehčí nohou se lze u obou modelů vejít do 6 litrů na 100 km. Jeep je tím třetím vzadu, ale poněkud neoprávněně: dlouhodobá spotřeba okolo 7 litrů je mezi pravověrnými SUV solidním výsledkem.

Podvozek

Situace už by mohla vypadat na jednoznačné vítězství Octavie. Při jízdě po okreskách i polních cestách se ale pořadí obrací.

Jeep ukazuje, že nedělal ramena jen na oko. Jeho podvozek je tvrdší, u vysoké karoserie nepřekvapí mírný sklon k nedotáčivosti a výraznější náklony v zatáčkách. Bezprecedentní je ovšem způsob, jakým se Compass i na 18palcových kolech vyrovnává s nerovnostmi. Řidič si může dovolit zcela ignorovat i větší výmoly, podvozek je spolehlivě utlumí bez jakýchkoliv rázů a dá o nich vědět jen mírným pohybem karoserie.

TEST Subaru Forester 2,0D – Pohodlí na maximu

Forester je na tom v komfortu o něco hůř, nabízí ale bezkonkurenční ovladatelnost. Suverénně zvládá průjezdy zatáček i ve vyšších rychlostech, na čemž má nezanedbatelnou zásluhu zadní lichoběžníková náprava. Málo se naklání a i na dálnici je dokonale směrově stabilní. Výměnou za to musí posádka akceptovat natřásání na rozbité polní cestě.

Octavia Scout je vedle této trojice najednou naprosto nevýrazná. Svou práci odvede dobře, ale není tak komfortní jako Jeep a před obratností Subaru se musí taky sklonit. Že se jedná jen o derivát standardního kombi potvrzuje houpavější jízda a tvrdé dotlumování velkých nerovností. V extrémních rychlostech navíc poněkud paradoxně nabízí větší jistotu vyšší Subaru.

Terénní schopnostiJeep CompassSubaru ForesterŠkoda Octavia Scout
Nájezdový úhel vpředu20°25°16,5°
Nájezdový úhel vzadu32°22°13,6°
Přechodový úhel20°23°-
Světlá výška205 mm215 mm179 mm

Mimo silnici nás nejvíc přesvědčil Jeep. V těžším terénu jej ale bude limitovat malý přední nájezdový úhel a uzávěra mezinápravové spojky fungující jen v nízkých rychlostech. Subaru boduje světlou výškou a samozřejmě i symetrickým pohonem všech kol. Jeho přednosti bychom ale pořádně rozpoznali až na sněhu nebo v blátě, a toho se nám během testu nedostalo. Od Škody pak těžko někdo očekává víc než dojet po prašné cestě na chalupu. To samozřejmě zvládá lehce, jen se u toho netváří tak suverénně jako Jeep nebo Subaru.

Cena

Už víme, jaké jsou faktické poměry sil trojice konkurentů. Jak si ale stojí v cenovém srovnání? Tady na nás čeká hned několik překvapení.

Především všechna tři auta jsou v testované výbavě i bez příplatků velmi slušně vybavena – kde jsou doby, kdy se kolem tři čtvrtě milionu dalo pořídit jen střídmě vybavené auto s pohonem všech kol.

Mezi uvedenou trojicí ale panuje na první pohled poměrně značný cenový rozdíl 100 tisíc korun. Nejlevnější je překvapivě (alespoň pro nás) Octavia Scout za 676.900,- Kč. Jeep je o značných 79 tisíc dražší než mladoboleslavské kombi, když stojí 757.500,- Kč. Nesmíme zapomínat, že s výjimkou Škody jsou testovaná auta zatížena dovozním clem.Navíc tento rozdíl ale z velké části smaže dorovnání výbavy.

ModelJeep CompassSubaru ForesterŠkoda Octavia Scout
První cena570.000,-
(2,0 VVT 4x2/115 kW)
589.000,-
(2,0X 4x4/110 kW)
656.900,
(1,8 TSI 4x4/118 kW)
Základní cena testované verze757.500,-779.000,-676.900,-
Zvolená výbavaLimitedComfortScout Edition CZ
Airbagy čelníSSS
Airbagy okenníSSS
Airbagy boční11.400,-SS
Asistent rozjezdu do kopceSSS
El. stahování oken/řidič aut.S/SS/SS/S
El. ovládaná/vyhřívaná zrcátkaS/SS/SS/S
El. sklopná zrcátka-S3.000,-
ESP (resp. Subaru VDC)SSS
Klimatizace automatická-S-
Klimatizace aut. dvouzónováS-S
Kožené čalouněníSExclusive46.900,-
Kůží potažený volantSSS
Litá kola, 17 palcůSSS
Litá kola, 18 palců4.400,---
Metalický lak12.000,-S11.600,-
Multimédia - Bluetooth6.000,-S2.000,-
Multimédia - navigace17.400,-Exclusive12.800,-
Multimédia - prémiové audio16.200,-S10.000,-
Parkovací kamera-S-
Parkovací senzory--9.100,-
Přední mlhovkySSS
Rádio CD/MP3SSS
Rádio měnič na 6 CDS-10.100,-
Sed. řidiče el. nastavitelnéS-18.100,-
Střešní okno21.000,-Exclusive20.100,-
Střešní ližinySSS
TempomatSSS
Vyhřívaná přední sedadlaSSS
Xenonové HID světlomety-S22.400,-
Záruka2 roky bez omezení3 roky/100 tis km2 roky
Cena při uvedené výbavě845.900,-909.000,-843.000,-

To samé platí pro Subaru s výjimkou jedné položky – na kožené čalounění zapomeňte. Stejně jako navigace a střešní okno náleží až do nejvyšší výbavy Exclusive, která má v ceníku napsáno 909 tisíc korun. Překvapivá je i naprostá absence možnosti parkovacích senzorů, to ale Subaru bohatě dorovnává standardní parkovací kameru. Tento prvek bychom naopak u zbývajících dvou hledali marně.

I Jeep ovšem představuje kompromisy ve výbavě. Verze Limited je nejvyšším stupněm, ke kterému jde doobjednat navigace s Bluetooth, prémiové audio a boční airbagy. Parkovací senzory, xenonové světlomety nebo snad jen elektricky sklopná zrcátka? Na to Jeep říká bohužel „zapomeňte“.

A tak můžeme za nejzajímavější nabídku označit Škodu. Cenově se konkurentům přinejmenším vyrovná a umí nabídnout nejrozsáhlejší výbavu.

obrázek [600 x 226]

Závěr

Dokonalosti ale přesto mladoboleslavský matador nedosáhl. Kdybychom měli sestavit ideální vůz, bude mít z dané trojice karoserii a interiér Škodovky, motor z Jeepu a podvozek se stálým pohonem všech kol ze Subaru. Nabídne americké tlumení nerovností, japonskou ovladatelnost a bude mít převodovku z produkce koncernu VW. Takový vůz ale neexistuje, proto se musíme spokojit s tím, co je na trhu.

Přesto když máme z trojice zvolit nejlepšího, vítěz je jednoznačný: Octavia Scout. Uveze toho nejvíc, je nejlevnější, má nejnižší spotřebu a svým chováním se podobá běžnému osobnímu autu. K tomu se přidávají desítky detailů – například od nejpropracovanějšího palubního počítače, přes třeba bohaté možnosti příplatkové výbavy až po skutečnost, že jako jediné auto v testu má elektrické stahování s oboustranným dojezdem u všech bočních oken.

Jeep Compass 2,2 CRD
+Komfort odpružení a tlumení nerovností
Pocit řízení terénního vozu
Velmi živý a mimořádně pružný motor
Atraktivní tvarové provedení
-Některé tvary v interiéru
Malý objem zavazadelníku (pod roletou)
Hlučný motor
Krátké sedáky
Parkovací senzory nedostupné ani za příplatek
Subaru Forester 2,0D
+Ovladatelnost, směrová stabilita
Úsporný motor s lineární charakteristikou
Vzdušný interiér, velký zavazadelník
Nejvyspělejší systém 4x4
Robustní konstrukce
Nejvyšší světlá výška, největší přední nájezdový úhel
-Zadrhávající řazení, tuhá spojka
Vysoká cena nejvybavenější verze
Nemoderní lacině působící interiér
Slabší komfort na nerovnostech
Škoda Octavia Scout 2,0 TDI
+Nejlépe sladěný celek
Nejvyšší kvalita provedení interiéru
Nejnižší základní cena, nejširší možnosti dovýbavy
Prostorný a dobře využitelný zavazadlový prostor
Spotřeba paliva ve všech jízdních režimech
Možnost objednání samočinné převodovky
-Vhodné jen do nejlehčího terénu
Zhasínání motoru při neopatrném rozjezdu
Málo místa pro kolena vzadu
Spolupracujeme s TipCars.com
Němečtí řidiči si pořizují stále širší automobily. Komplikují tím dopravu Němečtí řidiči si pořizují stále širší automobily. Komplikují tím dopravu

Dopravní komplikace v Německu jdou v posledních letech…

Skála: Kdyby se volba předsedy konala hned po volebním debaklu, dopadlo by to jinak Skála: Kdyby se volba předsedy konala hned po volebním debaklu, dopadlo by to jinak

Předsedou KSČM se po sobotním sjezdu stal opět Vojtěch…

Snad Češi jednou vyjdou do ulic kvůli vysokým cenám bytů, říká exdeveloper Koch Snad Češi jednou vyjdou do ulic kvůli vysokým cenám bytů, říká exdeveloper Koch

Nizozemec s českými kořeny Paul Vincent Koch pracoval už…

Vyšetřování údajného chemického útoku v Dúmě začíná. Experti jsou na místě Vyšetřování údajného chemického útoku v Dúmě začíná. Experti jsou na místě

Experti Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW)…

 
Technické údaje
Motor Jeep CompassSubaru ForesterŠkoda Octavia Scout
Typ motoru: přeplňovaný vznětovýpřeplňovaný vznětovýpřeplňovaný vznětový
Válce / ventily: 4 / 44 / 44 / 4
Zdvihový objem (ccm): 214319981968
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 120 / 3600108 / 3600103 / 4200
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 320 / 1400 - 3600350 / 1600 - 2400320 / 1750 - 2500
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 180186199
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 10.910.310.1
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 7.9 / 5.9 / 6.67.2 / 5.3 / 67.4 / 5.1 / 5.9
Emise CO2:172158155
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 458 / 1269450 / 1660605 / 1665
Objem nádrže (l):5164060
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1730 / 3451605 / 4451555 / 600
Rozměr pneu:215/55 R18225/55 R17225/50 R17
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 444845604584
b) šířka (mm): 181217801784
c) výška (mm): 171817001533
d) rozvor (mm): 263526152577
e) rozchod vpředu (mm): 152015301531
f) rozchod vzadu (mm): 152015301500
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 800 / 1030820 / 1050820 / 1000
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 620 / 890730 / 980730 / 920
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1065950880
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):10151010980
k) šířka vpředu (mm): 143514751440
l) šířka vzadu (mm): 142014401430
délka sedáku vpředu (mm): 450480520
délka sedáku vzadu (mm): 410470460
výška opěradla vpředu (mm): 620570620
výška opěradla vzadu (mm): 595570620
místo vzadu pod předním sedadlem: anoanoano
Hodnocení Jeep Compass Subaru Forester Škoda Octavia Scout
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 7 8 10
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 8 8 9
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 8 8 8
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 10 9 9
Odkládací plochy: 8 8 9
Dojem z řízení: 8 8 8
Výhled vpřed: 7 8 9
Výhled vzad: 6 7 8
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 7 9 9
Tah v nižších otáčkách: 10 8 9
Výkon ve vyšších otáčkách: 10 8 8
Hlučnost v nižších otáčkách: 7 9 8
Hlučnost v vyšších otáčkách: 7 8 9
Spotřeba: 7 9 9
Odstupňování převodovky: 9 8 10
Snadnost řazení: 8 8 10
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 9 8 8
Jízdní vlastnosti v extrému: 7 7 8
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 6 8 8
Přenos hnací síly na vozovku: 9 8 10
Účinnost brzd: 6 8 8
Velikost zavazadlového prostoru: 6 8 10
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 8 8 8
Variabilita zavazadlového prostoru: 8 8 8
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 7 7 8
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 7,73 8,04 8,69
 

Přidat názorDiskuse: Jeep Compass vs Subaru Forester vs Škoda…Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
V garáži Elona Muska zůstala jen dvě klasická auta. E-Type a lidový vůz V garáži Elona Muska zůstala jen dvě klasická auta. E-Type a lidový vůz

V losangeleském domě Elona Muska za v přepočtu 350…

TEST VW Arteon 2.0 TSI DSG 4Motion: Poslední funkční období TEST VW Arteon 2.0 TSI DSG 4Motion: Poslední funkční období

Nebude trvat dlouho a Arteon přenechá „funkci“ vlajkové…

 

 
Rozjíždění vozidla „na dvojku“: Škodí autu i vašim nervům!

Rozjíždění vozidla „na dvojku“: Škodí autu i vašim nervům!

Včera

K rozjíždění vozidla s manuální převodovkou z klidu slouží první převodový stupeň. Tak se to učí v autoškole. Co když ale při rozjezdu použijete „dvojku“? Co při tom hrozí? A proč je takový rozjezd pomalý a neplynulý?
Blesk.cz

Chlapec s autismem postavil největší repliku Titaniku z lega. Teď doplula do USA

Chlapec s autismem postavil největší repliku…

Největší světovou repliku neslavně proslulého parníku Titanic, která kdy byla sestavena z kostek lega,  trvalo…

„Žena hrdinka.“ Janu Nagyovou navrhli na státní vyznamenání

„Žena hrdinka.“ Janu Nagyovou navrhli na státní vyznamenání

V Poslanecké sněmovně se sešly návrhy na státní vyznamenání, které posoudí příslušný podvýbor. Mezi zasloužilými…

 

iSport.cz

Český tým na MS v hokeji 2018: mladíci z NHL a farem, ale i mazáci

Český tým na MS v hokeji 2018: mladíci z NHL a…

Sotva skončil jeden velký turnaj, prakticky hned je tu další. Na ZOH v Pchjongčchangu se umístil český tým pod…

SESTŘIHY: Olomouc se vrátila před Spartu, Plzeň porazila Brno

SESTŘIHY: Olomouc se vrátila před Spartu, Plzeň…

Fotbalisté Sparty ve 25. kole HET ligy zdolali i díky parádní trefě Nicolae Stanciua Jablonec 2:0. Na třetím…

 

Reflex.cz

KSČM nadále povede Filip, ve druhém kole volby porazil Skálu

KSČM nadále povede Filip, ve druhém kole volby porazil Skálu

Komunistickou stranu Čech a Moravy nadále povede Vojtěch Filip. Ve druhém kole tajné volby mu delegáti dnešního…

Skoro zázračná špalda: Dávala vojákům sílu do boje a pomáhá s trávením

Skoro zázračná špalda: Dávala vojákům sílu do boje a…

Svatá Hildegarda z Bingenu prý prohlásila: „Kdyby už člověk nemohl nic jíst a nic mu nepomáhalo, špalda jej…