Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

22 Kč za litr je příliš: V USA uvolňují 159 milionů litrů benzinu z rezerv

Lukáš Volšický
Diskuze (43)

Dokonce i ve Spojených státech amerických bojují s drahým benzinem. Necelých 22 korun za litr jim přijde až příliš, a proto vláda našla řešení, jak jej zlevnit.

Neustále zdražující palivo trápí řidiče po celém světě. Vláda Spojených států amerických se proto rozhodla provést radikální krok ke snížení průměrné americké ceny benzinu na následující měsíce a uvolňuje miliony litrů ze státních rezerv. Doslova říká, že toto opatření strategicky načasovala tak, aby maximalizovala jeho dopad na cenu benzinu na trhu a pomohla snížit jeho cenu předtím, než Američané vyrazí za letním cestováním.

Úřad pro ropné rezervy amerického ministerstva energetiky oficiálně oznámil, že už brzy uvolní do oběhu obrovskou rezervu paliva Northeast Gasoline Supply Reserve. Plánuje odprodej až jednoho milionu barelů, což je necelých 159 milionů litrů paliva. Jennifer Granholmová, americká ministryně energetiky, to doplňuje prohlášením, že rezerva se bude uvolňovat postupně mezi 27. květnem a 4. červencem.

Americká vláda očekává, že tímto krokem sníží konečnou cenu benzinu pro zákazníky čerpacích stanic. Aktuální průměrná cena benzinu ve Spojených státech je 3,61 amerických dolarů za galon (3,78 litru), když se zvýšila z loňských 3,54 dolarů za galon. V dnešních dnech tak Američané tankují litr benzinu za 21 korun a 79 haléřů. I když je to ve srovnání s Českem až neuvěřitelně levné, pro tamní ekonomiku je to příliš.

Video se připravuje ...

Velkou rezervu paliva Northeast Gasoline Supply Reserve přitom americká vláda vytvořila poté, co hurikán Sandy v roce 2012 způsobil těžké škody na dvou rafineriích a vodou nebo výpadkem elektrické energie poškodil 40 terminálů v přístavu v New Yorku. Některé čerpací stanice ve Spojených státech amerických pak zůstaly až 30 dnů bez dodávek paliva. Tehdejší vláda Baracka Obamy proto raději začala vytvářet zásoby benzinu místo ropy.

Pro americkou vládu je však skladování hotového benzinu výrazně dražší než skladování surové ropy, což vládu aktuálně donutilo k rozprodeji zásob z Northeast Gasoline Supply Reserve, aby zpříjemnila život běžným Američanům.

Lukáš Volšický
Diskuze (43)

Doporučujeme

Avatar - Mikesus
27. 5. 2024 04:23
Re: Benzín je nezajímavý
Však na to upozornuju. Na FVE bych dotace nedával, stejně jako na cokoliv jiného. To tu píšu dlouhodobě, že dotace nedávat nikdy a nikde. To palti pro EV, FVE, naftu atd.
Avatar - Barrichello
26. 5. 2024 22:44
Jedna tématická - Two Pump Texaco
https://www.youtube.com/watch?…
Avatar - Barrichello
26. 5. 2024 22:09
Re: ceny us-cz
olej v motoru uměli v usa vždycky vyměnit na každé větší pumpě :-)
Avatar - Barrichello
26. 5. 2024 22:01
Re: Benzín je nezajímavý
Tak za to bojuj, na místo utopií jak všichni přejdou na EV a daj si na střechu FVE včetně 80 letý stařenky a matky samoživitelky co nemá na jogurt pro děti. A jak dáme biliony do vodíku aby EU produkující 8% emisí zachránila planetu :-) :-) :-)
Avatar - Mikesus
26. 5. 2024 21:21
Re: Benzín je nezajímavý
Však s tím souhlasím, že to mají dobře. Když by to bylo tady stejně a tka jak to má být, tak by tu na naftu skoro nikdo nejezdil.