Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

BMW-Volkswagen 1500 Fikobike je skutečně unikátní jednostopý stroj

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 27. 8. 2019 • 20:22
8
Zobrazit náhledy (8)
1967 BMW R60 Fikobike 1967 BMW R60 Fikobike 1967 BMW R60 Fikobike

Touha po vyšším výkonu stála ve druhé polovině šedesátých let dvacátého století za vznikem motocyklu BMW R60 s plochým čtyřválcem značky Volkswagen.

Dallaský ropný magnát Lee Fikes si koncem šedesátých let dvacátého století pořídil zcela nový motocykl BMW R60, jehož vzduchem chlazený plochý dvouválec o objemu 600 kubických centimetrů disponoval výkonem kolem 22 kW (30 k), což v té době nebyla na cestovní motocykl špatná hodnota.

Lee Fikes však chtěl se svou ženou a zavazadly na motocyklu vyrazit na líbánky a při plném obsazení měl dojem, že jeho BMW R60 chybí výkon. Rozhodl se proto jednat, ale namísto hledání výkonnějšího motocyklu, vyměnil motor u toho svého.

BMW R60 se díky tomu rozloučilo se svým dvouválcem a do jeho rámu se nastěhoval vzduchem chlazený plochý čtyřválec Volkswagen o objemu 1,5 litru. Lee Fikes se však nespokojil s jeho standardním provedením, disponujícím výkonem 35 kW (48 k), ale namontoval ventilová víka Thomas Tomahawk a řadu dalších nových dílů.

Výsledkem všech úprav provedených na motoru má být údajně výkon na podobné úrovni jako u čtyřválcových vozů značky Porsche z druhé poloviny šedesátých let dvacátého století, disponujících výkony 55 kW (75 k) a vyššími.

Kromě nového motoru Lee Fikes osadil svůj motocykl i zdvojeným hlavním světlometem a výrazně rozšířil výbavu jeho přístrojové desky. Všechny úpravy motocyklu údajně prováděl sám a v souvislosti s jeho zručností je zmiňováno, že jeho koníčkem byly opravy a úpravy tanku Sherman.

BMW-Volkswagen 1500 Fikobike se nicméně dochoval ve stavu, v němž jej Lee Fikes dokončil a následně provozoval až do dnešních dnů a nyní míří do aukce, kterou pořádá společnost RM Sotheby's ve městě Dayton ve státě Ohio na konci letošního září.

Zdroj a foto: RM Sotheby's

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud