Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

BMW řady 3 slaví čtyřicítku (video)

Aleš Dragoun Aleš Dragoun 10. 5. 2015 • 05:00
13
Bavorská trojková řada má za sebou takřka čtyřicet let života a její aktuální šestá generace prošla modernizací. Na oficiálním videu se však automobilka ohlíží hlavně do minulosti.

U BMW nahradili první trojkou velmi úspěšnou a legendární řadu 02. Generace E21 měla premiéru na frankfurtské IAA 1975. O dva roky později se v ní objevil řadový šestiválec. V historii modrobílé značky ten nejtypičtější agregát byl v autě této velikosti použit vůbec poprvé! Řekli byste, že si němečtí motorističtí novináři stěžovali na přílišný nárůst hmotnosti i rozměrů oproti dvojce? Vstřikování přišlo na řadu až ve druhé sérii E30, která výtky vyslyšela a o něco se zmenšila! Ta ale zároveň přinesla další spoustu novinek: atmosférické i přeplňované vznětové motory, čtyřdveřovou karoserii sedan, kombi i kabriolet. První generace totiž existovala jen coby tudor, tedy dvoudveřový vůz s tříprostorovou karoserií. Už tehdy v Mnichově využili v hojné míře hliníku a hořčíku.

V polovině osmdesátých let se také představila verze s pohonem všech kol, jinak se newtonmetry přenášely vždy dozadu. A rozhodně nesmíme zapomínat na M3, která firmě přinesla spoustu vavřínů ze závodů cestovních aut včetně DTM. Původní model měl pod kapotou čtyřválec 2,3 l/143 kW, později narostl na 158 kW. Sport Evolution se chlubil dvouapůllitrem se 175 kW.

Ač pravověrní fanoušci (i automobilka samotná) označují dvoudveřové uzavřené karoserie jako kupé, auto, které si tento název skutečně zaslouží, přinesla až generace E36. Ta nedávno slavila 25 let od debutu. M3 měla šestiválce 3,0/210 kW a 3,2 l/236 kW. Třídveřový Compact přežil i do následující série E46, v nástupci, jehož kódy za písmenem E začínaly číslicí 9, zase dostal otevřený model pevnou skládací střechu místo klasické plátěné.

Současná trojka série F30 prošla aktuálně modernizací a pod kapotu se objevují dokonce i tříválcové motory. Špičku ale tvoří i nadále M3, která se místo staršího a poněkud opulentního osmiválce vrátila k řadovému šestiválci objemu 3,0 l (317 kW/550 N.m). Poprvé v historii je už z továrny přeplňován dvěma turbodmychadly. Kupé a kabriolety byly odděleny do nové série 4 a přibylo čtyřdveřové Gran Coupe, karosářské varianty sedanu a kombi pro změnu doplnil liftback GT.

Řada 3 se za čtyřicet let života stala bestsellerem, obchodně nejúspěšnějším BMW. A boční silueta prochází už od E36 spíše evolucí než revolucí. I přesto, že ledvinky na přídi se neustále rozšiřují a čtveřici samostatných světlometů dávno odvál čas, ty zadní ale už zase mají typický tvar písmene L (série E90 ho postrádala jen krátce). Co se léty nemění, je přístrojová deska orientovaná na řidiče a krátké převisy karoserie. Trojka i nadále zůstává autem střední třídy zaměřeným na sportovní jízdní vlastnosti.

Související články

Témata
12. 5. 2015 16:32
Re: Řada 3 od BMW nevyrobila model který by se mi nelíbil, a
Sto ludi sto chuti a tie chute nič moc >:D
11. 5. 2015 11:53
Trojka

BMW E21 – (1975–1981) 3 Series
BMW E30 – (1982–1991) 3 Series
BMW E36 – (1992–1999) 3 Series
BMW E46 – (1999–2004) 3 Series
Poslední zde uvedená Trojka, vyráběná kolem roku 2001 byla vrcholem snahy o snížení těžiště (nízké stavby vozu), při délce vozu (jen) 4,5m, nadprůměrnou aerodynamiku, o dobrý výhled všemi směry (vč. dopředu - bez přes kapotu, která pod spodní hranicí pohledu a není tudíž vidět) a vycizelované zadní sedadlo umožňující velmi pohodlné sezení na hlubokém sedáku a s vysokým opěrákem bez nutnosti si natáhnout nohy (malé podlélné místo dané koncepcí pohonu). Nízké těžiště bylo třeba podpořeno i nízkým umístěním kardanky (tečně do diferenciálu) a rozložení vah na nápravy zase značným posunutím těžiště motoru za osu přední nápravy (z 1/3 pod čelní sklo). Odpružení kol bylo tuhé, ale pohodlné - nízké těžiště vozu nezavdávalo v zatáčkách přílišnému naklánění karoserie, takže příčná stabilizace náprav nemusela být přehnaně tuhá a i vnitřní kola tak zazůstávala v zatáčkách přirozeněji s dobrými přítlaky a dobrým postavením pneumatik.

BMW uvádí fotografii srovnání všech Trojek počínaje od typu 2002, kde výše popsané proporce jsou dobře patrné - Trojka vyráběná kolem r. 2001 (E46) je celkově nejnižší s nějvětím čelním sklem s nejníže umístěnou jeho spodní hranou.
Avatar - white label
11. 5. 2015 11:27
Re: Když se dívám na ten posldní model od 3ky vidím Audi, už
Pěkná snůška nesmyslů...
Avatar - Dinar
11. 5. 2015 07:59
Re: Vše nejlepší, milovaná trojko!
Je to jen psychický blok, mně například vůbec nepasují čtyřválce, až na pár extrémních výjimek typu hondy S2000 neznám čtyřválec, který by mě jakkoliv zaujal, a tím myslím charakterem a zvukovým projevem. Je to všechno unylé a nahoře to buď jen utrápeně řve, nebo to musí dostat nějaký laděný výfuk, aby to mělo vůbec nějaký zvuk.
Tříválec má v tomto ohledu určitě větší potenciál, na rozdíl od čtyřválce může znít velmi zajímavě, a ten, který je půlkou bmw šestiválce má rozhodně i charakter, reakci na plyn a točivost, které se aktuální 1,6 R4 nevyrovná. Najel jsem s tím motorem pár tisíc km (1,6 R4) v jedničkách, není to špatný motor, ale nic, po čem by měl kdokoliv brečet, naopak, jsem na 1,5 R3 velmi zvědav, základní 3er by s ním mohla být velmi zajímavé auto. Uvidíme, rozhodně bych si soudy o ostudě nechal až po nějaké zkušenosti.
Avatar - Dinar
11. 5. 2015 07:49
Re: Když se dívám na ten posldní model od 3ky vidím Audi, už
Naprostý nesmysl, základní linka současné trojky jednoznačně identifikuje BMW, pořád je to variace na E36, která byla přelomovým designovým počinem, pokud jde o řadu 3. V té době bouchalo audi osmdesátku, což je stejně jako E30 design 80 let. To, že má aktuální A4 o něco delší přední kapotu (kvůli snaze o lepší rozložení hmotnosti posunutím motoru dozadu) a celkově se profilem posunuje k BMW 3 je zřetelné, ano Audi jde u základního tvaru A4 směrem k BMW 3.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud