Toyota Prius: První jízdní dojmy

Toyota Prius: První jízdní dojmy

 
 

Třetí generace možná není tak přelomová jako ta druhá, ale základní požadavek – jezdit s velmi nízkou spotřebou – zvládá dokonale.

Místo nového motoru menšího objemu se nový full-hybrid dočkal poctivé jedna-osmičky, elektromotor i celá elektrická soustava má lepší parametry při nižší hmotnosti a menších rozměrech a interiér je o kousek větší. To jsou ve zkratce hlavní změny třetí generace průlomového modelu Toyoty. Celek funguje mnohem přirozeněji, ale co je nejdůležitější, jezdit za málo už neznamená takové odříkání jako dosud.

Síla pro hybrid
Jeden z problematických okruhů minulého Priusu – reálné možnosti hybridní jednotky při jízdě mimo město – Toyota ve třetím vydání úspěšně vyřešila. Heslem dne už není downsizing, ale downspeeding. Jinak řečeno, na dálnici ve vyšších cestovních rychlostech už nepracuje zážehový motor na svém limitu, ale v komfortním pásmu s momentovou a výkonovou rezervou. Z toho plyne nejen nižší spotřeba při konstantních rychlostech mimo evropský jízdní cyklus, ale také tišší provoz na dlouhých cestách.

Malý čtyřválec s objemem 1,5 l nahradil větší agregát 1,8 l, který opět pracuje v Atkinsonově cyklu. Zkrácením expanzního zdvihu motor sice ztrácí část výkonu, ale výrazně se snižují čerpací ztráty, což je mimořádně vítaná vlastnost ve chvíli, kdy se o pohon spalovací motor dělí s trakčním elektromotorem. Jeho elektrický výkon je nyní celých 60 kW, tedy výrazně více než u konkurenčních Hond nebo dalších připravovaných mild-hybridů.

Toyota se právem chlubí unikátností Priusů, které po světě jezdí už od roku 1997. Ve dvou posledních provedeních jde o full-hybridy, které jsou schopny jízdy pouze na elektromotor. Asi dvoukilometrová vzdálenost na elektrický pohon se zatím (do příchodu plug-in řešení s nabíjením ze zásuvky) nemění, ale využitelnost zvýšené kapacity akumulátoru se nám při prvních 200 km v okolí Stockholmu zdála subjektivně výrazně lepší než u druhé generace. Dobíjení zcela vybitého akumulátoru probíhá rychleji a elektromotor se tak velmi brzy dostává ke slovu. Ne vždy jde pochopitelně o čistě elektrickou jízdu, ale odlehčení spalovacího motoru zapojením 60 elektrických kilowattů je významné z hlediska snadné akcelerace i nízké spotřeby.

Za málo
První den usedáme do energeticky optimalizované verze s 15palcovými koly, která jsou obuta do pneumatik Bridgestone Ecopia s nízkým valivým odporem. Jejich balonový rozměr, tvrdá směs a jemný vzorek, připomínající spíše dětské kočárky nebo golfová elektrovozítka, si nedělá ambice na přenos velkých bočních sil a v zatáčkách se brzy ozývá varovným pískotem. Jejich čas přichází při přímé jízdě, kdy Prius i na velmi hrubém asfaltu švédských komunikací zdatně zvládá udržovat získanou rychlost, aniž by se zapojoval elektromotor nebo klasický čtyřválec. Jeho spojení s hnacím elektromotorem řeší opět elektronicky řízený dělič výkonu, což je po mechanické stránce planetové soukolí. Celek se navenek chová jako převodovka s plynule měnitelným převodem.

Odhlučnění jednotky se nám zdálo lepší než dosud, ale svůj podíl na tom měl jistě značný hluk odvalujících se pneumatik na seversky hrubém povrchu, který ostatní zdroje hluku úspěšně překonal.

Jízda na spotřebu mimo město má podle Toyoty končit v evropském jízdním cyklu spotřebou 3,9 l/100 km. Na první pohled nevěrohodná hodnota ale není v tomto případě příliš vzdálená realitě. Naše dosavadní zkušenosti s končící druhou generací potvrzují výrazné úspory proti konvenčním motorům ve městě díky instalovanému čistě elektrickému výkonu, ale nyní se úsporné pásmo rozšiřuje i na vyšší rychlostní průměry. I při zcela běžné jízdě se v kombinovaném režimu dá jezdit za 5 l/100 km, když se trochu budete hlídat, budete končit na hodnotách začínajících čtyřkou a kdo bude šetřit asketicky může mimo město dosáhnout při velmi nízkých rychlostních průměrech a v nenáročném terénu i spotřeby pod 4 l/100 km.

Na akcelerační projev Hybrid Synergy Drive s otáčkami motoru udržovanými systémem na úrovni maximálního výkonu si musíte i tentokrát jednoduše zvyknout. Zrychlování je maximálně efektivní (z klidu na 100 km/h za 10,4 s, tj. o půlsekundu rychleji), tedy plynulé a nepřerušované. Absence zvyšujících se otáček během zrychlování je pro evropské řidiče, naučené na vytáčení motorů, pořád ještě nezvyklá, velmi dobrá izolace kabiny navíc zkresluje vnímání rychlosti, takže je dobré sem tam zaostřit na aktuální rychlost. Tu ukazuje buď digitální rychloměr v novém displeji pod čelním sklem, nebo - poprvé v Priusu dodávaný - průhledový displej.

Uspořádání interiéru se dočkalo účinné optimalizace. Dosavadní multifunkční dotykový displej a několik tlačítek pro klimatizaci a rádio nahradilo komplexnější rozhraní, které řidiči, resp. spolujezdci umožňuje přistupovat k ovládání jednotlivých funkcí více cestami. Řidič dostal opět multifunkční volant, jehož tlačítka se po dotyku objevují ve virtuální podobě na displeji pod čelním sklem, takže není nutno přeostřovat pohled ze silnice na volant. Ovládání klimatizace, audiozařízení i navigace je dostupné nejen přes tlačítka na volantu, ale i klasickými jednoúčelovými tlačítky na středovém panelu. Displej zůstal přesto dotykový, takže jste-li v úzkých snadno se doklikáte na začátek.

Technicky zdatní zákazníci minulých Priusů se mohli těšit z dynamického zobrazování toků výkonu na tzv. energy monitoru. Ten už není součástí barevné multifunkční obrazovky, ale dostal jednodušší podobu pod čelním sklem, která je stále viditelná současně s navigačními pokyny. To bylo dosud vyloučeno.

Novinkou jsou místo jediného EV (Electric Vehicle) modu, rovnou tři režimy. Funkce režimu EV zůstává zachována, mezistupněm je ECO mód, v němž se samočinně vypíná kompresor klimatizace, není-li jeho činnost nutná a pedál plynu má odlišnou charakteristiku, která usnadňuje jemnou práci s akcelerátorem (klíčový faktor v minimalizaci chodu spalovacího motoru, dosažení nízké spotřeby). Třetí režim POWER je zaměřen na pocit co nejvíce dynamické jízdy, převod pohybu pedálu plynu je přímější, klimatizace pracuje normálně (kompresor lze manuálně vypnout i zde).

Rychle za málo
Sbírání jízdních dojmů pokračovalo druhý den s vozem na 17palcových kolech a standardních (nezelených) pneumatikách. Jízdní projev je jiný hlavně v rychle projížděných zatáčkách, kde eko-pneumatiky výrazně omezují možnosti podvozku, který snadno kapituluje a je odkázán na výpomoc standardního stabilizačního systému.

Na klikatém 25kilometovém úseku jsme se rozhodli s nesportovně zaměřeným hybridem trochu závodit a poznat tak i druhou, výkonnější stranu spojení elektropohonu a spalovací jednotky. Výsledek znamená dobrou zprávu pro Toyotu i budoucí zákazníky.

I když jsme se snažili sebevíc, spotřebu v ostrém nasazení, s využíváním celého potenciálu motoru i brzd, jsme nedokázali vyhnat nad 7,5 l/100 km. Stejný výrok nelze říct vlastně o žádném zážehovém motoru a snad ani o úsporných turbodieselech.

Má snad Prius ambice oslovit sportovně zaměřené řidiče? Ani v nejmenším! Tato Toyota zůstává hlavně autem pro defenzivní typy řidičů. Řízení doznalo lepšího napodobení zpětné vazby, ale k většině dnešních dobře nastavených elektrických posilovačů má ještě daleko. Brzdění by-wire upřednostňuje před pocitem tuhého pedálu s jednoznačnou odezvou dělení brzdného účinku mezi elektrickou rekuperační část Hybrid Synergy Drive a hydraulický brzdový systém s odděleným okruhem. A o projevu hnacího ústrojí při plném plynu jsme už mluvili…

Je mimořádně komfortní? Těžko říct. Na dokonalých švédských komunikacích jsme narazili na tak malé množství děr a příčných nerovností, že vlastně vůbec nevadilo ponechání vlečených ramen na zadní nápravě a tvrdé charakteristiky odpružení. Při rychlé jízdě na rovném povrchu se auto naklání přiměřeně svému účelu, na dálnici se občas zhoupne, ale je stále velmi jisté a stabilní i ve vysokých rychlostech.

Rodinný charakter
…měl už druhý Prius, takže ve třetím vydání se hlavně ladily kritizované prostorové poměry na zadních sedadlech. Přísně aerodynamické řešení bočního profilu (cx = 0,25) neumožňuje vytvářet velkoprostorově vzdušný interiér, a tak i po posunutí nejvyššího bodu střechy o 100 mm směrem vzad, mají cestující s výškou 1,8 m zaručen kontakt hlavy se střechou.

Milá je možnost sklopení zadních opěradel do roviny s falešným dnem zavazadelníku i nárůst jeho základního objemu na 445 l.

Toyota Prius - Srovnání vnějších rozměrů
Rozměr2.generace3.generaceRozdíl
Délka [mm]44504460+10
Šířka [mm]17251745+20
Výška [mm]14901491+1
Rozvor [mm]270027000

Vedle vylepšení složité techniky hnacího ústrojí došlo i na vedlejší produkty vývoje nízkoenergetického auta. Solární články na příplatkové skleněné střeše umí větrat interiér stojícího vozu, ale to vlastně znají i někteří majitelé starších Superbů. Prius zvládá i krátkodobý běh klimatizace v uzamčeném voze. Energeticky vysoce náročné chlazení interiéru je napájeno z velkého akumulátoru a u běžných vozů s 12V soustavou je jen obtížně realizovatelné. Řidič této Toyoty může ovládat systém pomocí dálkového ovládání. Nová funkce má sloužit pro předchlazení interiéru krátce před nastoupením posádky, v činnosti může být jen několik minut.

Ve stínu velmi nízké spotřeby a novinek v modernizovaném hnacím ústrojí by nemělo zapadnout první uplatnění diodových čelních světlometů v autě s cenou pod milion Kč. Standardem budou v nejvyšším stupni výbavy Premium.

Na český trh v září
Oficiální start prodeje třetí generace Toyoty Prius je naplánován na začátek září. Ceny zatím nebyly zveřejněny, ale první německá cena 24.950 Euro napovídá, že by se neměly příliš lišit od cen druhé generace.

Hondě Insight tedy Prius cenou konkurovat nebude. Toyota nabídne nejen dražší, ale taky podstatně složitější automobil, který už od řidiče nevyžaduje tak těsnou spolupráci k tomu, aby jezdil na málo.

Po všech stranách dospělejší automobil je skutečnou výkladní skříní Toyoty a pokračováním prestižního projektu, jehož technickou úroveň se ostatní automobilky zatím marně snaží dostihnout.

Toyota Prius (3. generace)
Motor1,8 VVT-i+elektromotor
Zdvihový objem [cm3]1798
Válce/ventily4/4
Nejvyšší výkon [kW/min-1]73/5200 (+60 kW el. motor)
Nejvyšší toč. mom. [Nm/min-1]142/4000 (+207 Nm el. motor)
Max. rychlost [km/h]10,4
Zrychlení 0-100 km/h [s]180
Komb. spotřeba [l/100 km]3,9
Pohotovostní hmotnost [kg]1390
Cena v Německu [Euro]24.950

Spolupracujeme s TipCars.com
Světová banka: Argentina nedovoleně znárodnila aerolinky, musí zaplatit vysoké odškodné Světová banka: Argentina nedovoleně znárodnila aerolinky, musí zaplatit vysoké odškodné

Arbitrážní tribunál Světové banky nařídil Argentině…

Ať se výrobci robotů inspirují v letectví a zavedou etické černé skříňky, nabádají vědci Ať se výrobci robotů inspirují v letectví a zavedou etické černé skříňky, nabádají vědci

Stejně jako každé letadlo nahrává letová data do černé…

V Česku jezdí stále starší ojetá auta, většina je turbodieselů V Česku jezdí stále starší ojetá auta, většina je turbodieselů

Společnost Cebia analyzovala současnou podobu trhu s…

Evropská komise začala vyšetřovat velký kartel evropských automobilek Evropská komise začala vyšetřovat velký kartel evropských automobilek

Antimonopolní orgány Evropské unie dostaly zprávy o…

 
 

Přidat názorDiskuse: Toyota Prius: První jízdní dojmyDoporučujeme
Když policista řídí provoz na křižovatce. Víte, co znamenají jeho gesta? Když policista řídí provoz na křižovatce. Víte, co znamenají jeho gesta?

Policista řídící provoz na křižovatce mnohé řidiče mate.…

Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo? Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo?

Ne ve všech státech Evropské unie se nafta označuje jako…

 

AutoRevue
Test: Volkswagen Arteon nechce být Passatem. Obhájí ale svoji cenovku? Test: Volkswagen Arteon nechce být Passatem. Obhájí ale svoji cenovku?

Volkswagen Arteon do třídních škatulí nezapadá. Na trh…

Mitsubishi Evo z pekla. Tohle video vás dostane! Mitsubishi Evo z pekla. Tohle video vás dostane!

Evo je silné auto, to každý ví. Ale tenhle kus se vymyká…

 Toyota Prius Plug-in příští měsíc končí Toyota Prius Plug-in příští měsíc končí

V červnu letošního roku má být ukončena výroba plug-in…

Toyota Prius IV dostane alternativně pohon všech kol Toyota Prius IV dostane alternativně pohon všech kol

Toyota se svého hybridního snu nevzdává. Ve čtvrté…

  
Vozy Lada byly v 80. letech téměř nadpozemské. Létaly vzduchem a jezdily vodou!

Vozy Lada byly v 80. letech téměř nadpozemské. Létaly vzduchem a jezdily vodou!

Včera

Automobily ruské značky VAZ u nás dobře známe z let minulých. Rusové samozřejmě svá auta nabízeli také na západních trzích, o čemž mimo jiné svědčí dobová britská reklama na modelový rok 1980.
Blesk.cz

Rozjařená divočina: Jak to vypadá, když zvířata blbnou?

Rozjařená divočina: Jak to vypadá, když zvířata blbnou?

Zvířata mají mnohem blíže k lidem, než si někteří myslí. Nejsou to sice žádní fotomodelové, i tak ale umí…

Prasečí mor má „vzít do kleští“ páchnoucí hranice z kelímků. Budují ji myslivci

Prasečí mor má „vzít do kleští“ páchnoucí hranice z…

Myslivci začali v sobotu ráno na Zlínsku budovat ochrannou linii složenou z 12.000 kelímků naplněných páchnoucí…

 

iSport.cz

TOP zajímavosti z NHL: Fleury si užíval Pohár, Malkin v kšiltovce Bostonu

TOP zajímavosti z NHL: Fleury si užíval Pohár,…

Góly, body, čísla. Zámořská NHL se přímo topí ve statistikách, experti tlačí informace ze všech stran a není…

Král Froome si pojistil triumf na Tour de France, o bronzu rozhodla vteřina

Král Froome si pojistil triumf na Tour de France, o…

Britský cyklista Chris Froome si v časovce prakticky pojistil čtvrtý triumf na Tour de France v kariéře, když…

 

Reflex.cz

Táhněte do prdele, nadávala žena muslimce. Pak ji zkopala a škrtila. Incident řeší policie

Táhněte do prdele, nadávala žena muslimce. Pak ji…

V úterý tu ještě nebyla ani noha, ve středu už bylo celkem plno. Řeč je o koupališti Divoká Šárka,v jehož…

Deník Colours of Ostrava: Příběh ukradeného filmu

Deník Colours of Ostrava: Příběh ukradeného filmu

Uhlobaron Ptáček v Cimrmanově hře Vizionář přijímá informaci, že by mu někdo mohl vzít důl, s krajní nedůvěrou.…