Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Audi A3 1.6 – vstupenka mezi elitu (video)

Tomáš Votruba Tomáš Votruba 20. 6. 2005 • 16:11
26
Zobrazit náhledy (26)
Audi A3 Audi A3 Audi A3 Audi A3 Audi A3 Audi A3 Audi A3 Audi A3 Audi A3 Audi A3 Audi A3 Audi A3 Audi A3 Audi A3 Audi A3 Audi A3 Audi A3 Audi A3 Audi A3 Audi A3 Audi A3
Dost bylo testů předražených átrojek s cenou okolo milionu. Podívejme se, jak si tento prémiový kompakt povede se základní výbavou a motorem 1.6. Vyplatí se připlatit několik desítek tisíc za image a kvalitu Audi?

Dost bylo testů předražených átrojek s cenou okolo milionu. Podívejme se, jak si tento prémiový kompakt povede se základní výbavou a motorem 1.6. Vyplatí se připlatit několik desítek tisíc za image a kvalitu Audi?

Ingolstadtská automobilka už před deseti lety tušila, stejně jako BMW s trojkovým Compactem, že existuje skupina zákazníků, která je ochotna připlatit si za kouzlo prémiové značky i v nižší střední třídě, kde už několik desetiletí soupeří takové ikony jako je Volkswagen Golf nebo Honda Civic. Zákazník tak získá kvalitu a hlavně image, kterou si dosyta vychutnávají pouze majitelé větších sedanů, které nosí na přídi čtyři kruhy, trojcípou hvězdu, případně modrobílou vrtuli.

Model A3 vznikl v roce 1996, na jeho podvozku poté vyjel Golf čtvrté generace, Škoda Octavia a také dvojče Toledo/Leon od Seatu. To samé se opakovalo v roce 2003, kdy se objevil nástupce A3. Tvar karoserie vypadal spíše na facelift, ale po technické stránce šlo o naprosto odlišný vůz. Nejdůležitější novinkou byl podvozek se zadní čtyřprvkovou nápravou, stejnou platformu dostal také nový Golf, Octavia II a španělská trojčata Altea/Toledo/Leon.

Model A3 byl zpočátku v nabídce pouze jako třídveřový hatchback. Zatímco předchozí generace se později objevila i v pětidveřovém provedení, u druhé generace A3 na to šli marketingoví manažeři Audi trošku jinak. Pětidveřový hatchback byl nahrazen modelem Sportback, který má prodlouženou karoserii a napůl tak připomíná sportovní kombi. Novou A3 jsme poprvé vyzkoušeli už v červnu 2003, můžete si přečíst první dojmy. Jako první prošla testem A3 s  motorem 2.0 TDI, poté jsme vyzkoušeli vrcholnou šestiválcovou verzi 3.2 quattro s revoluční převodovkou DSG a to samé jsme vyzkoušeli i ve verzi Sportback. Dokonce jsme átrojku srovnali i s jedničkou od BMW a trojkou od Mazdy (viz tento srovnávací test).

Z druhého konce

Vzhledem k tomu, že většina testovaných A3 se cenou pohybovala okolo milionu korun, model 3.2 quattro DSG Sportback stál dokonce 1.393.205 Kč(!), což je na vůz nižší střední třídy skutečná pálka, vybrali jsme si k testu základní model 1.6 Attraction, který na českých silnicích potkáte stejně nejčastěji. Většinu malých Audi řídí ženy a ty opravdu nepotřebují třílitrový šestiválec a DSG k tomu. Ceníková cena základního modelu je 561.200 Kč, naproti tomu srovnatelný Golf 1.6 Trendline stojí 481.200 Kč. Na první pohled odstrašující rozdíl, co říkáte, při podrobném zkoumání však zjistíme, že nic není tak horké, jak se zdá.

Audi A3 je delší, širší a nižší než předchůdce, oproti němu je také znatelně sportovnější. Obliny byly nahrazeny ostrými rysy, přední i zadní světla mají agresivnější výraz a dynamiku vozu podtrhuje klínovitý profil karoserie. A3 je vůbec nejsportovnějším modelem z celé koncernové řady a je to znát na každém detailu. Už při nastupování se řidič musí více sklonit a ohnout než například u Golfu nebo Octavie, kterou jsme měli shodou okolností souběžně v testu.

audi testy nizsistredni audi testy nizsistredni

Více prostoru

Vnitřní prostor je ve srovnání s předchozí generací o stupeň dál, díky nové platformě s rozvorem 2578 mm (+65 mm) v podélném směru přibylo více než pět centimetrů, což se projevilo hlavně na zadních sedačkách. Dřívější slabina koncernových kompaktů (včetně Octavie) je definitivně pryč a dozadu se pohodlně usadí i pasažér vysoký 185 centimetrů. S nastupováním dozadu nevzniká problém, zatáhnete za páčku, sklopíte opěradlo a sedadlo posunete vpřed. Netradiční pro mě bylo vrácení sedadla do nastavené polohy, nejdříve je třeba sedadlo odsunout a až teprve potom narovnat opěradlo. Jsem holt zvyklý na opačný systém.

Interiér je místem, kde řidič tráví 98 procent času. K čemu je hezké auto, když se uvnitř nebudete cítit dobře. Tohle si Audi uvědomuje, a tak věnuje vnitřnímu zpracování tradičně pořádný kus pozornosti. Výjimkou není ani A3, která uvnitř nevypadá nijak extravagantně, ale hlavně poctivě… až moc poctivě. Kruhové výdechy ventilace podtrhují sportovní šmrnc vozu a pokud by na vás moc foukalo, stačí některým z nich otočit.

Prvotřídní kvalita

audi testy nizsistredni audi testy nizsistredni
Kvalita materiálů patří k tomu nejlepšímu, co můžete v této třídě dostat, ještě lépe je na tom jednotlivé slícování, zatímco např. dveře Golfu jsou „zdobeny“ různými lištami, které začnou dřív nebo později vrzat, Audi se snaží pracovat s co nejmenším počtem dílů a dosáhnout tak co nejlepší pevnosti celého interiéru. Testovaná Octavia se zpracováním interiéru k átrojce kupodivu dokázala přiblížit. Když jsme u srovnání s Golfem, propastný rozdíl v kvalitě interiéru poznáte při opětovném přesednutí z A3 do Golfa. Samozřejmě, že v showroomu Volkswagenu to všechno krásně voní a ještě líp vypadá, ale pokud si do půl hodiny nepřesednete do átrojky, je zbytečné vás o tom přesvědčovat. Důkazem toho, že se i mistr tesař může utnout, byla vrzající klika u spolujezdcových dveří a rezonující mřížka ventilace předního okna při vytočení na 6.000 otáček/min. Testovaný vůz měl najeto cca 10.000 km.

Sedadla v základní výbavě Attraction mají optimální tuhost, nabízí dostatečnou oporu bokům a v zásadě jim není co vytknout, i po absolvování 800 km jízdy se budete cítit docela dobře. Sedačky určitě patří k těm lepším ve třídě - až na to odklápění. Klasicky dobrý je rozsah a způsob nastavení, výšku sedáku nastavujete pumpováním, sklon opěradla zase přesným kolečkem. Poněkud netradiční je ovládání příplatkové duální klimatizace, teplota regulujete kruhovým ovladačem, ale nelze jím otáčet, nýbrž krokově cvakat do stran. Všechny tlačítka a ovladače jsou na omak velmi příjemné a přes prsty k vám do mozku vysílají informaci, že pochází „z vyšší společnosti“.

Počet odkládacích schránek je přiměřený, je tu kapsa ve dveřích, místo na peněženku za řadicí pákou, vysouvací držák na nápoj na palubní desce, další pití schováte za ruční brzdou a větší předměty tradičně před spolujezdcem. V tomhle ohledu Audi na Škodovku i Volkswagen strádá. Stejně jako u modelu TT, Golfu a dalších obepínají řadicí páku dvě vzpěry z tvrdého plastu, které vás budou v zatáčkách tlačit do kolen. Co bych také určitě vytknul, je výhled vzad, přes malé okno toho moc neuvidíte, ale tohle všechno je daň za sportovní feeling vozu. Zavazadlový prostor má průměrnou kapacitu 350 litrů, ale díky šikovnému tvaru pojme víc, než byste čekali.

Za volantem

Ještě než nastartujete, zamilujete se do tří- nebo čtyřramenného volantu (v závislosti na výbavě), který je krásně měkký, má ideální průměr a tloušťku. To samé platí v případě řazení, to je krátké a přesné (dokonce přesnější než v BMW), když páku poprvé uchopíte, řeknete si, že ji asi v Ingolstadtu vymodelovali přímo na vaši ruku. Velmi příjemná je také grafika přístrojů, hezký font je doplněn bílým podsvícením a červeně zbarvenými rafičkami. To vás donutí motor pořád dokola vytáčet a kochat se, jak krvavá ručička krájí černobílý prostor ciferníku.

Pod kapotou se nacházela osmiventilová šestnáctistovka o výkonu 75 kW/102 koní, která už toho v rámci koncernu VW pamatuje víc než dost. Tato základní motorizace neslibuje nijak oslnivé výkony, pokud chcete jet alespoň trošku svižně, musíte si hodně hrát s pětistupňovou převodovkou a držet motor nad hranicí 3.000 otáček, což se však nepříznivě odráží na spotřebě, která se může při sportovní jízdě vyhoupnout až k deseti litrům naturalu na 100 km. V běžném provozu není problém udržet spotřebu pod sedm. Átrojka však obecně mívá větší žízeň než Golf či Octavia se stejným motorem, na vině je hlavně o něco kratší zpřevodování. Odhlučnění je v nízkých otáčkách více než dobré, karta se však rázem obrátí, pokud motor začnete vytáčet. I na dálnici v rychlostech nad 130 km/h je hluk z motoru větší, než by bylo zdrávo. Zvenku má átrojka příjemný sportovní sound, motor si na volnoběh příjemně pobrukuje, a to díky sportovněji laděné koncovce.

Podvozek představuje ideální kompromis mezi komfortem a sportovní tuhostí, nová platforma s čtyřprvkovým zavěšením slibuje mnohem více zábavy než předchůdce. Jízda je velmi dlouho stabilní a vůz nerozhodí příčná ani podélná nerovnost, átrojka se naprosto v klidu přehoupne přes vlajkový přejezd i vyjeté koleje na dálnici. Za to můžeme poděkovat i standardně montovaným 16palcovým kolům (Golf i Octavia má v základu patnáctky).

audi testy nizsistredni audi testy nizsistredni
Zatímco s šestiválcem 3.2 už podvozek při jízdě na limitu trošku pokulhával, s motorem 1.6 jsou rezervy mnohem větší. Malý mínus jde na vrub přeposilovanému řízení, které by mohlo být krapet komunikativnější. Audi A3 po faceliftu, v jehož rámci dostala novou oválnou masku z modelu A4, A6 a A8, má mít komfortněji naladěný podvozek, což je trošku škoda. Podle mě tím átrojka ztratí kouzlo sportovního hatchbacku, přitom současný podvozek je tak akorát, není vůbec přehnaně tvrdý. Každopádně se těšíme na faceliftovanou verzi s novým naladěním, teprve potom můžeme posoudit rozdíl.

Drahý špás

Ano, Audi A3 se může zdát ve srovnání s konkurencí (Golf, Focus, Mazda 3) drahá a při pohledu na ceníkové ceny také je. Tento vůz je spolu s BMW 1 pro lidi, kteří chtějí něco víc než jen obyčejný hatchback. Nejde jen o kvalitu zpracování a hezký design, důležitý (pro někoho) je pocit výjimečnosti při pohledu na parkoviště i na silnici. Jen si spočítejte, kolik se prodalo Golfů, kolik átrojek a kolik jedniček od BMW. Kdybychom všichni jezdili ve stejných autech a nosili stejná trička jako za dob minulých, byla by to přeci jen nuda. Za příplatek 80 tisíc tedy dostanete čtyři kruhy, sportovní vzhled, vytříbenou kvalitu a jistotu, že ve vašem městě nebudete potkávat každý den pět dalších Audi A3. A mimochodem, rozdíl v ceně může být oproti zmiňovanému Golfu mnohem menší, stačí se poohlédnout po nějaké skladovce. V základní verzi s motorem 1.6 je jich v nabídce více než dost.

Plusy

  • sportovní vzhled
  • dobré jízdní vlastnosti
  • dobré brzdy
  • kvalita zpracování
  • prostornost

Mínusy

  • vyšší cena
  • přeposilované řízení
  • tvrdé vzpěry u středové konzoly

Témata
Audi A3 1.6
Cena základní sestavy 561 200 Kč
Výbava základní sestavy airbag řidiče a spolujezdce, ABS, dálkové ovládání centrálního zamykání, imobilizér, ocelová kola s pneumatikami 205/55 R16, přední sedadlo řidiče podélně a výškově nastavitelné, rádio Chorus s osmi reproduktory, třetí opěrka hlavy vzadu včetně tříbodového bezpečnostního pásu, vnější zpětná zrcátka elektricky nastavitelná, zadní opěradlo dělené a sklopné Kč
Cena testované sestavy 636 286 Kč
Výbava testované sestavy stabilizační systém ESP (+17.212,-), komfortní automatická klimatizace (+44.942,-), hliníková kola (+12.932,-) Kč
Motor
Typ motoru: zážehový
Válce / ventily: 4 / 2
Zdvihový objem (ccm): 1595
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 75 / 5600
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 148 / 3800 - 3800
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 185
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 11.9
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 9.7 / 5.6 / 7.1
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 350 / 1100
Objem nádrže (l): 55
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1205 / 560
Audi A3 1.6
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4203
b) šířka (mm): 1765
c) výška (mm): 1421
d) rozvor (mm): 2578
e) rozchod vpředu (mm): 1536
f) rozchod vzadu (mm): 1517
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 830 / 1060
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 690 / 920
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 990
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm): 950
k) šířka vpředu (mm): 1390
l) šířka vzadu (mm): 1340
délka sedáku vpředu (mm): 520
délka sedáku vzadu (mm): 510
výška opěradla vpředu (mm): 580
výška opěradla vzadu (mm): 570
místo vzadu pod předním sedadlem: ano

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku