Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Američané přestavěli letitý Land Rover Defender na moderní karavan

Mirek Mazal
Diskuze (1)

Stylová přestavba přináší dobrodruhům prostorný interiér se spoustou úložného prostoru a z oken hranatého Defenderu trčí rozkládací stan. Historický off-road poslouží dobře i v moderní době kempování.

Současná móda kempování způsobuje zvýšený zájem lidí o obytné konverze všeho, co má motor a čtyři kola. Na vlně záliby o karavany se sváží i nefalšovaný zemědělský dříč připravený projet zabahněný příkop i rozvodněný potok. Legendární Land Rover Defender dává skvělý základ pro originálně sestavený obytný automobil.

Britský Defender v sériovém stavu je pro firmu Osprey Custom Cars ideálním odrazovým můstkem k provedení chytrých i nevšedních úprav určených pro příjemné prožití dnů i nocí v přírodě. Společnost ze Severní Karolíny nedávno uvedla nové provedení karavanu založené na mimořádně dlouhé verzi Defender 130.

Krabicoidní teréňák byl vyroben v roce 1990 a po 31 letech splňuje další funkci. Nezastavitelná čtyřkolka se hodila do nepohody, nyní pomůže dobrodruhům dovézt provizorní byt kamkoliv si řidič zamane. Jízdní spolehlivost zaručuje ověřená technika Land Roveru, zatímco komfortní jistotu přidali v Osprey.

Američané vyrobili jednoduchý expediční vůz Defender 130 Overland Camper připravený přímo pro nadšence automobilové klasiky. Přemodelovaný polní sluha nelze přehlédnout díky mohutné karoserii vyšších a širších rozměrů. Exteriér téměř bez oken byl zakončen žlutohnědým odstínem laku vhodným například na safari. Pískové maskování vhodně doplňuje matně černé příslušenství, jakým je nový nárazník, trubkový čelní rám a také naviják o nosnosti skoro 5,5 tuny. Zvenčí dobře pasují terénní pneumatiky BFGoodrich s pořádným vzorkem.

Uvnitř Camperu převládá otevřené uspořádání s velkým důrazem na množství úložných schránek. Ryze funkční interiér postrádá luxus nejmodernějších příbytků, ale to není nedostatek, nýbrž účelová charakteristika. Konzervativní Land Rover namísto konfigurace drahého apartmánu nabízí spoustu místa k sezení na dosah kuchyňského koutu s lednicí a sporákem. Kus auta zůstal na ukrytí plynové bomby ohřívající vodu či topení. Z moderních výdobytků nebyla přehlížena klimatizace a hudební ozvučení. 

Základní lidské potřeby mohou být uspokojeny bez nejmenších obtíží, pohodlnému spánku po vlastnoručně uvařeném dobrém jídle poslouží dobře větraný vyklápěcí stan vyčnívající z bočního okénka na straně spolujezdce. Výsuvný mechanismus je vyměřen k uložení matrace standardní velikosti.

Uvnitř nic nepřebývá, zároveň nic zásadního nechybí. Konfigurace počítá s pobytem venku a zázemí slouží jako spolehlivé útočiště v nepříznivém počasí. Venkovní táborák předpokládá mimo jiné markýza nebo dobře dostupný dřez dosahující až ven díky otočnému kloubu.

Spousta vychytávek byla provedena také na mechanice vozidla. První věcí, kterou v Osprey provedli po odkoupení Defenderu na začátku letošního roku, byla přestavba z pravostraného řízení na druhou stranu. Následovalo dodání výkonného přeplňovaného vznětového čtyřválce o objemu 2,5 litru spřaženého s manuálním pětistupňovou převodovkou R380 z pozdějšího modelu. Mezi další vylepšení patří nové hnací hřídele, chladič a pružiny a tlumiče.

Všechny nápady na vylepšení jsou oceněny sumou 99.950 dolarů (2,2 milionu Kč), což je prodejní cena letitého, přitom nového Land Roveru Defender 130 Overland Camper připraveného na další výlet kamkoliv. Cíl je libovolný a jak píše úpravce, vůz je dostatečně velký na expedice a dostatečně malý na zaparkování u místního supermarketu.

Mirek Mazal
Diskuze (1)

Doporučujeme

9. 4. 2021 11:56
karavan
Trochu zbytečné. Narvat do už tak malého auta mraky krámů a pak z toho udělat přerostlý stan. To bych si radši ten stan koupil a postavil ho vedle auta. Stejně se v tom nedá spát, nebo jo? Stany dneska sežetene se slevovým voucherem z www.slevovykupon.net za pár korun. Obecně se mi vestavby docela líbí a fandím tomu. Sám uvažuju o spačce do VW Caddy. Ale tohle je takový zvláštní kočkopes, že to vlastně nedává moc smysl.