reklama


Test Auto.cz

Renault Captur 1.5 dCi – Le Qashqai (+ video)

20.5. 2013
Verdikt
 

Renault ukončil kapitolu Modus a vytvořil stylového nástupce. Captur je malý, prostorný a praktický, ale také má svůj styl, vypadá hezky a tváří se jako SUV.

Chtěli byste SUV? Tak zkuste upřímně vyjmenovat několik důvodů. Protože vypadá dobře (a taky trochu draze)? Protože se do něj dobře nastupuje? A protože má větší světlou výšku – takovou, jako měla normální auta před dvaceti lety? A pohon všech kol vlastně nepotřebujete, že? Přesně takové úvahy stojí za vznikem Renaultu Captur.

I když se danému tvrzení Francouzi vyhýbají, ve skutečnosti nový model přímo navazuje na Modus. Jenže se vzdává zařazení mezi MPV, nudná auta ryze rodinného charakteru, která nemají ani kousek osobnosti. Toto je crossover, což v daném případě znamená malý velkoprostorový vůz, který dělá všechno pro to, aby nevypadal jako velkoprostorový vůz.

obrázek [600 x 342]  

Technický základ poskytlo nové Clio. S ním Captur sdílí podvozek, motory a také podstatné rysy designu. Proti dárci orgánů ale narostl o sedm centimetrů do délky a dvanáct do výšky. Zvětšil se také zavazadlový prostor z 300 na praktičtějších 377 až 455 litrů (podle polohy zadních sedadel) a překvapením je světlá výška 200 milimetrů. Tím Captur strčí do kapsy i většinu opravdových SUV!

Navrhnout moderní vůz se zvýšenou karoserií není jenom tak. Musí něčím zaujmout, aby nezapadl mezi konkurenty a dokázal nalákat majitele konvenčních hatchbacků. Fiat 500L, který je de facto nejbližším soupeřem, to zkouší přes hravost, Renault Captur sází na dravost. Zároveň malý-velký Francouz přidává nepřeberné možnosti individualizace.

Dobrou zprávou je, že jakmile se rozhodnete pro nejvyšší výbavu Dynamique, máte dvoubarevnou karoserii již v ceně. Renault nabízí oranžový, černý a světlý motiv, za příplatek pak může být některá z těchto barev také na ozdobných lištách karoserie, discích kol a v interiéru. Takové úpravy už ale něco stojí, i v nejrozmařilejší konfiguraci s polepem střechy se ale vylepšení vzhledu vejde do 20.000 korun.

obrázek [600 x 374]  

Výsledek je podařený, Capturu to opravdu sekne. Sebevědomým postojem přitom dokáže maskovat skutečné rozměry, délka 4122 mm je dokonce menší než u Nissanu Juke. Jenže Captur je mohutnější a také má praktičtější tvar. V případě testované verze vizuálnímu dojmu pomáhá i světlá střecha, která nechá vyniknout vyvážené a robustně vypadající spodní části karoserie.

Interiér je evolucí nového Clia. Spousta dílů je shodných – třeba volant, přístroje nebo panely navigace a klimatizace. Jednotlivé komponenty jsou nicméně zasazeny do nově tvarované palubní desky. Níž položený spodní okraj čelního okna by pomohl výhledu, ale Captur je i v tomto ohledu věrný standardům SUV. Kdo chce vidět blíž před auto, zvedne si sedadlo.

To by samo o sobě stačilo, nicméně Captur přidává pár dalších vychytávek. Tou nejzajímavější je šuplík před spolujezdcem – objemná výsuvná schránka nahrazuje obvyklý kastlík a opravdu je praktičtější. Vyšší stavba přístrojové desky navíc umožnila přidat ještě krytou schránku v horní části. Slabší je to ale s odkládacími prostory mezi sedadly: všechny přihrádky jsou malé a odkryté.

obrázek [600 x 398]  

Velice praktickou inovací jsou potahy sedadel, které jsou připevněny kombinací klasických a suchých zipů. „Špinavá sedadla“ jde díky tomu snadno vyprat, v pračce na 30 °C. Tohle ocení zejména rodiny s dětmi, stejně jako plastová „záda“ předních sedadel. Boční dveře na sebe berou i funkci ochrany prahů, takže nehrozí ušpinění nohavic při vystupování.

obrázek [600 x 359]  

V zadní řadě se sedí vzpřímeně. Díky tomu nabízí sedák i opěradlo pohodlné usazení, současně Captur dokáže poskytnout rozumný prostor pro kolena – větší než v Cliu, kde se sedí o 100 mm níže. Druhou řadu lze navíc podélně posouvat, bohužel jenom lavici jako celek. Její rozdělení by dále zlepšilo variabilitu interiéru. A má to ještě jeden háček, s lavicí posunutou vpřed se zadní místa mění na nouzová...

Zavazadlový prostor v základní konfiguraci pojme slušných 377 litrů, posunutí zadních sedadel pomůže k 455 litrům. Půdorys zavazadelníku činí 630 x 1010 mm, nakládací hrana leží 750 mm nad vozovkou. Otočná deska v úrovni horní hrany nárazníku má z jedné strany koberec a z druhé odolný povrch, pod ní se nachází ještě velká schránka, hluboká 160 mm. Celková výška zavazadlového prostoru i se schránkou pod falešným dnem měří velice slušných 570 mm.

obrázek [600 x 375]  

Zájemce o naftovou motor má jedinou možnost: patnáctistovku Energy dCi o výkonu 66 kW. Osvědčený čtyřválec je alternativou ke stejně výkonnému benzinovému tříválci 0.9 TCe, který si také pomáhá přeplňováním. Tyto dva motory dělí 60.000 korun a 85 Newtonmetrů – turbodiesel ze sebe vydá nejvíce 220 N.m při 1750 min-1.

Standardem je systém start-stop, variabilní olejové čerpadlo a pokročilé řízení teploty – propracovaný systém vedení chladicí kapaliny je dokonce vidět hned pod kapotou. Zároveň se ale malý turbodiesel musí spokojit pouze s pětistupňovou přímo řazenou převodovkou. U úsporného motoru negativně ovlivňuje jeho ekonomický potenciál, například trojku nezařadíte dříve než při 30 km/h.

Později se Captur s tímto motorem dočká šestistupňové dvouspojkové převodovky EDC. Naopak zájemci o pohon 4x4 mají smůlu. Renault se poučil z výsledků Nissanu (jenom 3 % vyrobených vozů Juke mají 4x4), a tak se do podsegmentu, kde nemá tradici, ani nebude pouštět. Trh mu nejspíše dá za pravdu a ve firemní kase zůstanou cenné miliony eur na vývoj dalších modelů.

obrázek [600 x 370]  

I přes handicap v podobě pětikvaltu se ale turbodieselový Captur může pochlubit nečekaně dobrou spotřebou. Je totiž lehký, bez řidiče váží 1170 kg (benzinový 1101 kg), a má malé ztráty v hnacím řetězci, takže příliš nebrzdí motorem. S lehkou nohou se dá, i díky jinému naladění motoru než v Cliu, po městě jezdit za 5 litrů, šestilitrová spotřeba už znamená těžší nohu nebo velmi hustý provoz. Při dálničních 130 km/h pošle pětka motor na 2500 min-1 a spotřeba se ustálí na průměrných 5,3 l na 100 km. To neumí žádné z opravdových SUV.

Motor ovšem potěší i kultivovaností. Má příjemný a dobře utlumený zvuk, do kabiny přitom nepřenáší vibrace – jenom řadicí páka se při akceleraci občas zachvěje. Hlavní slabinou daného provedení je výkon, 66 kW představuje prostřední ze tří naladění verzí 1.5 dCi a přesně tak agregát v Capturu funguje. Pro běžnou jízdu stačí, při jízdě do kopce se ale odhalí malé rezervy. Pomohl by vyšší výkon, takto musí situaci zachránit alespoň podřazení. Renault, zdá se, nechává prostor pro vyniknutí Nissanu, protože jeho Juke má se stejným motorem 81 kW a 240 N.m.

obrázek [600 x 368]  

Captur nezklame ani jízdním projevem. Velká kola a zvýšená karoserie mohou být spolehlivými vrahy komfortu i ovladatelnosti, zde tomu tak ale není. Clio poskytlo slušný základ, který se ovšem dočkal dalšího ladění. Světlá výška narostla na znmíněných 200 mm – to mohou závidět i leckterá opravdová SUV. Na druhou stranu u Capturu světlost nesnižuje kloubový hřídel a zadní diferenciál, který čtyřkolky vozí pod karoserií.

Renault vsadil na přitvrzení tlumičů a pružin. V obou případech zvolil kvalitní komponenty, které v drtivé většině případů udrží kolo ve spolehlivém kontaktu s vozovkou. Šasi zároveň dovolí přiměřené náklony karoserie v zatáčkách a před limitem vůz plynule a předvídatelně tlačí nedotáčivým směrem. Ovládání Capturu je proto snadné a nezáludné.

obrázek [600 x 350]  

Komfort se dokonce ve srovnání s Cliem na šestnáctipalcových kolech zlepšil. Captur s ledovým klidem překonává městskou dlažbu i ostré nerovnosti. Pozor je potřeba dávat jenom na velké výtluky, příjemná pak není jízda přes příčné nerovnosti v zatáčkách, kdy podvozek lehce znervózní. Ale drží s nezměněnou jistotou.

Tím vůbec nejzajímavějším ale není design, interiér, a dokonce ani motor nebo převodovka – největším překvapením Capturu je pořizovací cena. Startovních 300.000 korun zní lákavě, i plně vybavený turbodieselový exemplář se pak hravě vejde do půl milionu. To je podstatný rozdíl proti ostatním SUV, kromě Dacie Duster, samozřejmě. U konkurence vám totiž podobný rozpočet postačí na benzinový motor, nebo se budete muset uskromnit ve výbavě. A na pohon všech kol tak jako tak finance nezbudou...

Renault Captur - srovnání cen a výbav s dalšími Renaulty
ModelRenault CapturRenault Clio GrandtourRenault Mégane
Motor1.5 dCi/66 kW1.5 dCi/66 kW1.5 dCi/81 kW
VýbavaDynamiqueDynamiqueDynamique
Základní cena [Kč]419.900,-385.900,-399.900,-
Bezklíčový vstupSS8.100,-
Bluetooth hands-freeSSS
El. stahování oken P+ZS9.000,-S
Klimatizace automatickáS10.000,-S
Klimatizace manuální-S-
Lak dvoubarevnýS--
Lak metalický12.500,-12.000,-13.700,-
LED denní svíceníSSS
Litá kolaR17R16R16
NavigaceSS15.500,-
Parkovací senzory12.000,-9.000,-10.100,-
Přední mlhovkySSS
TempomatSSS
Vyhřívání předních sedadel5.000,-12.000,-5.600,-
Zatmavená zadní okna4.000,-4.100,-
Cena při shodné výbavě [Kč]453.400,-437.900,-457.000,-
Objem zavazadlového prostoru377–455 l443 l372 l

Cena Capturu je nastavená velmi chytře. Proti Cliu nabízí přidanou hodnotu v podobě vyššího posazu a dražší image, a tak je pochopitelně znatelně dražší. Zároveň je ale lépe vybavený a nepřekračuje finanční hladinu Méganu, což by si mohl díky SUV image bez rozpaků dovolit.

V rámci konkurence je nabídka Renaultu ojedinělá. Jednak ti nejostřejší konkurenti teprve přijdou (Peugeot 2008, Ford EcoSport, nové Suzuki SX4), jednak za podobnou sumu zkrátka neseženete automobil s podobným mixem vlastností. Stejně drahý Nissan Juke je méně praktický a prostorný, Fiat 500L zase nemá geny SUV, je zhruba o 70.000 korun dražší a provedení 500L Trekking s off-roadovým designem se ještě neprodává.

Řečeno jednou větou: Takto vypadá trefa do černého, Ford Fusion pro 21. století.

Video

obrázek [600 x 337]  

První cena vozu299.900 Kč (0.9 TCe Authentique)
První cena vozu s testovanou motorizací359.900 Kč (1.5 dCi Authentique)
Základní cena testovaného vozu419.900 Kč (1.5 dCi Dynamique)
Cena testovaného vozu vč. příplatků495.800 Kč (1.5 dCi Dynamique)

Plusy

  • Moderní a atraktivní vzhled
  • Chytrá řešení v interiéru (šuplík před spolujezdcem, pratelné potahy)
  • Mimořádně úsporný motor
  • Světlá výška 200 mm
  • Snadná ovladatelnost, předvídatelné chování na silnici
  • Navzdory 17” litým kolům slušný komfort

Minusy

  • Omezená nabídka motorů, chybí silnější turbodiesel
  • Pouze pětistupňová manuální převodovka
  • Verze 4x4 není v nabídce a ani se neplánuje
Foto: Michael Kolář
Spolupracujeme s TipCars.com

Renault Captur 1.5 dCi

Cena v základní výbavě: 419 900 Kč Cena v testované výbavě: 495 800 Kč

Základní výbava:Litá 17” kola, dvoubarevná karoserie, zpětná zrcátka v barvě střechy, kožený volant, asistent rozjezdu do kopce, hands-free karta Renault, palubní počítač, tempomat, diody denního svícení, přední mlhovky, dešťový a světelný senzor, automatická klimatizace, elektrické stahování oken vpředu a vzadu, snímatelné potahy Zip Collection, posuvné zadní sedadlo, autorádio s USB a Bluetooth, navigace Media Nav...

Výbava testovaného vozu:Metalíza (+12.500,-), rezerva (+2.000,-), elektricky sklopná zrcátka (+3.000,-), parkovací čidla včetně kamery (+13.000,-), zatmavená zadní skla (+4.000,-), vyhřívání předních sedadel (+5.000,-), multimediální systém R-Link (+15.000,-), polep střechy Captur (+7.500,-), kola v barvě slonové kosti (+2.500,-), Pack Look v barvě slonové kosti (+7.500,-), Pack interiér Captur (+3.900,-).

Roboti člověku budou pomáhat i v sexu Roboti člověku budou pomáhat i v sexu

Sex manželských párů se brzy bude odehrávat jen při…

Michal Pavlata zemřel. Herec a dabér podlehl v 71 letech těžké nemoci Michal Pavlata zemřel. Herec a dabér podlehl v 71 letech těžké nemoci

Ve věku 71 let dnes zemřel po dlouhé těžké nemoci herec,…

Autopilot Tesly je v pořádku, za smrtelnou nehodu mohl řidič vozidla Autopilot Tesly je v pořádku, za smrtelnou nehodu mohl řidič vozidla

První smrtelná nehoda v samořidícím automobilu od Tesly…

 
Technické údaje
Motor Renault Captur 1.5 dCi
Typ motoru: přeplňovaný vznětový
Válce / ventily: 4 / 2
Zdvihový objem (ccm): 1461
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 66 / 4000
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 220 / 1750
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 171
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 13.1
Spotřeba-město/mimo/kombi (l/100 km): 4.2 / 3.4 / 3.6
Emise CO2:95
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 377 / 1235
Objem nádrže (l):45
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1245 / 479
Rozměr pneu:205/55 R17
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4122
b) šířka (mm): 1778
c) výška (mm): 1566
d) rozvor (mm): 2606
e) rozchod vpředu (mm): 1530
f) rozchod vzadu (mm): 1515
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 860 / 1040
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 600 / 800
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1010
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):890
k) šířka vpředu (mm): 1380
l) šířka vzadu (mm): 1380
délka sedáku vpředu (mm): 470
délka sedáku vzadu (mm): 500
výška opěradla vpředu (mm): 650
výška opěradla vzadu (mm): 560
místo vzadu pod předním sedadlem: Ano
 

Přidat názorDiskuse: Renault Captur 1.5 dCi – Le Qashqai (+ video)reklama


reklama


Doporučujeme
Nové motory Mercedesu: Proč se vrací řadové šestiválce? Nová technika podrobně! Nové motory Mercedesu: Proč se vrací řadové šestiválce?

Od roku 2005 sázel Mercedes-Benz u šestiválců výhradně na…

Kontrolky v autě: Znáte jejich význam? Kontrolky v autě: Znáte jejich význam?

Co který symbol na palubní desce znamená, jsme psali již…

 

AutoRevue
AWD versus 4WD. Určité typy pohonu všech kol umí více než jiné AWD versus 4WD. Určité typy pohonu všech kol umí více než jiné

Na karoseriích automobilů či v prospektech vídáme…

Prodejce Maserati si v pátek 13. natáčel svoji jízdu na mobil. Zemřel Prodejce Maserati si v pátek 13. natáčel svoji jízdu na mobil. Zemřel

Čtyřiadvacetiletý prodejce vozů Maserati ve Spojených…

 
Renault Kaptur oficiálně představen: Je to nafouklý Captur pro Rusko Renault Kaptur oficiálně představen: Je to nafouklý Captur pro Rusko

Nabídku Renaultu na ruském trhu rozšíří crossover Kaptur.…

Renault Captur vs. Honda HR-V – Gal proti samurajovi Renault Captur vs. Honda HR-V – Gal proti samurajovi

Do segmentu malých SUV zamířil nový zástupce. Jak si…

  
VW Golf GTI, GTD a R: Známe české ceny bestií z Wolfsburgu!

VW Golf GTI, GTD a R: Známe české ceny bestií z Wolfsburgu!

Včera

Po včerejším zveřejnění cen modernizovaného Volkswagenu Golf se dnes podíváme na jeho deriváty. Na kolik vyjde ikonické GTI? A kolik stojí bestie R?
Blesk.cz

Policisté unesli a zavraždili obchodníka. „Zabil bych je,“ hřímá prezident

Policisté unesli a zavraždili obchodníka. „Zabil…

Kriminální skupina, ve které bylo i několik policistů, na Filipínách unesla a následně zavraždila jihokorejského…

Samsung vyvíjí skládací tableto-mobily Galaxy X1 a Galaxy X1 Plus

Samsung vyvíjí skládací tableto-mobily Galaxy X1 a…

Každý bude něčím osobitý, něčím jiný. Samsung podle jihokorejského zdroje připravuje na příští rok hned dvojici…

 

iSport.cz

Holoubek chválil posily a motají mu hlavu mladíci. Chtějí se prodat, řekl

Holoubek chválil posily a motají mu hlavu mladíci.…

Dva zápasy, dvě výhry se skóre 9:1. Fotbalová Sparta si v sobotní přípravě pořádně zastřílela. Nejdříve proti…

Šestý triumf Samkové v kariéře! Olympijská vítězka kralovala v Utahu

Šestý triumf Samkové v kariéře! Olympijská vítězka…

Olympijská vítězka ve snowboardcrossu Eva Samková vyhrála druhý závod sezony Světového poháru v Solitude v…

 

Reflex.cz

České ženy se odvrací od antikoncepčních pilulek. Lékaři jsou znepokojení

České ženy se odvrací od antikoncepčních pilulek.…

Pilulky proti početí bere o stovky tisíc žen méně než před deseti lety. Prodeje klesly o stovky milionů korun ročně.

Růžový protest. Washington manifestuje za práva žen, počet účastníků se odhaduje na půl milionu

Růžový protest. Washington manifestuje za práva žen,…

Masovou účastí dnes v centru Washingtonu před budovou Kongresu USA začala manifestace za práva žen, jejíž…

 
 
reklama