Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Černý červen: Prodej aut v EU byl nejslabší od roku 1996

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 16. 7. 2013 • 23:01
22
Počet registrací nových osobních aut v zemích Evropské unie v červnu klesl o 5,6 procenta na 1,13 milionu vozů, což byl nejslabší údaj pro tento měsíc od roku 1996.

Špatná situace na poli prodeje nových vozů nekončí. Za šest měsíců letošního roku se v Evropské unii prodej snížil o 6,6 procenta na 6,2 milionu vozů. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA).

Z velkých automobilových trhů je jediným světlým bodem Velká Británie, kde prodej aut za pololetí vzrostl o deset procent, v samotném červnu pak o 13,4 procenta. Na všech ostatních trzích prodej klesl. Největší byl propad ve Francii, kde se prodej snížil o 11,2 procenta. V Německu, které je největším automobilovým trhem Evropy, počet registrací klesl o 8,1 procenta.

Prodej aut v EU je nyní pod zvýšeným tlakem kvůli negativním dopadům dluhové krize na ekonomiku. Po loňském poklesu prodeje na nejnižší hodnotu za 17 let se očekává, že se letos prodej dále propadne. Prodej největší evropské automobilky Volkswagen se za pololetí snížil o 3,4 procenta. Nižší byl prodej značek VW, Audi a Škoda, prodej automobilky Seat naopak stoupl o 12,2 procenta. Z dalších velkých světových značek prodej americké General Motors klesl o 11 procent a Fordu o 9,6 procenta.

Francouzskému výrobci PSA Peugeot Citroën, který masivně propouští a zavírá domácí závody, se snížil prodej o 13,3 procenta. To byl nejvyšší propad ze všech předních automobilek. Prodej Fiatu klesl o desetinu. Mírný růst si připsaly pouze automobilky Daimler, Kia, Honda, Mazda a Jaguar Land Rover.

Témata
19. 7. 2013 13:56
Evropské trhy: Jásot u Mercedesů i prodejců Renaultu Clio
"Nejprodávanějším autem prvního pololetí byl VW Golf, ale na krk mu dýchá nová generace Renaultu Clio. To se v porovnání s minulým modelem prodává lépe o 31,7 procenta (červen 2012 – červen 2013) a za obě pololetí to vychází pro to letošní lépe o 17,8 %."

zdroj:[odkaz]

Nemáte někdo zdroj s konkrétními čísly?
18. 7. 2013 00:18
Re: zase chybná data
Celkově Škodovka v prvním pololetí 2013 klesla o 5,8% a v červnu meziročně stoupla o 0,4%

Pro ujasnění ještě jednou a přehledně:
Červen 2013 (meziročně) +0,4%
První pololetí 2013 -5,8%

Opakuji: celkově - ne jen EU.

17. 7. 2013 09:49
Re: zase chybná data
V Auto.cz to alespoň po upozornění vždy opraví, to se nedá říci o ostatních. Snad úplně největší nesmysly píšou v E15 - fujtajbl >:D
Avatar - Ham.
16. 7. 2013 23:40
Re: Kdy a kde
Řekl bych, že Alfa v klasické podobě jako zavedená evropská značka de facto skončila. Takto nízká produkce znamená obrovské ztráty generované každý měsíc a na ně jsou možné pouze tři reakce, a) konec, b) prodej někam do Číny nebo za c) Sergio nalije do Alfy peníze. Pokud se stane varianta za c) tak to určitě nebudou peníze na stavbu modelů pro Evropu (pokračování v tradicích značky), ale na převedení značky a vybudování portfolia zajímavých modelů pro trhy v US, Číně, Rusku a pro další mimoevropské trhy, takže konec v Evropě. Nakonec sám Sergio takový scénář nedávno připustil a dodal, že by jej rád realizoval. Samozřejmě mezi „rád realizoval“ a „učinil“ je velká propast a to jsou peníze. Těch má Sergio velmi málo, banky mu nechtějí půjčovat, takže mu nezbývá než zbytky kapitálu, kterým disponuje využívat jen na nejlukrativnější business s rychlou návratností, což je dokupování podílu v Chrysleru, rozjetí Jeepu v Rusku a na nějaké velké vize v Alfě mu prostě chybí chechtáky. Kdyby je náhodou vydělal (třeba Chrysler zdvojnásobí zisky v US, nakonec všechno je možné) tak takovou šanci má, ale myslím, že je natolik inteligentní, že pokračovat v tradicích značky v Evropě nebude (vzhledem k pokračující krizi a obrovské konkurenci na zdejším trhu) a vsadí právě na „přesazení“ značky do US. Takže bez ohledu na to, která varianta nastane, je to z pohledu klasické produkce pro evropské trhy na sbírku na věnec.
16. 7. 2013 23:34
123
:-(

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku