Kia Sportage 1,6 GDI - GDIž vám stačí dobrý základ

Kia Sportage 1,6 GDI - GDIž vám stačí dobrý základ

 
 

Nejlevnější korejské SUV s pohonem pouze přední nápravy a benzinovou šestnáctistovkou. Tedy jak tohle dopadne…

Snaha automobilky Kia srovnat krok se zavedenou konkurencí v posledních letech připomíná procházku se štěnětem. Nadšeně vám poskakuje za zády, občas se zamotá mezi nohy, pak se zapomene na obzvláště voňavém rohu, aby vzápětí spokojeně funělo na vašem boku.

Když se před lety objevil Cee´d vypadlo to, že Korejci roky ztráty na automobilový mainstream definitivně smázli, jenže pak se ukázalo, že postavit velké SUV podle evropských požadavků by ještě mohl být oříšek. Kia Venga je naproti tomu znamenitým autem B-segmentu, ale ve stejné době přišlo zjištění, že sportovnost auta nedělá jen mimořádně líbivá karoserie Pro_cee´du. Bylo tedy zajímavé sledovat, kam se zařadí nová Sportage, která je téměř domácím produktem – vyrábí se u sousedů v Žilině.

obrázek [600 x 355]  

Jak už určitě víte z předešlého testu, v tomto případě korejské štěně důležitě vykračuje ostatním po boku. Jenže teď tady máme SUV s tou vůbec nejslabší motorizací a dokonce mu chybí to, co dělá SUV SUV – pohon všech kol. K počáteční skepsi jsou tedy všechny důvody…

Miss Korea

Aktuální Sportage dělá svým designem čest svému jménu. Po strašlivém designérském omylu minulé generace je ta nová určitě jedním z nejhezčích SUV, a to hlavně proto, že se nesnaží hrát si na terénní auto. Vypadá prostě… sportovně, s dravým výrazem přídě, vysokým pontonem karoserie a „alfím“ řešením zádě. Nejinak se ostatně cítí řidič i uvnitř.

Teprve v kabině si člověk uvědomí, že Sportage patří k těm menším vozům v kategorii, což vám díky ostře řezané karoserii zprvu nepřijde. Nízká okna, kompaktní palubní deska, malinký, sportovně vyhlížející volant a řadicí páka vystupující s vysokého středového tunelu, to vše budí dojem, že sedíme v běžném kompaktu, jen kousek výš nad silnicí. Ba co víc, ve sportovním kompaktu!

obrázek [300 x 213] Sedadla mají příjemné boční vedení a pak je tu ten vysoký tunel a moderní palubka, kterou bychom si k SUV určitě nezařadili. Totéž ale platí i výhledu z auta – ten bývá silnou zbraní SUV, v tomto případě ale malá okna a masivní sloupky působí poněkud klaustrofobicky a přehled o dění kolem vozu není kdovíjaký.

Zatímco řidič a spolujezdec mají pocit lehké, ale nikoli nepříjemné stísněnosti, na zadních sedadlech je všechno tak, jak má být… u kompaktního hatche. Tedy nikde pasažér netrpí nedostatkem, ale ani marnotratným nadbytkem.

Ačkoli se automobilovým konstruktérům občas podaří oblafnout přírodní zákony, u Sportage to neplatí, a tak je daní za slušně velkou kabinu trochu menší kufr. Tabulka technických údajů se pyšní číslem 564 litrů, protože každý šikovný marketingový expert ví, že správný Čech ze všeho nejvíc slyší na velikost zavazadlového prostoru, ale jak k tomuhle číslu při homologacích dospěli, to je mi opravdu velkou záhadou. Možná když vyhodíte rezervu a ostatní výbavu… Prostě a jednoduše – než tohle auto koupíte podle katalogu, ten kufr byste určitě měli vidět.

100 kW, 1,4 tuny…

Zatímco před pár lety platilo, co SUV, to čtyřkolka, v poslední době přibývá lidí, kteří touží po SUV vzhledu a pohon všech kol buď nepotřebují, nebo z finančních důvodů oželí. A to je případ testovaného auta s benzinovým motorem 1,6 GDI.

Ten se jinak než s dvoukolkou vůbec nenabízí a ještě než si začnete ťukat na hlavu, co je to za nesmysl, prodávat kompaktní SUV s atmosférickou jednašestkou, měli byste se podívat na technické údaje. Kia totiž zase zavedené konkurenci plivla do tváře a motor s přímým vstřikováním naladila na parádní výkon 99 kW a současně na znamenitý točivý moment 164 Nm. To určitě nejsou špatná čísla, na pohon 4x4 by to ale určitě nestačilo.

obrázek [600 x 282]  

Na otázku, jestli je těch 100 kW (nebo spíše těch 164 Nm) málo nebo ne, nelze jednoznačně odpovědět, záleží totiž na tom, co od auta očekáváte. Pokud hádáte, že bude Sportage plaz a jízda s ní bude utrpením, pak budete příjemně překvapeni. Předjet pomaleji jedoucí vozidla je možné bez větších problémů, i když zvuk vytočeného motoru neodpovídá akceleraci. Strádat za volantem řidič určitě nebude, pokud tedy nemá přehnaná očekávání, způsobená slibnými parametry šestnáctistovky. Že to zní dost alibisticky? Dobře, tak jinak: Dynamika je lepší, než byste u kompaktního SUV se šestnáctistovkou čekali a k běžnému ježdění bez velkých závodnických ambicí postačuje. Je to tak OK?

Korejský šestistupňový manuál vás v takovémto autě určitě neurazí, vzhledem k tomu, že se při jízdě neočekává zběsilé kvedlání, ale spíše pohodové řazení, pak oceníte přesné a jasně vymezené dráhy i jejich rozumnou délku, obecně vzato má ale kulisa blíže k produktům z Francie, než z Japonska.

Malý motor za zajímavou cenu by měl lákat i slušnou spotřebou, pokud tedy není poddimenzovaný. Pak platívá, že lze lepšího výsledku dosáhnout s větší kubaturou. U Sportage je to tak nějak od obojího trochu.

Kia Sportage: Komplexní příloha Auto.cz

Zatímco při jízdě stovkou točí motor na šestku 2700 min-1 a spaluje rozumných 7,5 l/100 km, při stotřicítce už má na otáčkoměru 3600 min-1 a řekne si o 9,8 l na 100 km, což je už poměrně dost. Lépe (a o dost levněji) se tedy s tímto autem budete cítit určitě na okreskách, my se za celý test vešli do 9 litrů, což není špatný výsledek. Je také třeba mít na zřeteli, že test proběhl v mrazivém počasí minulého týdne a logicky na zimních pneumatikách, nelze ho tedy srovnávat s ostatními výsledky ze zbytku roku.

…a pohon předních kol

Lehký motor a rozumná hmotnost auta vůbec mají pochopitelně blahodárný vliv na jízdní vlastnosti. Ty bez jakéhokoli přehánění patří k nejlepším mezi kompaktními SUV, dá se říci, že se Sportage ani jako SUV nechová.

V zatáčkách se naklání jen zanedbatelně, je jen mírně nedotáčivá a poslušně drží zvolenou stopu. V klidu zůstává i při prudkých manévrech a jediným limitem tak zůstávají šestnáctipalcové pneumatiky, které dávají hučením a hrnutím v předstihu najevo svou nespokojenost. Dá se tedy říci, že si s tímhle autem můžete jízdu okreskami i docela užít.

Slušné jízdní vlastnosti ale nejsou jedinou devizou podvozku. Tou druhou je velmi slušné odhlučnění a tlumení. Valivý hluk v kabině prakticky neexistuje a tlumení rázů je také na velmi vysoké úrovni. Vlastně můžeme říci, že jsme se za celý test s vysloveně tupým rázem coby projevem vítězství silničářů nad konstruktéry aut vůbec nesetkali. Část zásluh jde pochopitelně i na adresu balónových pneumatik 215/70, ale vzhledem k tomu, že nedecimovaly jízdní vlastnosti, není asi důvod pořizovat větší.

obrázek [600 x 302]  

Také řízení je strmé a přesné, má ale trochu zmatený posilovač. Zejména při jízdě v přímém směru při jemných korekcích střídavě tuhne a slábne, což je zejména při jízdě na dálnici trochu otravné, jakmile je ale úhel natočení větší, chování se zlepší a zůstává jen „umělý“ pocit.

Ticho léčí

Nejen slušnou izolací hluku od kol a rázů se ale může kabina pochlubit. Na palubě Sportage je totiž obecně nečekané ticho. Velmi slušně je odtlumen i motor, takže při vytočení je sice slyšet, ale výrazně méně, než byste u kompaktního SUV čekali. Při normální jízdě v nízkých otáčkách o jeho práci nemá posádka téměř ani tušení. A konečně ani aerodynamický svist nedostal šanci se do kabiny nijak výrazně dostat, cestování se „sportáží“ je tedy opravdu příjemné.

Velmi slušný základ

Kia Sportage 1.6 GDI 4x2 v nás zanechala rozhodně dobrý dojem. Dynamika auta sice není kdovíjaká, je ale určitě lepší, než byste očekávali od nepřeplňované šestnáctistovky v bachratém hatchbacku. Lehký motor má blahodárný vliv na jízdní vlastnosti a spotřeba je při jízdě nižšími rychlostmi slušná.

Silnými zbraněmi Sportage je tichý interiér, dobře tvarovaná sedadla a volant, přiměřená prostornost kabiny a schopnost dobře tlumit rázy. Mezi negativa patří logicky kompromisní dynamika, trochu zmatený posilovač řízení, menší kufr a vyšší spotřeba na dálnici.

Sportage je povedené auto a Korejci to vědí, takže se (zatím) cenově nijak nepodbízejí. Rozdíly v pořizovacích cenách jsou proti konkurenci z Evropy a Japonska jen mírné, takže ačkoli zůstává Kia Sportage jedním z nejlevnějších SUV na trhu, motivace k jejímu pořízení už nebudou ani zdaleka jen finančního rázu.

obrázek [600 x 345]  

Jake.auto.cz: Kia Sportage (přehled všech testů a článků)

První cena vozu419.980,- Kč (1,6 GDI 99 kW 4x2, Active)
První cena vozu s testovanou motorizací419.980,- Kč (1,6 GDI 99 kW 4x2, Active)
Základní cena testovaného vozu499.980,- Kč (1,6 GDI 99 kW 4x2, Comfort Plus)
Cena testovaného vozu vč. příplatků512.980,- Kč (1,6 GDI 99 kW 4x2, Active)

Plusy

 • Tichý a komfortní interiér
 • Dobré jízdní vlastnosti
 • Komfortní pérování
 • Přesné řízení
 • Pohodlná sedadla s dobrým bočním vedením
 • Na motor 1,6 l slušná jízdní dynamika

Minusy

 • Horší výhled z auta
 • Menší kufr
 • Horší dynamické schopnosti
 • Nelineární chování posilovače
 • Spotřeba v dálničním režimu
Spolupracujeme s TipCars.com

Kia Sportage 1,6 GDI

Cena v základní výbavě: 499 980 Kč Cena v testované výbavě: 512 980 Kč

Základní výbava:Airbag řidiče a spolujezdce, aktivní přední opěrky hlavy, asistent pro rozjíždění do kopce HAC a pro sjíždění ze svahu DBC, boční airbagy, brzdový asistent HBA, elektronický stabilizační systém ESP, okenní airbagy pro všechny řady sedadel, protiprokluzový systém TCS, stříbrné okenní lišty a maska chladiče, halogenové světlomety s denním svícením, 16palcové hliníkové disky kol, plnohodnotná rezerva, centrální zamykání a dálkový ovladač se sklopným klíčem, rádio s CD/MP3 a 6 reproduktory, připojení USB a AUX, výškově nastavitelné sedadlo řidiče, volant nastavitelný ve dvou osách, palubní počítač, elektrické stahování předních i zadních oken, indikátor řazení, tempomat, ovládání audia na volantu, mlhovky s funkcí Cornering, duální klimatizace, elektrochromatické zpětné zrcátko, osvětlená a chlazená schránka před spolujezdcem, elektricky sklopná zrcátka s blikači, parkovací asistent vzadu, dešťový senzor, vyhřívaná přední a zadní sedadla a čelní sklo v prostoru pod stěrači, Bluetooth hands-free

Výbava testovaného vozu:Metalický lak (+13.000,- Kč).

OBRAZEM: V Praze se sešli odpůrci Sobotky a islámu, bylo jich jen pár stovek OBRAZEM: V Praze se sešli odpůrci Sobotky a islámu, bylo jich jen pár stovek

Centrum Prahy bylo v obležení desítek policistů. Kromě…

Skupina G7 Rusku připomněla povinnost plnit dohody z Minsku, hrozí přísnějšími sankcemi Skupina G7 Rusku připomněla povinnost plnit dohody z Minsku, hrozí přísnějšími sankcemi

Státy skupiny sedmi nejvyspělejších ekonomik světa (G7)…

Spojené státy se jako jediné ze skupiny G7 nezavázaly podpořit dohodu o klimatu Spojené státy se jako jediné ze skupiny G7 nezavázaly podpořit dohodu o klimatu

Šest ze sedmi zemí skupiny nejvyspělejších ekonomik světa…

 

Štítky SUV Kia Testy

Technické údaje
Motor Kia Sportage 1,6 GDI
Typ motoru: zážehový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1591
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 99 / 6300
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 164 / 4850
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 178
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 11.1
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 8.2 / 6 / 6.8
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 564 / 1353
Objem nádrže (l):58
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1305 / 525
Rozměr pneu:215/70 R16
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4400
b) šířka (mm): 1855
c) výška (mm): 1635
d) rozvor (mm): 2640
e) rozchod vpředu (mm): 1618
f) rozchod vzadu (mm): 1619
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 800 / 970
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 660 / 900
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1010
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):900
k) šířka vpředu (mm): 1510
l) šířka vzadu (mm): 1460
délka sedáku vpředu (mm): 530
délka sedáku vzadu (mm): 490
výška opěradla vpředu (mm): 640
výška opěradla vzadu (mm): 630
místo vzadu pod předním sedadlem: ano
Hodnocení Kia Sportage 1,6 GDI
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 9
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 8
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 8
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 8
Odkládací plochy: 6
Dojem z řízení: 8
Výhled vpřed: 5
Výhled vzad: 4
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 10
Tah v nižších otáčkách: 9
Výkon ve vyšších otáčkách: 9
Hlučnost v nižších otáčkách: 10
Hlučnost v vyšších otáčkách: 10
Spotřeba: 8
Odstupňování převodovky: 10
Snadnost řazení: 0
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 10
Jízdní vlastnosti v extrému: 8
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 10
Přenos hnací síly na vozovku: 10
Účinnost brzd: 8
Velikost zavazadlového prostoru: 8
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 8
Variabilita zavazadlového prostoru: 6
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 9
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 8,32
 

Přidat názorDiskuse: Kia Sportage 1,6 GDI - GDIž vám stačí dobrý základDoporučujeme
Špatné držení volantu vás může přijít draho. Podívejte se, jak je to správně! Špatné držení volantu vás může přijít draho. Podívejte se, jak je to správně!

Správné držení volantu je pro bezpečné řízení automobilu…

Vodík kontra akumulátor: Proč je vodík na ústupu? Vodík kontra akumulátor: Proč je vodík na ústupu?

Ještě před deseti lety byl vodík coby palivo v kurzu.…

 

AutoRevue
Auta a film: Zde je přehled 30 nejznámějších spojení Auta a film: Zde je přehled 30 nejznámějších spojení

Také letos se do kin dostává řada filmů, kde se děj více…

BMW řady 8 je oficiálně venku! Kupé mísí sport, modernu i luxus BMW řady 8 je oficiálně venku! Kupé mísí sport, modernu i luxus

Mnichovská automobilka oficiálně představila BMW řady 8,…

 
Ojeté SUV Kia Sportage: Jezdí dobře a ještě je v záruce Ojeté SUV Kia Sportage: Jezdí dobře a ještě je v záruce

Sedmiletá záruka pomohla držet cenu ojetých aut nahoře,…

Modernizovaná Kia Sportage: Změny designu i techniky Modernizovaná Kia Sportage: Změny designu i techniky

Nejprodávanější model značky Kia prošel modernizací. SUV…

  
Volkswagen Up! GTI poprvé naživo: Jedničkový Golf GTI je zpátky! (+videa)

Volkswagen Up! GTI poprvé naživo: Jedničkový Golf GTI je zpátky! (+videa)

Včera

Jenom málokterý sportovní hatchback má tak velkou skupinu zastánců, jako Volkswagen Golf GTI. Nový Up! GTI se vrací ke kořenům a vzpomíná na dobu před jednačtyřiceti lety.
Blesk.cz

Úchvatné záběry okem dronu: Jak vypadá svět z ptačí perspektivy?

Úchvatné záběry okem dronu: Jak vypadá svět z ptačí…

Snad každý z nás by se rád podíval na to, jak svět vypadá z výšky. Moderní technologie nám teď zpřístupňuje…

Bývalý manžel Cher, rocker Gregg Allman zemřel: Kvůli zdraví rušil koncerty

Bývalý manžel Cher, rocker Gregg Allman zemřel:…

Ve věku 69 let dnes zemřel americký rockový hudebník Gregg Allman, který se proslavil jako zpěvák a klávesista…

 

iSport.cz

Arsenal zakončil sezonu triumfem v FA Cupu! Čech proti Chelsea nechytal

Arsenal zakončil sezonu triumfem v FA Cupu! Čech…

Fotbalisté Arsenalu získali potřinácté v historii Anglický pohár a jsou novými rekordmany této nejstarší světové…

Hodně se mi po titulu ulevilo, řekl Šilhavý. Zastal se brankáře Brna

Hodně se mi po titulu ulevilo, řekl Šilhavý. Zastal…

Přišel na začátku sezony, když se Slavii nedařilo. Bojovat o titul? To byla tehdy v Edenu utopie. Tým měl pět…

 

Reflex.cz

Startuje dotační “Dešťovka” za 100 milionů. Šetření vodou ale může znamenat zdravotní rizika

Startuje dotační “Dešťovka” za 100 milionů. Šetření…

Neschopnost dohlédnout důsledků legislativních aktivit i možných variant uplatnění příslušných projektů v reálné…

Ujetost roku: Pojišťovák s plnicím perem v nose

Ujetost roku: Pojišťovák s plnicím perem v nose

Výhodou rozvíjejícího se komiksového trhu v České republice – ano, stále jsme rozvojová země – není jen zvýšení…