Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Až všichni připojí elektromobily, žádný black out nenastane, říká Jiří Randa z PRE

redakce AUTO.CZ pdc
Diskuze (139)

Člověk nemusí být ani z principu odpůrcem elektromobilů, aby se ptal, co se stane, když všichni přijedeme večer domů a budeme chtít nabíjet.

Otázka nyní zní skutečně účelově, neboť doby, kdy se všech více než 6.000.000 v Česku jezdících vozů změní v elektromobily, se průměrný tazatel zřejmě nedožije. Na druhou stranu je správné zajímat se o úskalí nových cest a řešení znát i dříve, než budou potřeba. Podobnou otázkou pak je, kde budou nabíjet obyvatelé třeba pražských sídlišť.

O obou těchto tématech se dokáže hezky rozpovídat Jiří Randa, specialista koncepce a rozvoje sítě v Pražské energetice. Dozvíte se mimo jiné, kde už v Praze máme nabíjecí body na lampách a kde pilotní projekt CharDis na efektivní využití kapacity rozvodné sítě pro nabíjení elektromobilů, běží.

redakce AUTO.CZ pdc
Diskuze (139)

Doporučujeme

8. 2. 2024 18:24
Mnozí elektro experti to vidí jinak.
Také jsem nepochopil smysl toho vysvětlování.
Převážná většnina příspěvků o elektromobilech hovoří naprosto jinak a já s nimi musím souhlasit.
Je přece logické, že když si koupí elektromobil, tak pochopitelně si také postaví FVE a z té pak zadarmo bude nabíjet svá el. auta.
Těch pár lidí co bude nabíjet z placené zásuvky nemůže el síť nějak ohrozit.
Takže zbytečný strašák a odrazování koupě EV.
8. 2. 2024 16:01
Re: Re: Já bych to viděl jinak.
Jadernou energii vyrábíme stále.
8. 2. 2024 15:35
Re: Re: Pane Rando,...
Takže vlastně říkáte, že samotný elektromotor není špatný.
Avatar - Tomogo
5. 2. 2024 20:18
Re: Výpočet
Tak to vám dost energie chybí, když na jednu hodinu Vám to vychází 1,68 GW (GWh) a to po celých 24 hodin denně. Když to strčíte do zmíněných 10. hodin, kdy lidi budou nabíjet (což bylo zmíněno i ve videu), tak musíte dodávat během těch deseti hodin cca 4 GWh. A v tu chvíli vám to nevychází, když je průměrný přebytek cca 2,8 GWh. A to nepočítám výpadky, údržba atp. Takže to možná neutáhneme, ani když postavíme další čtyři bloky.
5. 2. 2024 12:45
Re: Jednoduché
@pepík9 Elektrárny se nevypínají. Elektrárna když jede, tak jede. Regulovat jejich výrobu je obtížné a pokud vím, jde to jen v řádu jednotek procent jejich výkonu. Proto je v noci elektřiny dost a je spíš problém co s ní.