Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Šestikolka Toyota Land Cruiser odolá puškám a ujede až 2000 km na nádrž

Lukáš Volšický
Diskuze (5)

Jihoafrická společnost Armormax Defense uvádí na civilní trh původně vojenskou šestikolku Toyota Land Cruiser. A překvapivě není moc drahá.

Toyota Land Cruiser je ve světě populární hlavně pro svou extrémní životnost i mechanickou odolnost. Dokonce i v dnešních dnech je k dispozici robustní starší Land Cruiser řady 70, který díky tuhému žebřinovému rámu využijete jako užitkového pracanta, nebo z něj uděláte válečný stroj. A dokonalou ukázkou této myšlenky je nová šestikolka TAC-6 od jihoafrické společnosti Armormax Defense.

Specialisty věnující se zejména obrněným luxusním limuzínám původně oslovily francouzské speciální síly, které hledaly nové terénní vozidlo pro operace na nepřátelském území, aniž by vyžadovalo speciální výcvik pro vojáky. Armormax následně vyvinul šestikolku se schopností vyrazit kamkoli a vracet se tam znovu, znovu a znovu. Během náročného testování navíc výrobce nezaznamenal jedinou technickou poruchu.

Základem nové přestavby pro francouzskou armádu se stal standardní užitkový Land Cruiser řady 79 s naftovým 4,5litrovým vidlicovým osmiválcem, ale nově má prodloužený podvozkový rám. Hlavním důvodem je přidaná druhá rozdělovací rozvodovka pro přenášení točivého momentu na novou třetí nápravu.

Video se připravuje ...

Speciální přestavba je vybavena také zakázkovými třídílnými hnacími hřídeli s robustními komponenty Dana a zachovává si standardní listové pružiny. Výrobce však nabízí volitelný „lift-kit“ pro zvýšení světlé výšky podvozku o přibližně 100 milimetrů.

Armormax nové vozidlo TAC-6 původně vyvíjel s klasickou manuální převodovkou, ale přibližně rok před oficiálním představením se rozhodl uvedení do prodeje odložit a začal pracovat na automatu. Tu vyvinul ve spolupráci se společností ZF a vyrábí ji v Jižní Africe výhradně pro nový TAC-6. Osmirychlostní skříň s unikátním chladicím systémem zvládne přenést točivý moment až 1000 newtonmetrů.

TAC-6 pak volitelně disponuje i pancéřováním úrovně B6 a zvládá zastavit i střely z vysoce výkonných zbraní ráží 7,62x51, .308 Winchester nebo .223 Remington. Armormax uvádí, že tloušťka pancéřování je 41 milimetrů. Volitelnou výbavou je i velká nádrž na vodu nebo hasicí systém.

Základní výbavou TAC-6 je dvojice palivových nádrží o objemu 210 a 90 litrů slibujících dojezd až 2000 kilometrů. Verze s dvouřadou kabinou může být na přání vybavena nádržemi pro až 560 litrů nafty, zatímco kratší varianta s jednou řadou sedadel může pojmout až 610 litrů paliva.

Původně vojenská šestikolka nyní přijíždí i na civilní trh a v domácí Jižní Africe se prodává za základní cenu od 1,9 milionu korun. Volitelné pancéřování pak výsledný vůz může zdražit o dalších přibližně 1,5 milionu korun.

Lukáš Volšický
Diskuze (5)

Doporučujeme

Avatar - Stejsn
2. 5. 2024 22:10
Re: Spotreba
Co takhle si zopakovat matematiku základní školy?
2. 5. 2024 13:52
Re: Spotreba
Ak je 300 l nádrž a dojazd 2 000 km, spotreba je 15 l/100 km.
2. 5. 2024 12:39
Spotreba
Takže 210 a 90 l nadrz. Tzn 300 litrů a má najet až 2000km? Jako že spotřeba 6.6l/100…? To by tohle hovadko nedalo ani s hybridním pohonem
Avatar - Ozzman
2. 5. 2024 08:53
Re: Humanitární auto
Já bych radši volil Hilux
http://blogger.googleusercontent.com/…+Kalashnikov.jpg
Avatar - KANKUNEN
1. 5. 2024 14:31
Humanitární auto
pro arabáče, to by se jim to střílelo do křesťanů.