Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Alfa Romeo Giulia od Zagata je zde! Šestiválcové kupé navazuje na model SZ

Filip Melich Filip Melich 21. 12. 2022 • 19:56
20
15
Zobrazit náhledy (20)
Alfa Romeo Giulia SWB Zagato Alfa Romeo Giulia SWB Zagato Alfa Romeo Giulia SWB Zagato Alfa Romeo Giulia SWB Zagato Alfa Romeo Giulia SWB Zagato Alfa Romeo Giulia SWB Zagato Alfa Romeo Giulia SWB Zagato Alfa Romeo Giulia SWB Zagato Alfa Romeo Giulia SWB Zagato Alfa Romeo Giulia SWB Zagato Alfa Romeo Giulia SWB Zagato Alfa Romeo Giulia SWB Zagato Alfa Romeo Giulia SWB Zagato Alfa Romeo Giulia SWB Zagato Alfa Romeo Giulia SWB Zagato

Zagato oslavuje 100 let spolupráce s automobilkou Alfa Romeo. Při této příležitosti studio postavilo svérázné kupé s výkonným šestiválcem, které vychází z modelu Giulia.

Jak jinak oslavit 100 let spolupráce, než nějakou pořádnou specialitkou? Na základě této úvahy automobilky Alfa Romeo a studia Zagato vznikla Alfa Romeo Giulia SWB Zagato. Jak už název napovídá, vlastní dárek k výročí vychází ze sedanu Alfa Romeo Giulia, který byl přepracován takřka k nepoznání.

Zagato v tiskové zprávě často zmiňuje unikátní Alfu Romeo SZ, kterou si studio pro tento projekt zvolilo za vzor. Alfa Romeo údajně asistovala s přípravou designu, ale jinak je auto vlastním výtvorem Zagata bez další externí pomoci. Použití loga Alfa Romeo je proto podle Zagata pouze odkazem na model SZ a slouží k propagačním účelům.

Video se připravuje ...

Pro Zagato typicky nemůže chybět zvlněná střecha, zatímco proporce se údajně inspirovaly právě modelem SZ. Ostatní Alfy Romeo postavené Zagatem rovněž posloužily jako zdroj inspirace. Co se technické stránky věci týče, v Zagatu si vzali do parády platformu Giorgio od Alfy Romeo a přizpůsobili ji svým potřebám. Auto je zkrácené a karoserie je vyrobena z karbonu.

Pod přední kapotou se nachází přeplňovaný 2,9litrový V6 pocházející z Giulie GTAm, což znamená výkon 397 kW a točivý moment 600 Nm. Poháněna jsou zadní kola, ovšem síla k nim neputuje skrze automatickou převodovku z GTAm, nýbrž skrze šestistupňový manuál. Díky kratšímu tělu a karbonové karoserii se dá předpokládat, že auto oproti Giulii GTAm s 1.580 kilogramy hmotnosti něco zhublo, přestože Zagato konkrétní hmotnost neuvádí.

Fotografie vozu byly pořízeny na okruhu La Pista v italském městě Arese, přičemž po jejich pořízení vůz putoval ke svému majiteli, který za něj zaplatil blíže nespecifikovanou částku. Navíc se jedná o jediný exemplář a výroba většího počtu se neplánuje. Šéf Zagata a vnuk zakladatele společnosti, Andrea Zagato, k projektu řekl: „Jsme nadmíru spokojeni se spoluprací, kterou jsme po celou dobu měli s Centro Stile Alfa Romeo, a to i s oddělením komunikace a marketingu. Byl to vzrušující zážitek, který potvrdil, že kombinace Alfa Romeo a Zagato je absolutní sběratelskou klasikou.

Doporučujeme

Témata
21. 12. 2022 21:30
Re: Už jsem viděl hezčí Alfy.
Mám podobný názor, divný design a hlavně, proč tahle hnusná zelená? ;-\
21. 12. 2022 21:07
Re: A jeden vánoční zázrak
:-) :yes: :yes: :yes: :yes: :yes: Jen houšť a větší kapky! :-)
Avatar - Dinar
21. 12. 2022 18:23
Re: tomu bych rozuměl
Zagato dělal vždycky designově spíš zajímavá než hezká auta. Tohle bych přidal k těm míň podařeným.
Avatar - pradeda777
21. 12. 2022 15:33
Re: uměl bych si to představit asi i líp,
Zagato spolupracoval i s jinými automobilkami. V 60 - 70 letech vytvořil řady parádních vozů. Sledoval jsem tuto "snahu" bedlivě, ale nebyl jsem v tu dobu dostatečně solventní k tomu, abych se zařadil mezi kupce.... :-!
Avatar - pradeda777
21. 12. 2022 15:24
Re: tomu bych rozuměl
Souhlas! Ten předek mě připomíná starší Corvette..... :-!