Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Budoucnost interiérů aut? Recyklace a veganství, shodují se značky

Stanislav Kolman Stanislav Kolman 7. 5. 2019 • 05:04
32
21
Zobrazit náhledy (32)
Škoda Vision RS Škoda Vision RS Škoda Vision RS Škoda Vision RS Škoda Vision RS Škoda Vision RS Škoda Vision RS Škoda Vision RS Škoda Vision RS Škoda Vision RS Škoda Vision RS Škoda Vision RS Škoda Vision RS Škoda Vision RS Škoda Vision RS Škoda Vision RS Škoda Vision RS Škoda Vision RS Škoda Vision RS Škoda Vision RS Škoda Vision RS Škoda Vision RS Škoda Vision RS Škoda Vision RS Škoda Vision RS Škoda Vision RS Škoda Vision RS

Největším automobilovým tématem posledních let je jednoznačně elektrifikace. Postupně se ale hovoří také o dalších věcech. Třeba materiálech použitých v interiéru.

Kůže, dřevěné dekory, alcantara. To všechno byly a jsou symboly luxusně střižených interiérů aut. V příštích letech by tomu ale mohlo být zcela jinak. Automobilky naslouchají zákazníkům a chtějí být šetrnější k životnímu prostředí, tudíž se o slovo hlásí recyklované materiály a veganství.

„Před padesáti lety byla pohovka z kůže ukázkou luxusu. Dnes v těch nejlepších hotelech a domech neuvidíte ani jednu,“ vysvětluje Massimo Frascella, kreativec Land Roveru, jenž je shodou okolností také veganem. „Podobný proces nás čeká s auty. Současná situace poskytuje rámec pro změnu.“

Frascella představil minulý měsíc na newyorském autosalonu řadu veganských materiálů, které se postupem času začnou objevovat v SUV Evoque, Range Rover Velar a Jaguar I-Pace. „Existuje stále více lidí, kteří se zabývají textiliemi a materiály v jejich vozech. Nové interiéry jsou určeny pro zákazníky, kteří chtějí nejvyšší formu luxusu, zároveň ale smýšlí ekologicky,“ uvedl dále Frascella.

Postupem času se objevuje stále více možností a materiálů, které lze používat. Například značka Eucalyptus Melange vyrábí textil z eukalyptových vláken. Při výrobě spotřebuje mnohem méně vody než tradiční materiály – plast a alcantara. Navíc lze tato vlákna zbarvit dle přání zákazníků. Jiné firmy zase pracují s extrémně odolnými mikrovlákny napodobujícími semiš. Jsou vyrobené z recyklovaných plastových lahví a na jeden vůz jich je podle Land Roveru spotřebováno přes padesát.

O interiérech však nesmýšlí ekologicky jen Britové. Například Volvo chce, aby do roku 2025 byla čtvrtina použitých plastů ve vozech značky z recyklovaných materiálů. Aktuálně jich je něco kolem pěti procent. Dceřiná společnost Polestar zase přišla s tím, že její první elektromobil Polestar 2 bude mít plně veganský interiér.

S myšlenkou ekologických interiérů si v poslední době pohrávalo třeba Bentley, které tak chce vyjít vstříc zvyšujícím se požadavkům zákazníkům a nabídnout alternativu tradičních materiálů prostřednictvím proteinové kůže či materiálů z medúz. Stejným směrem by v budoucnu mohla vykročit i Škodovka, která to naznačila konceptem Vision RS. Předobraz Scaly používal karbonová vlákna z recyklovaného polyesteru a potahy sedadel byly z veganské alcantary.

Související články

Témata
15. 3. 2021 21:39
Veganství
Díky moc za suprový článek :) já jsem se nedávno také stal veganem a to hlavně i díky tomuto článku zde - https://www.panlekar.cz/…-zivotni-postoj/ , kde jsem se dozvěděl hodně o tom, proč je to proč člověka důležité a co to všechno obnáší... A to, že se do toho připojují velké firmy je jen další veliké plus.
9. 5. 2019 10:07
Re: Fascinuje mě, jak tu někteří exhibují svoji...
A proc by se mel rozkladat v prirode? Kdyz vyhodim plast, tak se normalne spali ve spalovne vybavene protiemisnimi zarizenimi atd. K te potravinove lobby, lidi jedli maso odjakziva, to s nejakou lobby nema nic spolecneho. Hlavne i ve veganskem byznysu se toci spousta penez. Chybejici zivocisnou stravu mozna nejakejma praskama nahradite, ale to opravdu neni nic lakaveho.
Avatar - honzaHK
9. 5. 2019 09:55
Re: Fascinuje mě, jak tu někteří exhibují svoji...
Ano, vím a stejně tak u veganství lze dnes plně suplementovat zdroje
bílkovin a prvků z rostlinné produkce.
Avatar - palix
9. 5. 2019 08:30
Re: Karbón už nie je z uhlíku? Alebo sa karbón vyrába z
Skúste pozrieť, z čoho sú dnešné interiéry - mám pocit, že obklady sú
z niečoho ako lisovaný papier... Mal som kedysi Opel Astru G a pozeral som na
palubnú dosku, obklad strechy... Mal som pocit, že je to naozaj nejako
spracovaný papier. Na druhú stranu prečo nie? Ak je to trvácne, ekologické
a vyzerá to pekne...
9. 5. 2019 07:47
Re: Fascinuje mě, jak tu někteří exhibují svoji...
To s tou nekompletností bílkovin v rostlinných zdrojích je mýtus, který
vznikl před 100 lety, věda ho vyvrátila už před 40 lety, viz.
https://nutritionfacts.org/…-combining-myth/ (u videa jdou
zapnout český titulky, v záložkách pod ním jsou i odkazy na vědecké
práce, o které se video opírá).

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku