BMW vybavené plamenometem? Ochrany před únosy se prodaly stovky kusů
Auto vybavené plamenomety může znít jako výmysl vhodný leda do filmu, koncem devadesátých let se však našel trh, kde dávalo smysl, prodávalo se a vše bylo dokonale legální.
Devadesátky byly divoké nejen v Česku a oblasti střední/východní Evropy, ale také v jiných koutech světa. Své o tom vědí například v Jihoafrické republice, kde byla druhá polovina devadesátých let víc než divoká. Zejména hlavní město Johannesburg, co se počtu vražd, napadení, znásilnění a krádeží aut v přepočtu na počet obyvatel týkalo, patřil ke smutným světovým špičkám.
Veřejnost se samozřejmě snažila bránit nejrůznějšími způsoby, zřejmě ten nejoriginálnější však v roce 1998 představil vynálezce Charles Fourie. Jeho „Blaster“, často označovaný také jako „BMW Blaster“, byl unikátní plamenomet připevněný na podvozku automobilu, který byl navržen k odrážení loupeživých nájezdníků. Ti totiž často přicházeli k automobilům stojících na křižovatkách, na řidiče namířili zbraň a buď ukradli auto, nebo unesli posádku. A následky byly mnohdy děsivé.
Systém pracující s LPG měl dvě trysky, které byly vyvedeny u prahů – zhruba na úrovní B-sloupku. Pokud se řidič cítil ohroženě, aktivoval systém ovladačem v palubní desce. K aktivaci plamenometů pak stačilo sešlápnout menší pedál, umístěný vedle plynového pedálu. Výsledkem byly několikametrové plameny šlehající na obě strany.
Podle autora byl systém navržený jako neletální, takže útočníka neměl usmrtit. S jistotou by mu však způsobil vážné popáleniny a „rozhodně ho oslepil,“ jak měl Fourie dodat. Může to znít drasticky, s ohledem na vysokou kriminalitu je však v Jihoafrické republice možné použít při sebeobraně i smrtící sílu. Plamenomety navíc nebyly zakázané.
Produkt samozřejmě vyvolal kontroverzi. Někteří lékaři a aktivisté varovali před vážnými následky pro útočníka, jiní kritici upozorňovali, že systém může motivovat zločince k vraždění lidí ještě předtím, než se jim pokusí auto ukrást.
Fourie si rizika uvědomoval, jak ovšem uvedl v rozhovoru pro BBC z roku 1998: „Je to případ volby menšího zla. Bud vás zastřelí, znásilní vaši ženu, zavraždí vaše dítě – nebo se spálí,“ uváděl vynálezce na adresu zlodějů.
Není zřejmé, zda byl systém určen pro vozy různých značek, nebo pouze BMW. Často se o něm ale hovoří primárně jako o „BMW Blaster,“ což mnohé naznačuje. Systém se prodával mezi lety 1998 až 2001, nakonec se však prodalo jen několik stovek kusů - ačkoliv trh byl evidentně mnohem větší. Příčinou prodejního neúspěchu měla být poměrně vysoká prodejní cena.
Po stažení produktu z trhu se ale Fourier plamenometů nevzdal. Namísto systému určeného do automobilu přišel s kompaktním „ručním“ plamenometem. Ten byl stále legální a na rozdíl od střelných zbraní k němu zákazníci nepotřebovali žádnou licenci a nemuseli se bát vážných důsledků v případě jeho ztráty či odcizení. Bohužel ale nevíme, jak si novější produkt vedl.